Bebekler Ne Kadar Uyur? Uyku Süresi

Bebeklerde Uyku Süresi

İnsanın yaşam süresi boyunca asla bırakamadığı ve olmazsa olmazları arasında giren faaliyetlerden bir tanesi de uykudur. Özellikle bebeklik döneminde yani gelişim çağında vücudun uykuya olan ihtiyacı bir hayli fazladır.

Uyku, bireyin fiziksel gelişiminde öne çıkan parametrelerin başında gelir. Bu açıdan bakıldığında “Bebekler ne kadar uyur?” sorusunun cevabı önem kazanır. Sorunun cevabıyla ilgili söylenmesi gereken ilk şey; bebeğin kaç aylık olduğuna bağlı olarak ihtiyaç duyulan uyku süresinin değiştiğidir.

Hayata gözlerini yeni açan bir bebeğin 1 yaşına gelene kadar uyuması gereken süre periyotlara ayırarak sıralanabilir:

– 1.5 – 4 aylık bebeklerde; günde 15-20 saat.

– 4 – 9 aylık bebeklerde; günde 11-15 saat ve buna ek olarak öğleden sonra 2 saatlik şekerleme.

– 9 – 12 aylık bebeklerde ise; günde 10-12 saat uyku ve yine şekerleme gereklidir.

Bebek gelişimine etki eden faktörler üzerine yapılan araştırmalar, uyku faktörünün en az beslenme ve genetik faktörler kadar etkili olduğunu ispat etmiştir.

Bebeklerde Uyku

Yetişkin bireylerde olduğu gibi bebeklerde de kaliteli bir uyku için yerine getirilmesi gereken şartlar vardır. Bu şartların başında bebeğin rahat bir yatağa sahip olması gelir. O nedenle ebeveynler beşik tercihi yaparken belirtilen faktörü göz önünde bulundurmalıdır.

İkinci olarak; bebeğin uykuya dalmadan önce karnının yeterince doyurulmuş ve altının temizlenmiş olması gerekir. Aksi takdirde bebek uykuya dalamayacak ve huzursuz olduğunu en doğal tepkisi ile yani ağlayarak duyuracaktır.

Bebeklerde sağlıklı uyku için annelere düşen son görev ise; bebeği gece ve gündüz kavramına alıştırmasıdır. Akşam saatlerinde bebeğin bulunduğu ortamın ışık şiddetinin düşürülmesi ve bebeğin uyutulması, gündüz saatlerinde ise tam tersinin yapılması bebekten şartlı koşullanma durumunu meydana getirir. Bunun neticesinde bebek karanlık ortamlarda uykuya kolayca dalacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir