bebeklerde uykusuzluk neden olur

Bebeklerde Uykusuzluk Neden Olur?

Bebeklerde uykusuzluk neden olur? Bebeklerin yaşına göre gün içerisinde ortalama olarak 12-17 saat uyumaları gerekmektedir. Bu uyku kesintisiz bir şekilde olmayacağına göre ve bebekler uyandıklarında tekrar uyumaları zor olacağı için bebeklerde uykusuzluk meydana gelir.

Yenidoğan Bebeklerde Uykusuzluk Sorunu Nedenleri

Gün içerisinde bir çok kez uyanan bebekler, geceleri de uyanacaktır. Bunun bir çok sebebi olabilir. Bebeğin karnı aç ve beslenmesi güzel değilse açlıktan uyanmış olabilir. Bebeğinizi takip ederek hangi saatte uyandığını ve acıktığını anlayıp ona göre yemek yedirmenizi öneririz.

Bebeklerde uykusuzluk neden olur
Bebeklerde uykusuzluk neden olur

Yemek sonrası altlarını ıslatmaları çok doğal bir durumdur ve bu işlem gece oluyorsa uyanacaklardır. Bebeğinizin altını değiştirirken çok hareket ettirmeyin ve bebeğinizin uykusunu kaçırmayın. Ayrıca sabahları fazla uyuyan bebekler doğal olarak geceleri de uyuyamazlar. Bebekler her gün geliştikleri ve diş çıkardıkları için bu durumdan rahatsız olup uyanabilirler bu durumlarda sabırla beklemelisiniz genellikle diş çıkarma süresi 2 -3 gün kadardır.

Bebeklerde uykusuzluk neden olur çünkü Bebeklerin uykusunda sizin hayat düzeninizde çok önemlidir. Akşam yemeği randevuları, iş ve seyahatler bebeğinizi yoracağı ve uyku saatini kaçıracağı için bir sonraki günlerde bebeklerde uykusuzluk meydana gelebilir.

Bebeklerde Uykusuzluk Problemi Nasıl Önlenebilir?

Bebeklerde uykusuzluk problemi, hem sağlıkları açısından hem de gelişimleri açısından iyi sonuçlar doğurmayabilir. Aynı zamanda bu durum annenin de canını sıkabilir ve sürekli olarak düşünmeye sebebiyet verebilir. Bebeklerde uykusuzluk problemi mutlaka aşılmalıdır ve düzenli uykuya alıştırılmalıdır. Bebeği uyutma yolları bebekten bebeğe göre değişkenlik gösterebilir. Bu yüzden önce bebeğinizi tanımalısınız ve nelerden hoşlanıp hoşlanmadığını anlamalısınız. Aşağıda belirtmiş olduğumuz yöntemleri siz de bebeğiniz için deneyim olumlu sonuçlar elde edebilirsiniz.

Bebeklerin uyku sorununu çözmek için tavsiyeler
Bebeklerin uyku sorununu çözmek için tavsiyeler
Kundak Yöntemi

Çoğu bebek kundak yöntemi ile kolayca uyuyabilir. Bunun en önemli nedeni ise kundağa sarılmış olan bebeğin tıpkı ana rahmindeki gibi hareketsiz kalmasıdır. Bu da bebeğe güven verir ve çok daha rahat bir şekilde uykuya dalmasına yardımcı olur. Fakat bu yöntemi uzmanlar sadece 5. aya kadar öneriyor çünkü daha sonrasında bebek büyüdüğü için harekete ihtiyaç duyuyor. Dolayısıyla 5 aydan ufak olan bebeğinizi çok fazla sıkmadan hareketini engelleyip kundan yöntemi ile uyutmayı deneyebilirsiniz.

Biberon Yöntemi

Bebeklerin doğduklarında bildikleri tek şey süt içmektir. Biberon ile süt içirerek bebeğinizi anne karnında hissettirebilir ve çenesini yorup uykusunu getirebilirsiniz. Aynı zamanda karnı doymuş olan bebek çok daha kolay uykuya dalacaktır.

Elektrikli Süpürge ya da Fön Makinesi Yöntemi

Ana rahmindeki ses tıpkı elektrikli süpürgenin ya da fön makinesinin sesine benzemektedir. Bebekler bu iki sesi duyduğunda eğer ağlıyorsalar da susarlar çünkü bu ses onlara ana rahmi sesini hatırlatır ve onlara güven verir. Dolayısıyla bu sesi duyan bebekler çok daha güven içerisinde oldukları için uykuya bir adım daha yaklakmış olurlar.

Sallama Yöntemi

Kimi bebek sallanarak uyumaktan hoşlansa da kimisi hoşlanmaz. Ama geleni sallama yöntemi ile kolayca uykuya dalabilir. Bebeğinizin uyku problemi varsa onu kucağınızda değil bir beşikte ya da ayağınızda sallayarak uyutmayı deneyin. Aynı zamanda bir emzik yöntemi ile ağlamasını kesip rahatlamasını da sağlayabilirsiniz.

Ayrıca bebeklerde uyku hakkında daha fazla bilgi almak için Bebeklerde Uyku Düzeni Nasıl Sağlanır? makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir