2 yaşındaki çocuğun uyku problemi

2 Yaşındaki Çocuğun Uyku Problemi

Ebeveynlerin çocuk yetiştirme esnasında en zorlandığı noktalardan bir tanesi de; uyku düzeninin oturtulmasıdır. Çocuklarda sağlıklı bir gelişim için uyku düzeninin sağlanmasının ne denli önemli olduğu kliniksel vakalar üzerinde yapılan araştırmalar ile kanıtlanmış bir gerçektir. Bu doğrulta bakıldığında özellikle 2 yaş ve daha büyük çocuklarda uyku düzeninin ne denli önemli olduğunu görmek zor olmayacaktır.

Uyku düzeninin çocuğun gelişimi üzerine yaptığı etkilerden bahsettikten sonra 2 yaşındaki çocuğun uyku problemi noktasına değinmek gerekir. Burada özellikle 2 yaş üzerinde durulmasının nedeni; bireyin bebeklik evresinin tamamlayarak çocukluğa adım atacak olmasıdır.

Uyuyamama sorunu çözümü nedir
Uyuyamama sorunu çözümü nedir

“Diğer bir ifadeyle çocuk; çevresinde gördüğü, duyduğu, algıladığı her şeyi 2 yaşından itibaren yorumlamaya başladığından uyku düzeninin bu yaşta oturtulması gelecek yıllarla ortaya çıkabilecek problemlerin önlenmesinde büyük bir etki sahibi olacaktır.”

Ebeveynler öncelikli olarak imkanlar dahlinde çocuğun kendi odasında uyutulmasına özen göstermeli ve uyku saatleri açısından belirli standartların yakalanmasına dikkat etmelidir. Bu standart uygulamanın öğle uykuları için de yerleşmesi gerekir. Çocuk gelişiminde en az gece uykusu kadar etkili olan öğlen uykular diğer bir adıyla şekerleme, çocuğun günün ilk saatlerindeki yorgunluğunu alacak ve gece uykusu saatlerinin düzenlenmesine yardımcı olacaktır.

2 yaşında çocuk gece uyumuyor ne yapmalıyım
2 yaşında çocuk gece uyumuyor ne yapmalıyım

“Bunlara ek olarak ebeveynlerin çocuğu uykuya yatırdığı ortamın ısı, ışık ve ses bakımından da uykuya elverişli olması gerekir. Bu aşamada unutulmaması gereken uzmanların çocukların kesinlikle televizyon karşısında uyutulmaması gerektiğini belirttiğidir. “

Toparlanacak olursa, ebeveynlerin çocukları yetişkin bir birey olarak görmesi ve uyku probleminin ortadan kaldırılmasında bu etkeni göz önünde bulunduracak şekilde önlemler alması gerekir.

Elbette burada yetişkin bir birey olarak görülmesinden kasıt ilaç ya da bitkisel çayların kullanımına başvurulması gerektiği şeklinde yorumlanmamalı ve aksi gerekmedikçe bebek ve çocuklarda ilaç kullanımından uzak durulması gerektiği göz ardı edilmemelidir.

1 thought on “2 Yaşındaki Çocuğun Uyku Problemi”

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir