2021 Yılı Reçetesiz Uyku İlaçları

Günümüzde özellikle şehir ve iş yaşantısının yoğun olmasıyla birlikte pek çok kimsede uyku sorunlarının ortaya çıktığı gözlemlenmektedir. Bu bağlamda pek çok kimse açısından düzenli bir uykunun tesis edilebilmesi adına uyku ilaçlarına başvurmak zorunluluk haline gelmiştir. Her sene düzenli olarak güncellenen ilaç satış listelerine göre 2021 yılında alınabilecek reçetesiz uyku ilaçları arasından en uygun olanı tercih ederek sağlıklı bir uyku düzeni tesis etmek mümkündür.

Uyku ilaçları sadece uykusuzluk sorunlarının giderilmesi nedeniyle kullanılmamaktadır. Aynı zamanda depresyon ve uykusuzluk hastalığı gibi tedavi gerektiren sorunlarda da kullanılan bu ilaçlar markasına, kullanım şekline göre değişiklik göstererek etkileri göstermektedir. Dolayısıyla vücudun ve bedenin en sağlıklı şekilde yeni güne hazır olması adına en kritik öneme sahip uykunun düzenli olarak tesis edilebilmesi adına bu ilaçlar kritik bir öneme sahiptir. Uykusuzluk hastalığı nedir?

Uykusuzluk hastalığı, komplike bir rahatsızlığa işaret ediyor olmakla birlikte sadece uyku düzeninin bozulması halleri bu hastalık için yeterli teşhis değildir. Bunula birlikte yaşanan uykusuzluğun kronik olarak süregelmesi gerekmektedir. Aynı zamanda yaşanan uykusuzluk sorunun hastalık olarak nitelendirilebilmesi için kişinin normal yaşantısına doğrudan etki etmesi gereklidir. Bu tarz durumlarla karşılaşılması halinde uyku ilaçları sorunların giderilebilmesi adına kullanılabilmektedir. Eczanelerden alınabilecek uyku ilaçları nelerdir?

Eczanelerden Alınabilecek Uyku İlaçları

Eğer belirtilmiş olduğu gibi uyku sorunları yaşanıyorsa bu noktada kullanılabilecek temel gereçler şüphesiz ki eczanelerden alınacak uyku ilaçları olmak zorundadır. Bunların dışında herhangi bilinmeyen ya da ne olduğu tıp ve ilaç bilimi tarafından tasdik edilmemiş ürünlere ve yöntemlere başvurulmamalıdır. Bu ilaç kullanımına rağmen henüz hastalık konusunda bir ilerleme kat edilmemiş ise bu durumda en yakın sağlık kuruluşundan yardım alınmalıdır.  2020 yılında eczaneden reçetesiz alabileceğiniz uyku ilaçlarını bu yazımızdan, 2019 yılında eczaneden reçetesiz bir şekilde alabileceğiniz uykusuzluk probleminize iyi gelebilecek uyku ilaçlarını ise bu yazımızdan okuyabilirsiniz.

Eczanelerden alınacak uyku ilaçları birden fazla marka ile ve birden fazla etki ile satılmaktadır. Bu kapsamda yaşanılan soruna göre ilacın doğru bir şekilde belirlenmesi gerekmektedir. Bu konuda kendi adınıza karar vermek yerine eczacılardan ya da sağlık çalışanlarından yardım alınması tavsiye edilmektedir. Uyku ilaçlarının etkileri nelerdir?

Uyku ilaçlarının yan etkileri nelerdir
Uyku ilaçlarının yan etkileri nelerdir?

Uyku İlaçlarının Etkileri

En basit haliyle uyku ilaçlarının etkileri, ilacı alan kişinin vücudunda uykuya bağlı olarak ihtiyaç duyulan rahatlama, dinlenme, bakım ve onarım durumlarının sağlanmasıdır. Bu kapsamda uyku ilaçları, bireyin gündelik yaşantısına dolaylı yoldan etki ederek geceleri rahat ve konforlu bir şekilde uyku sürecine giriş yaparak, etkili bir uyku düzeni oluşturmasını sağlar. 2021 yılında alınabilecek reçetesiz uyku ilaçları şu şekildedir:

Unisom Uyku İlacı
Unisom Uyku İlacı

Unisom Reçetesiz Uyku İlacı

Hekimler ve uyku sorunu üzerine çalışma yapan uzmanlar tarafından en sık tercih edilen uyku ilacı olan Unisom, vücutta herhangi bir bağımlılık durumunun oluşmasına sebebiyet vermiyor oluşundan dolayı son derece dikkat çekicidir. Aynı zamanda bu ilacın diğer uyku ilaçlarına göre daha az yan etkiye sahip olması da tercih etmek adına önemli bir etken olarak görülebilmektedir. Unisom uyku ilacının etken maddesi kısa süreli yatıştırıcılardan birisi olarak bilinen Doksilamin maddesidir. Unisom eczanelerde 25 mg’lık 20li tabletler şeklinde satılmaktadır. Unisom uyku ilacı Pfizer tarafından üretilmekte ve Ruhsat sahibi Johnson and Johnson isimli şirkettir.

citoles ne işe yarar

Citoles Reçetesiz Uyku İlacı

Citoles, antidepresan temelli bir ilaç olmakla birlikte düzensiz ve kronik uykusuzluktan kaynaklanan sağlık sorunlarının çözümü konusunda da kullanılabilmektedir. Belirtişmiş olduğu gibi uyku ilaçlarının depresyon durumlarında da kullanılabilir olduğunu en belirgin şekilde bu ilacın kanıtladığını söylemek yanlış olmayacaktır. İlacın kullanılmasında ki temel amaç ise kişide stres, kaygı ya da endişe gibi durumlardan kaynaklanan uyku sorunlarının çözümüdür. Citoles uyku ilacının ruhsat sahibi Abdi İbrahim İlaç San. ve Tic. A.Ş.‘dir.

Desyrel Reçetesiz Uyku İlacı

En çok bilinen ve en çok tercih edilen uyku ilaçlarından biri olan Desyrel de antidepresan temelli ilaçlardan biridir. Belirtilmiş olduğu gibi stres, kaygı, endişe ya da benzeri duygu durum bozukluklarından kaynaklanan kronik uykusuzluk sorunları konusunda kesin çözüm önerileri sunan bu ilaç, eczanelerden reçetesiz olarak satın alınabilmektedir. Güçlü bir etkiye sahip olan ilacın özellikle sindirim sistemi üzerine gösterdiği etki sebebiyle bazı olumsuz durumların yaşanması da mümkündür. Olası yan etkilerinden dolayı ilacın kullanılmadan önce kesinlikle bir uzman hekimden görüş alınması tavsiye edilmektedir. Desyrel uyku ilacı Türkiye’de Santa Farma İlaç Sanayii A.Ş. tarafından üretilmekte ve ruhsat sahibi Angelini İlaç San. ve Tic. A.Ş.dir.

Largactil Reçetesiz Uyku İlacı

Largactil, de listede bulunan diğer tüm ilaçlar gibi etkili bir uyku ilacıdır. Bu ilacı diğerlerinden ayıran temel özellik ağrı, sızı ya da benzeri durumlardan kaynaklanan uyku problemlerinin önüne geçmek adına üretilmiş olmasıdır. Dolayısıyla ağrıdan kaynaklanan uyku sorunu yaşayanlara tavsiye edilmektedir. Önemli ve olası yan etkileri olabileceğinden uzman hekimlerden ya da eczacılardan görüş alınmalıdır.

2021 yılında yukarıda bahsettiğimiz uyku ilaçlarını eczanenizden reçetesiz bir şekilde alabilirsiniz. Fakat şunu unutmamalısınız ki, eğer uyku problemleriniz bulunuyorsa ilk olarak doktorunuzla görüşmeli ve eczacınıza danışmadan hiç bir şekilde uyku ilacı kullanmamalısınız. Hekim veya eczacı gözetiminde kullanacağınız ilaçlar sizlerde olumsuz yan etkilere yol açabilirler.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir