aniden uyku bastırması

Aniden Uyku Bastırması

Aniden uyku bastırması ister evde ister işte olalım hepimizin başına gelen büyük bir sorundur peki ya aniden uyku bastırmasını nasıl önleyebiliriz? Sürekli uyku halini önlemek aslında oldukça basit fakat öncelikle ani uyku gelmesinin ne anlama geldiğini öğrenelim ve halsizliğe çözüm bulalım.

Ani Uyku Bastırması Hakkında

İnsanların birçoğu özellikle de geceleri uykularını tam anlamıyla alamamış olanlar gün içerisinde ani uyku bastırması durumuyla karşı karşıya kalır. Elbette bireyin kaliteli bir uyku faaliyetinde bulunamamış olması ani uyku bastırmasını meydana getiren tek etken değildir. Uykusuzluk problemi olmayan bireylerde de günlük yaşamın getirdiği tempo ani uyku bastırmasının nedeni olarak karşımıza çıkabilir.

Bireyin dikkatini dağıtan ve psikolojik bir hantallık yaratan bu durumun hiç şüphesiz vakit kaybetmeden ortadan kaldırılması gerekir. Problemin ortadan kaldırılması için tahmin edilebileceği gibi öncelikle onu meydana getiren neden tespit edilmeli ve daha sonra uygun tedavi yöntemi belirlenmelidir. Doğru neden tespiti yapılamadığı takdirde tercih edilen tedavi yöntemi problem üzerinden hiç şüphesiz etkili olmayacaktır.

Durmadan uykum geliyor ne yapmalıyım?
Durmadan uykum geliyor ne yapmalıyım?

Sürekli Uyku Halleri Neden Olur?

Sürekli uyku halinde olmanız yaşam kalitenizi de olumsuz yönde etkileyecektir. Bu durumun nedenlerinin doğru tespit edilmesi gerekecektir. Çalışma ve sosyal hayatınızı olumsuz etkileyecek olan sürekli uyku hallerinin en önemli nedenlerinden birisi uyku apnesidir. Diğer birçok farklı nedeni olabileceği gibi sizleri uykusuz bırakacak ve bir türlü dinlenemediğiniz bir gece geçirmenize neden olacak uyku apnesi mutlaka tedavi edilmesi gereken hastalıklardan birisidir. Psikolojik olarak sizleri olumsuz etkileyecek ve yaşam kalitenizi düşürecek olan uyku apnesi uykuda nefes alınamaması ve sürekli olarak uyanmanız olarak kısaca anlatılabilecektir.

Gece uykunuzdan sürekli olarak uyanıyor olmanız gerektiği kadar dinlenmenizi engelleyecektir. Bu nedenle uyku merkezlerine giderek gerekli tedavilerin yapılması gerekecektir. Sürekli uyku halleri ve diğer bütün uyku sorunlarının sonuçları ölümcül olacak derecede önemlidir ve kesinlikle tedavi edilmesi gerekmektedir.

Aniden Uyku Bastırması Sebepleri

Ani uyku gelmesi ve halsizlik birçok hastalığın habercisi olabilecektir. Toplumca çok bilinmeyen ancak çokça karşılaşılan Narkolepsi hastalığının birinci habercisi aniden uykuya dalmak olarak karşımıza çıkıyor. Beyinde bulunan hypocretin maddesinin eksik olmasından dolayı ortaya çıkan bu hasatlık tedavi edilmezse daha büyük rahatsızlıkların ortaya çıkmasına neden olabilecektir. Bu hastalığın bilinen diğer olumsuz sonuçları konsantrasyon güçlüğü ve bellek sorunlarıdır. Hayatınızı büyük ölçüde olumsuz etkileyecek olan bu durumlar istenmeyen sonuçların ortaya çıkmasına neden olabilecektir. Ani uyku atakları hastalığa dahi sebep olabilir.

Ancak uykusuzluk, yorgunluk ya da kaliteli uyku çekilememesi de ani uyku bastırması nedenlerinden olabilir. Her ani uykusuzluk durumu her zaman büyük hastalıkların nedeni olmayabilir. Bu durumun yaşanmaması için öncelikle uykunuzun gerektiği kadar alınmış olması gerekir. Eğer yeterince uyuyamıyorsanız bunun gerekçelerini öncelikle belirlemeniz gerekmektedir. Herhangi bir hastalığın sonucu olabileceği gibi stres ve depresyon gibi nedenlerden dolayı da uykusuzluk çekiyor olabilirsiniz.

Aniden uyku bastırması nasıl geçer
Aniden uyku bastırması nasıl geçer

Gündüz Aniden Bastıran Uyku

Gündüz vakti yemek yerken, çalışırken ya da sadece otururken birden uyku bastırması durumu yaşanabilmektedir. Öncelikle bu durumun nedenlerinin doğruda araştırılmış olması ve tedavi sürecinin başlatılması gerekecektir. Her hastalığın bir teşhis ve tedavi süreci vardır. Bu nedenle yaşam kalitenizi oldukça düşürecek olan bu durumun çözülmesi oldukça önemli olacaktır.

Uyku, sürekli olarak ihtiyacımız olan ve bu ihtiyacın karşılanmaması durumunda istenmeyen sonuçların ortaya çıkabileceği kadar önemli bir olgudur. Yeterince uykunun alınamaması vücut direncini düşüreceğinden ve bu nedenle hastalıklara karşı koyacak gücün bulunamayacağından dolayı ölümle sonuçlanabilecek olan hastalıkların yaşanması kaçınılmaz olacaktır. Eğer uzun süredir uykusuzluk sorunu çeken bir vücuda sahipseniz hiç beklemediğiniz zamanlarda bu ihtiyacın ortaya çıktığını da görebileceksiniz. Sadece oturduğunuz yerde aniden uykunuzun gelmesi ve halsizlik sebep olarak oldukça önemli olabilecekken araç kullanırken gelecek olan ani uyku hali ölümle sonuçlanabilecek kazaların yaşanmasına neden olabilir. Bu nedenle gündüz aniden bastıran uyku sonuçları açısından oldukça önemlidir ve mutlaka tedavi edilmelidir.

Sürekli uyku hali nasıl geçer

Ani Uyku Bastırması Nasıl Giderilir?

Önceki paragraflarda da belirtildiği gibi ani uyku bastırması sorununu doğuran iki neden; bireyin toplumsal yaşamın getirdiği fiziksel/zihinsel baskıya maruz kalması yahut verimli bir uyku faaliyetinde bulunamamasıdır.

Bu noktadan çıkışla yorgunluk nedeniyle ortaya çıkan ani uyku bastırmasının çözümü için şu önerileri yapmak mümkündür:

  • Vitamin ve protein yönünde zengin besinlerin tüketilmesi.
  • Besinler ile vitamin alımı yeterli gelmediği takdirde hap şeklinde vitamin alınması.
  • Günlük faaliyetleri içeren detaylandırılmış plan yapılması ve bunlara uyulması.( Bireyin özellikle iş hayatında sorumluluğu altındaki ödevleri gruplara ayırarak yerine getirmesi üzerindeki zihinsel baskıyı atması dolayısıyla önemli bir etkendir.)

Ani uyku bastırması ve sürekli uyuma isteği, uykusuzluk probleminden kaynaklanıyor ise sorunun çözümünde alınacak önlemler tahmin edilebileceği gibi daha farklı olur.

  • Düzenli aralıklarla kas sistemini rahatlatıcı egzersizler yapılması.
  • Uykuya dalmadan 1.5 ile 2 saat önce besin tüketiminin durdurulması ve bu durum uykuya dalamama nedenlerinden birisidir.
  • Uykuya yatılacak ortamın şartlarının uyku için elverişli olması.
  • Uyku saatlerine belirli standartlar getirilmesi.

Görüldüğü üzere problemin nedeninin doğru tespit edilmesi, tedavi seçiminde neredeyse % 100 etkiye sahip bir faktör olarak karşımıza çıkar.

Uyku düzensizliği, sürekli uyku haline büyük etki göstermektedir bu yüzden dolayı Uyku Düzensizliği Nasıl Giderilir? makalemizi de okumanızı öneririz.

2 thoughts on “Aniden Uyku Bastırması”

  1. Mehmet Doğan

    Uyku problemimi nasıl giderebileceğimi bu yazı ile öğrenmiş oldum verdiğiniz bilgiler için teşekkürler hepsini denemeye çalışacağım önerilerin

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir