Anksiyete Ve Bipolar Farkı Nedir?

Anksiyete Ve Bipolar Farkı Nedir? / Anksiyete, kişinin psikolojisini etkileyebilen bir psikolojik rahatsızlıktır. Bu rahatsızlığa sahip olan kişiler genellikle olumsuz yönler taşımaktadır. Endişe, stres, kaygı ve korku gibi hislere neden olan anksiyete, tehdit altında kalındığında en çok hissedilen dürtüler arasında yer almaktadır. Anksiyete rahatsızlığı kapsamında meydana gelen endişeler, korkular ve stresler genellikle gelecekte yaşabilecek durumlar için hissedilmektedir. Anksiyete belirtileri arasında görülen durumlar;

 • Mide bulantısı
 • Sakin kalamamak
 • Kalp çarpıntısı
 • Huzursuzluk
 • Uyku problemleri
 • Baş dönmesi
 • Ağız kuruması şeklinde görülebilmektedir.

Bipolar ise iki ayrı uçta gerçekleşen duygu durum bozukluğudur. Bu rahatsızlığa sahip olan bireyler iki farklı dönem yaşamaktadır. Bunlar manik dönem ve depresif dönem olarak adlandırılmaktadır. Bipolar bozukluğu yaşayan kişiler günlük hayatlarına bir şekilde devam edebilmektedir ancak ilerleyen zamanlarda kişilerin kendileri, günlük aktiviteleri, kariyerleri ve hatta ilişkileri bu bozukluktan olumsuz yönde etkilenmektedir. Manik dönemde görülebilen belirtiler;

 • Hızlı konuşmak
 • Normalden fazla yaratıcı olmak
 • Sürekli olarak heyecanlanmak
 • İştah problemleri
 • İleri derecede enerjik hissetmek
 • Olaylara odaklanmakta güçlük çekmek şeklindedir.

Depresif dönemde görülen belirtiler ise;

 • Kalabalıktan uzaklaşmak
 • Keyif alamamak ve ilgisiz olmak
 • Sürekli olarak seyreden unutkanlık hali
 • Ümitsiz olmak
 • İçe kapanıklık
 • İştah problemleri
 • İntihara meyilli olma şeklinde görülmektedir.

Anksiyete ve bipolar arasındaki farklar bu rahatsızlıkların genel tabirleridir. Anksiyete; endişe, korku, panik gibi duygular üzerine yoğunlaşan bir rahatsızlıkken bipolar ise iki farklı uçta seyreden, kişinin hem ani sevinç patlamaları yaşamasına hem de intihar edebilecek kadar umutsuzluk ve mutsuzluk içinde olmasına neden olan bir psikolojik rahatsızlıktır. Bu rahatsızlıkların bazı belirtileri ortak olsa da genelde kişi üzerinde yarattığı etkileri farklılık göstermektedir.

Anksiyete ve Bipolar Bozukluğunun Tanısı Nasıl Yapılmaktadır?

Anksiyete, kişinin gelecek hakkında veya bazı olaylara karşı yoğun olarak kaygı, korku ve endişe gibi duyguları hissetmesine neden olan bir psikolojik rahatsızlıktır. Her insan günlük olarak bu duyguları yaşayabilmektedir ve bu oldukça normaldir. Ancak anksiyete bozukluğu kapsamında bu duygular sürekli ve yoğun olarak tekrarlanmaktadır. Anksiyete Ve Bipolar Farkı Nedir?

Anksiyete tanısı nasıl yapılmaktadır sorusu bu bağlamda en çok araştırılan sorular arasında yer almaktadır. Kişiler bu rahatsızlığa dair yaşadıkları yoğun duyguların farkına varıp tedavi olmak istediklerinde uzman bir hekime başvurmaktadır. Hastanın geçmiş rahatsızlıklarını araştırma amacı ile pek çok test yapılmaktadır. Bunun sonunda başvurduğunuz doktor sizi psikolojik rahatsızlıklar ile ilgilenen bölümlere sevk edecektir. Bu bölümde ise yüz yüze yapacağınız görüşmelerde anksiyete olup olmadığınız teşhis edilecektir.

Bipolar, bu bozukluğa sahip olan kişiler üzerinde farklı duygular oluşmasına neden olan bir psikolojik rahatsızlıktır. Bipolar bozukluğa sahip olan bireyler birbirinden farklı duyguları ani ataklar halinde yaşamaktadır. Örneğin herhangi bir duruma ani olarak sevinebilen bir kişi, aynı duruma daha farklı bir şekilde tepki verebilmektedir. Bu rahatsızlığın ilk dönemlerinde kişi kendisinde meydana gelen farklılıkların farkında olabilmektedir ancak hastalığın ilerleyen dönemlerinde kişi bu değişikliklerin farkında olmayabilir.

Bipolar bozukluğunun tanısı kişinin ailesinin öyküsüne ve kişide gözlemlenen duygu değişim durumlarına bakılarak yapılabilmektedir. Ancak kişinin alkol ve madde bağımlılığı varsa tanı koyma süreci zorlaşabilmektedir. Yüz yüze yapılacak olan terapilerde kişilere olaylar karşısında nasıl tepki verdikleri gibi sorular sorulmaktadır. Bunun yanı sıra belli bir süre kişinin gözlemlenmesi de tanı koyma sürecinde uygulanan yöntemler arasında yer almaktadır. Peki, Anksiyete Ve Bipolar Farkı Nedir?

Anksiyete ve Bipolar Bozukluklarının Tedavisi Nedir?

Kaygı, endişe, korku, stres gibi hislerin yoğun olarak yaşanmasına sebep olan anksiyete bozukluğu, kişinin özellikle gelecek hakkında bu hisleri yaşamasına neden olmaktadır. Her birey günlük olarak bu hisleri yaşayabilir ancak anksiyete bozukluğuna sahip olan bireyler bu hisleri sürekli ve yoğun olarak yaşamaktadır.

Anksiyete tedavisi, 3 farklı yoldan yapılabilmektedir. Bunlardan ilki psikoterapi yöntemidir ve psikoloji danışmanları tarafından bireysel olarak sürdürülmektedir. Birkaç seans halinde gerçekleştirilen bu tedavi yönteminde anksiyete bozukluğuna sahip olan kişiler gün geçtikçe bireysel görüşmelerin kendilerini nasıl etkilediğini kolayca fark edebilmektedir.

Anksiyete tedavisinde kullanılan bir diğer yöntem ise bilişsel davranışçı terapi (BDT) yöntemidir. Bu tedavi yönteminde de uzman hekimler size eşlik etmektedir. Tedavinin sonunda ulaşılmak istenen amaç ise kişinin olaylara karşı gösterdiği korku, endişe, stres gibi durumları nasıl olumlu hale çevireceği şeklindedir. Anksiyete bozukluğu yaşayan kişiler bu tedavi yöntemi sayesinde korku ve panik gibi hisleri göstermelerine neden olan duygularını kontrol etmeyi öğrenmektedir.

İlaç tedavisi ise anksiyete tedavisinde uygulanan son tedavi yöntemidir. Psikolojik hastalıkların tedavisinde uygulanan deneme-yanılma yöntemi kapsamında yüz yüze gerçekleştirilen seansların etkisiz olması durumunda ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Doktorunuz bu bağlamda anksiyete bozukluğu belirtilerini engellemek veya hafifletmek amacıyla antidepresanlar ve yatıştırıcı ilaçlar kullanmanızı tavsiye edebilmektedir. Bu ilaçların kullanılmasındaki amaç psikolojik rahatsızlığın neden olduğu yoğun belirtileri en aza indirmektir. Tedavi süreci içerisinde ne kadar ilerlediğinizi ve ilaçlar hakkında daha fazla bilgi alabilmek adına doktorunuzla iletişiminizi kesmemeniz önerilmektedir.

Yoğun olarak mutluluk ve mutsuzluk durumları yaşayan bireyler ise bipolar bozukluğu yaşamaktadır. Bipolar bozukluk, iki ayrı uçta seyreden duygu durum bozukluğudur. Bu rahatsızlığa sahip olan kişiler ani sevinçler yaşayabildiği gibi intihar edebilecek kadar umutsuzluk hissi de yaşayabilmektedir. Hastalığın ilk dönemlerinde kişi kendisinde gerçekleşen durumları fark edebilir ancak ilerleyen dönemlerde fark edemez. Bu durumda kişinin çevresindeki insanların desteği oldukça önem kazanmaktadır.

Bipolar tedavisi ise kişinin yaşadığı farklı dönemlerde gösterdiği belirtilere göre şekillenmektedir. Örneğin bipolar bozukluğa sahip olan bir birey manik dönemde psikotik belirtiler gösteriyorsa tedavisinde antipsikotikler kullanılmaktadır. Depresif dönem belirtileri gösteren kişilerde ise genellikle antidepresanlardan yararlanılarak tedavi olması istenmektedir. Bipolar bozukluğunun tedavisindeki amaç ani olarak gelen atakları önlemek değil, bu atakların gerçekleşmesini engellemektir.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir