17 mart dünya uyku günü nedir

17 Mart Dünya Uyku Günü Nedir?

17 mart dünya uyku günü nedir? 2008 yılında tıp için çok önemli uykuya özel bir gün tanımlandı. Dünyanın bir çok yerinde Dünya Uyku Günü için özel uyku etkinlikleri, oyunları ve türlü şovlar yapılıyor.

Uyku günü nedir Anlamı nedir?
Uyku günü nedir Anlamı nedir?

17 Mart Dünya Uyku Günü Anlamı

17 mart dünya uyku günü nedir sorusuna cevap verdikten sonra işin ciddiyetine bakacak olursak uyku bozuklukları ileri seviyede gerçekten önemli bir hastalık olarak görülüyor. Her yıl 17 Mart’da yapılan uyku toplantıları ile birlikte insanlar dahada bilinçleniyor ve uyku sorunu en aza indirgenmeye amaçlanıyor. Peki uyku gününe özel kaliteli bir uyku nasıl çekilir diyecek olursanız; vereceğimiz en net cevap radyasyondan, ses ve görüntü kirliliğinden uzaklaşmanızdır. Kısacası uykunuzu bozacak her türlü davranış uyku kalitesini azaltmaktadır.

Bir çok bilinenin aksine spor sonrası kolay bir şekilde uyumak mümkün değil. Spor yapıldıktan sonra bütün tümüyle çalıştığı için eski kan dolaşımı hızına dönmesi biraz zaman oluyor. Yani spordan hemen sonra uyumak mümkün değil ancak belirli bir zaman geçtikten sonra yorgunluğun üzerine çok rahat bir uyku çekebilirsiniz. Tabii bunun için odanızda sizin uyumanızı engelleyecek her bir nesneden kaçınmanız lazım. Abartı ışık ve ses sorunlu uyku demektir. Gece uyanmanız uyku kalitesini bozacağı gibi sabah üstünüzden kamyon geçmiş gibi kalkmanıza sebep olabilir.

17 mart dünya uyku gününüz kutlu olsun
17 mart dünya uyku gününüz kutlu olsun

İşte bu zorlu uyku günlerinde 17 Mart Dünya Uyku Günü seçilmiş ve insanlar rahat bir uyku için bilinçlendirilmiştir.

Unutmayın! Doğru ve güzel bir uyku çekmek ertesi gün; eğitim hayatınızda, iş hayatınızda size kolaylık sağlayacaktır. Kısacası kaliteli uyku, kaliteli hayat diye tanımlayabiliriz.

Yorumlar

  1. İbrahim Burak Türker

    17 Mart Dünya uyku gününde insanlar çeşitli uyku etkinlikleri yaparlar bu gün insanlarin daha az uyuması için yapilmistir.İnsanlar aslında spor yaptığında direk uyuyamaz çünkü kan dolaşımı hızlıdır belli bir süre sonra yatar dünya uyku günü çok güzel bir gündür

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir