Bebekler ne kadar uyur ve uyku süresi

Bebekler Ne Kadar Uyur? Uyku Süresi Nedir?

Bebeklerde uyku çok önemlidir. Ay olarak bebekler ne kadar uyur? yenidoğan bebek aralıksız kaç saat uyumalı? gibi sorulara cevap verdik.

Bebeklerde Uyku Süresi

İnsanın yaşam süresi boyunca asla bırakamadığı ve olmazsa olmazları arasında giren faaliyetlerden bir tanesi de uykudur. Özellikle bebeklik döneminde yani gelişim çağında vücudun uykuya olan ihtiyacı bir hayli fazladır.

Uyku, bireyin fiziksel gelişiminde öne çıkan parametrelerin başında gelir. Bu açıdan bakıldığında “Bebekler ne kadar uyur?” sorusunun cevabı önem kazanır. Sorunun cevabıyla ilgili söylenmesi gereken ilk şey; bebeğin kaç aylık olduğuna bağlı olarak ihtiyaç duyulan uyku süresinin değiştiğidir.

Bebekler ne kadar uyur?
Bebekler ne kadar uyur

Hayata gözlerini yeni açan bir bebeğin 1 yaşına gelene kadar uyuması gereken süre periyotlara ayırarak sıralanabilir:

 • 1.5 – 4 aylık bebeklerde; günde 15-20 saat.
 • 4 – 9 aylık bebeklerde; günde 11-15 saat ve buna ek olarak öğleden sonra 2 saatlik şekerleme.
 • 9 – 12 aylık bebeklerde ise; günde 10-12 saat uyku ve yine şekerleme gereklidir.

Bebek gelişimine etki eden faktörler üzerine yapılan araştırmalar, uyku faktörünün en az beslenme ve genetik faktörler kadar etkili olduğunu ispat etmiştir.

Bebeklerin uyku saati nedir?
Bebeklerin uyku saati nedir

Bebeklerde Uyku

Yetişkin bireylerde olduğu gibi bebeklerde de kaliteli bir uyku için yerine getirilmesi gereken şartlar vardır. Bu şartların başında bebeğin rahat bir yatağa sahip olması gelir. O nedenle ebeveynler beşik tercihi yaparken belirtilen faktörü göz önünde bulundurmalıdır. Bebeklerde uykusuzluk durumu söz konusu olabilir.

İkinci olarak; bebeğin uykuya dalmadan önce karnının yeterince doyurulmuş ve altının temizlenmiş olması gerekir. Aksi takdirde bebek uykuya dalamayacak ve huzursuz olduğunu en doğal tepkisi ile yani ağlayarak duyuracaktır.

Bebeklerde sağlıklı uyku için annelere düşen son görev ise; bebeği gece ve gündüz kavramına alıştırmasıdır. Akşam saatlerinde bebeğin bulunduğu ortamın ışık şiddetinin düşürülmesi ve bebeğin uyutulması, gündüz saatlerinde ise tam tersinin yapılması bebekten şartlı koşullanma durumunu meydana getirir. Bunun neticesinde bebek karanlık ortamlarda uykuya kolayca dalacaktır.

Bebek aralıksız kaç saat uyur?
Bebek aralıksız kaç saat uyur

Bebekler Gece Kaç Saat Uyur?

Bebekler doğumdan belirli bir yaşa gelene kadar oldukça fazla uyumaktadırlar. Uyudukları süre boyunca daha çok büyüme hormonu salgılandığından uyumaları büyümelerine yardımcı olur. “Bebekler gece kaç saat uyur?” sorusunun birden fazla cevabı bulunmaktadır. Kaç aylık olduklarına göre uyumaları gereken saat değişecektir. Bebeklerin olması gereken uyuma sürelerine daha detaylı olarak bakacak olursak:

 • Yenidoğan döneminde yani ilk 28 gün içerisinde toplamda 12 ile 16 saat arasında uyurlar.
 • 2-3 aylık dönemlerinde bebekler yaklaşık 3-4 saat aralıksız uyurlar ve sadece beslenmek için uyanırlar. Bu dönemlerde bebekler gece ya da gündüz fark etmeksizin uyurlar.
 • 3 ay geçtikten sonra genel olarak bebekler tüm gece boyunca uyurlar.
 • 4 aylık olduklarında ise gündüzleri daha az uyurken geceleri daha çok uyurlar.
 • 6 aylık olana kadar bebekler günde yaklaşık olarak 11-14 saat arası uyurlar. Belirli periyotlarda uyansalar da genel olarak tuvalet ve yemek ihtiyaçlarını karşıladıktan sonra tekrar uykuya dalarlar.
 • 10 aylık olan bebeklerde uyku saatleri günlük 10-13 saat arasındadır.
 • 12 aylık olduklarında yani yaşlarına girdiklerinde de durum aynıdır. Günde 10-13 saat arası uyurlar.
 • 18 ile 21 aylık arası olduklarında ise gündüz uykuları artık teke düşmüştür.
 • Bebekler 21-36 aylık arası olduğunda sadece öğle zamanlarında yarım saat ile 3 saat arası uyurlar.
 • 2 yaşına geldiklerinde ise günlük uyku süresi 10-12 saat arası olmaktadır.
Bebeklerde uyku hali neden olur?
Bebeklerde uyku hali neden olur?

Bebeklerde Aşırı Uyku Hali

Sizlere verilmiş olan uyku saatleri genel olarak çoğu bebekte aynıdır. İstisnalar olsa da bu süreler genel olarak bütün bebeklerde görülmektedir. Bebeklerde aşırı uyku hali de görülen bir diğer durumdur. Verilen rakamlara yani olması gereken uyku sürelerini aşan bebeklerin neden bu kadar çok uyuduklarına dair gereken araştırmanın yapılması gerekecektir. Genel olarak bebeklerin az uyumaları bir sorun olsa da aşırı uyuma durumları da bazı sorunların belirtisi olabilecektir. Yeni doğdukları dönemden aylar geçtikçe uyudukları süreler de azalma göstermektedir. Ancak anne ve babaların bebeklerini uyutma alışkanlıkları da bu durumu tetiklemektedir. Eğer anne ve babalar bu duruma çok fazla dikkat etmemeleri ve gerekenleri yapmamaları bebeklerin uyku düzenlerini de bozaktadır. Bunun yanı sıra bebeklerin sürekli uyumak istemesi genel olarak sorun olduğu anlamına gelmeyeceği gibi bu durumun sürekli hale gelmesi durumunda mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Ayrıca Bebeklerde Uyku İlacı Kullanımı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir