Bipolar Bozukluğu Olanlar Evlenebilir Mi?

Bipolar bozukluğu olanlar evlenebilir mi sorusu, bu rahatsızlığa sahip bireyleri kapsayan konular arasında yer almaktadır. Genel olarak ruh hali bozukluğu veya ani ruh hali değişimi olarak bilinen bipolar rahatsızlığı, bu sorunu yaşayan bireylerin günlük yaşamlarını etkilemektedir. Bipolar bozukluğa sahip bireyler, çevrelerinde gelişen veya kendi içlerinde meydana gelen durumlara ani heyecan ve ani sinir gibi tepkiler verebilmektedir. Bipolar rahatsızlığı, kontrol altına alınabilen psikolojik rahatsızlıklar arasında yer aldığı için bu durumu kontrol altına almak isteyen bireyler uzman hekimlerin yardımıyla bu süreci yönetebilmektedir.

Her insan hayatının belli dönemlerinde evlilik durumuna şahit olmaktadır. Bipolar bozukluğu olanlar da yaşadıkları sorunu göz önünde bulundurarak evlenip evlenemeyeceklerini merak etmektedir. Hemen hemen tüm uzmanlara göre bipolar bozukluk evlenmeye engel bir durum olarak görülmemektedir. Ancak bipolar bozukluğu olan bireyler ile evlenecek olan kişiler oldukça dikkatli ve sorumluluk sahibi olmalıdır. Bunun yanı sıra bipolar bozukluğunun genetik olabilme durumu da göz önünde bulundurulmalıdır. Evlilikten meydana gelecek olan çocuklarda bipolar rahatsızlığının görülmesi muhtemeldir. Bu nedenle çocuk sahibi olmak isteyenler bu durumu detaylı bir şekilde ele almalıdır. Peki, Bipolar bozukluğu olanlar evlenebilir mi

Bipolar Nedir?

Ruh halinde meydana gelen aşırı değişiklikler olarak tanımlanan bipolar bozukluk, bu rahatsızlığa sahip bireylerin hayatlarını, ilişkilerini ve hatta kariyerlerini dahi etkileyebilen bir durumdur. İki ayrı uçta seyreden bu rahatsızlık kişinin aşırı heyecanlanmasına veya aniden depresif ruh haline bürünmesine neden olabilmektedir. Bipolar bozukluğu olanlar, bir süre kendisini çok iyi hissedebilirken aniden duygusal boşluğa düşebilmektedir. Aynı zamanda depresif ruh hali, bipolar bozukluğa sahip bireylerin intihar etmesine bile yol açabilmektedir.

Halk arasında duygu durum bozukluğu olarak da bilinen bipolar bozukluğu, ileri düzeylerde seyretmiyorsa kişinin kendi ruh halini fark etmesi olasıdır. Ancak bu rahatsızlığı ileri düzeylerde yaşayan bireyler içinde bulundukları duygu durum değişikliklerini fark edememektedir. Kendileri bu durumu fark edemese dahi çevrelerinden alacakları tepkiler doğrultusunda yaşadıkları süreci tanımaya başlayabilirler.

Bipolar Bozukluğun Nedenleri Nelerdir?

Ani duygu değişikliklerine yol açan bipolar bozukluğu, kişilerin hayatlarının büyük bir bölümünü etkilemektedir. Ani sevinçlere veya ani hüzünlere yol açan bu rahatsızlık hem kişi tarafından hem de çevresi tarafından rahatlıkla fark edilebilmektedir. Bipolar bozukluğunun nedenleri kesin olarak bilinmese de öne sürülen 3 temel etken bulunmaktadır. Bunlar; beynin kimyasal yapısı, genetik faktörler ve tetikleyici unsurlardır.

Beyin fonksiyonlarını kontrol eden kimyasalların tıptaki adı nörotransmiterdir. Beyin fonksiyonlarını kontrol eden bu nörotransmiterlerden bir veya birkaç tanesinde dengesizlik veya bozukluk olması halinde bipolara sebebiyet veren semptomlar oluşabilmektedir. Bu açıklamaya göre de beyindeki kimyasal bozuklukların bipolar bozukluğuna sebep olduğu rahatça anlaşılabilmektedir.

Bipolar bozukluğuna neden olan bir diğer etken ise genetik faktörlerdir. Ailede yer alan birinci deredeki akrabalarda bipolar görülmesi sonucunda genetik aktarım söz konusu olabiliyor. Bu nedenle ailesinde bipolar bozukluk olan kişilerin doktor kontrolünden geçmesi önerilmektedir. Aynı zamanda bipolara sebep olan tek bir gen değildir. Bunun yanı sıra çevresel faktörler de bu rahatsızlığın oluşmasında rol oynamaktadır.

Bir diğer ve sonuncu etken ise tetikleyici unsurlardır. Duygusal değişim bozukluğu olarak bilinen bipolar rahatsızlığı kişinin hayatında yaşadığı olaylar sonucunda ortaya çıkabilmektedir. Bazı tetikleyici unsurlar ise şu şekildedir:

 • İlişkilerin bitmesi
 • Aile üyelerinden birinin veya sevilen bir kişinin ani ölümü
 • Beyin travmaları
 • Cinsel veya duygusal istismar

Yukarıda yer alan tetikleyici unsurlar bipolar semptomlarının görülmesine sebep olan faktörlerdir. Bu unsurlardan biri ile karşılaşan kişilerin uzman hekim kontrolünden geçmesi önerilmektedir.

Bipolar Bozukluğu Belirtileri Nelerdir?

Bipolar bozukluk mani dönemi ve depresif dönem olmak üzere iki uçta gerçekleşen bir duygu değişim problemidir. Bipolar bozukluğa sahip bireyler günlük hatta karşılaştıkları olaylara ani tepkiler verebilmektedir. Özellikle çevreleri tarafından fark edilebilen bu değişiklikler mani dönemi ve depresif dönem olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Bipolar bozukluğu belirtileri bu iki durumda gerçekleşen tepkilerden oluşmaktadır.

Bipolar bozukluğa sahip olan insanlarda depresif dönemlerde görülen belirtiler aşağıdaki listede sıralanmıştır.

 • Yemek yememe isteği
 • Çevresindeki insanlar ile bir konu üzerinde sürekli tartışma isteği
 • Günlük olaylara kontrol olamama sorunu
 • Keyif alamamak
 • Sürekli uyku hali
 • Sebepsiz yere suçluluk duygusu
 • Uyumada güçlük çekmek
 • İntihar düşünceleri

Yukarıda yer alan depresif dönemlerde görülen belirtilerin yanı sıra mani dönemi olarak da bilinen fazla heyecanlı olma durumunda kişinin gösterdiği belirtiler ise şunlardır:

 • Olaylara fazla neşeli yaklaşmak
 • Kişide meydana gelen aşırı özgüven duygusu
 • Gün içerisinde fazla hiperaktif olmak
 • Çevrede gerçekleşen olayların merkezinde yer alma isteği veya duygusu
 • Halüsinasyon görmek
 • Alkol, sigara ve uyuşturucu gibi zararlı madde kullanma isteğinin artması
 • Aşırı yaratıcı olma durumu

Bipolar Bozukluğu Nasıl Tedavi Edilir?

Duygu durum değişikliğine neden olan bipolar bozukluğu, bu rahatsızlı yaşayan kişilerin günlük hayatlarını fazlasıyla etkilemektedir. Bu etkiler çoğunlukla olumsuz yönlerde olmaktadır ve kişi günlük aktivitelerini normal zamanlardaki gibi yerine getirememektedir. Bu rahatsızlığa sahip kişiler bipolar tedavisinin yöntemlerini araştırmakta ve süreç içerisine dahil olup tedavi olmak istemektedirler.

Bipolar bozukluğunun tedavisi, hekim kontrolü, kişinin tedavi olma isteği ve çevresindeki insanların desteği ile ilerleme kaydedebilen bir sürece sahiptir. Özellikle bipolar bozukluğunun ileri düzeylerde seyrettiği kişiler, yaşadıkları ani duygu değişimini ve kendilerine ne derecede etki ettiğini fark edemeyebilmektedir. Bu nedenle çevresindeki insanlar rahatsızlığı yaşayan kişiye destek olarak tedavi olma yolunda yardımcı olmalıdır.

Depresif dönemde olan hastalar mutsuzluğa bağlı olan belirtiler göstermektedir. İntihara meyilli olmak, sürekli suçluluk duygusu, tartışma hali gibi belirtilerin gözlemlendiği depresif dönemde kişi için antidepresan tedavisi uygulanmaktadır. Bunun tersi olan mani döneminde ise psikotik durumlar görülüyorsa kişi için antipsikotiklerden yararlanılarak tedavi süreci izlenir.

Uykumu Alamıyorum Ne Yapmalıyım? başlıklı içeriğimiz de ilginizi çekebilir.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir