Bebeklerde uyku ilacı kullanımı

Bebeklerde Uyku İlacı Kullanımı

Bebeklerde uyku ilacı kullanımı nasıl olur? Yenidoğan bebekler için uyku ilacı kullananlar ne diyor ve önerilir mi? gibi bir çok soruya makalemizde cevap veriyoruz.

Bebeklerde uyku düzeninin önemi

Yetişkin bireylerde olduğu gibi bebeklerde de uyku düzeni şüphesiz fizyolojik ve psikolojik gelişim için elzem bir durumdur. Genel olarak bakıldığında uyku düzeninin meydana getirdiği olumsuzlukların etkisi bebeklerin vücudunda daha ağır olur. Bu durum gelişim çağındaki bireyler için de geçerlidir.

Bebeklerde uyku ilacı şart mı
Bebeklerde uyku ilacı şart mı

Uykunun vücuttaki görevlerine bakıldığında vücut için ne denli hayati bir faaliyet olduğu açık bir şekilde görülür. Uykunun vücut sistemlerinin işleyişine sağladığı katkıları şu şekilde sıralamak mümkündür:

  • Yaşamın getirdiği stresin ve endişelerinin etkilerinin hafifletilmesi.
  • Organlardaki yapısal onarımları tetiklemesi ve desteklemesi.
  • Yaraların ve sinir sisteminin onarılması.
  • Hafızanın kuvvetlenmesi.

Görüldüğü gibi vücut için birçok ana faaliyetin tetiklenmesinin temelini uyku oluşturur. Bu bağlamda bakıldığında uykusuzluğun vücutta meydana getirdiği etkilerin ne denli olumsuz olacağı tartışmaya kapalı bir durumdur.

Dolayısıyla uyku düzeninin bebek yaşlarda belirli standartlara oturtulması, bebeklerde başta kemik gelişimi olmak üzere zihinsel gelişimin de tam anlamıyla gerçekleşebilmesi açısından oldukça önemli bir parametredir.

Bebeklerde uyku ilacı ve şurubu
Bebeklerde uyku ilacı ve şurubu

Bebeklerde uyku düzeni nasıl sağlanır?

Bebeklerde uyku düzenin sağlanmasında kullanılacak yöntemler yetişkinlerde olduğundan çok büyük farklılıklar göstermez. Bebeklerde uyku düzeninin sağlanması esnasında tercih edilebilecek yöntemlerin sayısı sınırlıdır. Örneğin; yetişkinlerde uyku düzeninin sağlanması esnasında bitkisel çaylar ve ilaç tercih konusu olabiliyorken bu durum bebekler için geçerli değildir.

Bebeğim uyumuyor ne yapmalıyım?
Bebeğim uyumuyor ne yapmalıyım

Gece Uyumayan Bebekler İçin İlaç

Bebeklerde uyku ilacı kullanımı için erhangi bir hastalığın tedavisinde kullanılan ilaçlar alanında uzman doktorlar tarafından verilmesi gerekmektedir. Uykusuzluk ya da diğer bütün hastalıkların tedavisi için kullanılan ilaçlar ve ne kadar kullanılması gerektiği sizin internet üzerinden yapacağınız araştırmalarda bulabileceğiniz kadar önemsiz konular değildir. İlaçların içeriğinde bulunan maddelerin bebeklerinize zarar vermeleri gibi durumların yaşanmaması için kesinlikle sadece doktorunuzun verdiği ilaçları kullanmanız gerekmektedir. Tavsiye üzerine kullanılacak ilaçlar istenmeyen sonuçların alınmasına neden olabilecektir.

Bebeklerde Uyku İlacı Kullanılmalı Mı?

Özellikle bebeklerde, uyku düzeni noktasında ilaç kullanılması kesinlikle tavsiye edilmeyen bir durumdur. İlaç kullanımının etkisi yetişkinlerde birçok probleme sebebiyet oluyorken gelişimlerinin daha ilk aşamalarında olan bebeklerde ilaç kullanımının getireceği olumsuzlukların tahmin edilmesi güç olmayacaktır.

Bebeklerde uyku düzeni noktasında annenin tavrı neredeyse % 100 oranında belirleyicidir. Çünkü; anne karnından itibaren bebeğin ilk iletişime geçtiği ve belirli bir yaşa kadar da geçmeye devam edeceği kişi annedir. Bu nedenle annenin üstlenmesi gereken temel faaliyetler; bebeği uykuya yatırdığı ve uykudan kaldırdığı vakitleri düzenlemesi, bebeği kendi beşiğinde uyutması ve gündüzleri uyumamasına özen göstererek geceleri uykuya yatırmasıdır.

Bebeklere uyku yapan şeyler
Bebeklere uyku yapan şeyler

Bebeklerin Uyuması İçin Bitkisel İlaçlar

Uyuma zorluğu çeken bebeklerde uyku sorununun çözülmesi için bitkisel ilaçların kullanılması bir yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır. İlaç kullanımı bebeklerde ya da yetişkinlerde en son tercih edilmesi gerekmektedir. Öncelikle doğal yöntemlerden destek alınması oldukça önemli olacaktır. Çocukların uyuması için bitkisel yöntemler oldukça fazladır ve her birinin uygulanmasının öncesinde ilaçların içeriklerinin en ince ayrıntısına kadar incelenmesi gerekmektedir. Oğul otu, papatya, lavanta gibi bitkiler uyku konusunda size ve bebeklerinize yardımcı olacaktır.

Bebekler İçin Uyku İlacı Kullananlar

Bebekler için uyku ilacı kullananlar eğer doktorları tarafından reçete verilmediyse kesinlikle yapılmaması gereken bir işlem olacaktır. İlaç kullanımından ziyade bitkisel çözümlerin uygulanması sayesinde daha etkili sonuçlar alabileceksiniz. Eğer bebeklerinizin uzun süren uykusuzluk sorunları var ise bu durumda bir sağlık kuruluşuna başvurmanız en doğrusu olacaktır. Onun dışında bebekler için uyku ilacı kullananlar eğer sadece tavsiye üzerine kullanıyorlarsa çok da doğru olmayan bir işlem yapıyorlar demektir.

4 thoughts on “Bebeklerde Uyku İlacı Kullanımı”

  1. Kesinlikle doktor kontrolu olmakasizin cocuklarda bu tur ilaclar kullanilmamalidir. Bazen cocuklar gece agliyor diye kullanlarin oldugunu duydum..

  2. Kolay kolay ilaca yönelmemeli aileler en son çare olarak bunu düşünmeli yaşları büyük olanlarda bile çok fazla etki yaratıyor sersemletiyor çocuklara ne yapmaz ki bunu bilincinde olalım

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir