Bipolar bozukluk belirtileri

Bipolar Bozukluk Nedir? Bipolar Bozukluk Testi

Bipolar bozukluk nedir? belirtileri ve tedavisi ne kadar sürer gibi bir çok soruya bu makalemizde yanıt buluyoruz.

Bipolar Bozukluk Hakkında

Bipolar bozukluğun etkilerinden bahsetmeden önce “Bipolar bozukluk nedir?” sorusunun yanıtını vermek konu bütünlüğü açısından önemli olacaktır. İki uçlu bozukluk bir diğer ifadeyle bipolar bozukluk, bireyde iki farklı hastalık dönemi şeklinde ortaya çıkan psikoloji temelli bir rahatsızlıktır. Hastalık dönemlerinde bir tanesinde birey taşkın yani tıbbi ifadeyle mani haline bürünürken diğerinde ise çökkünlük yani depresyon haline bürünür. Birey belirtilen dönemlerde birbirine zıt tamamen iki farklı karakter yapısına bürünür.

Bipolar bozukluk nedenleriyle açıklaması
Bipolar bozukluk nedenleriyle açıklaması

Bipolar bozukluk rahatsızlığıyla karşı karşıya olan bireyler hastalık dönemleri dışında yaşantısına normal bir şekilde devam edebilir. Hastalığın yarattığı tahribat çeşitli etkenlere bağlı olarak artış ya da azalış gösterebilir.

Bilimsel Olarak Bipolar Bozukluk

Kısacası “Bipolar bozukluk nedir?” sorusuna yanıt olarak yapılan kapsamlı araştırmalar neticesinde bipolar bozukluk ile karşılaşılma olasılığının % 2-3 olduğu tespit edilmiştir. Cinsiyet ayrımı gözetmeyen yani erkek ve kadın bireylerde ortaya çıkma olasılığı aynı olan bipolar bozukluk, genellikle yetişkinliğe ilk adım olan 20-25 yaşları arasında ortaya çıkar. Yine yapılan incelemeler bireyin taşıdığı genlerin, büyük ölçüde bipolar bozukluğu tetikleyebileceğini ispatlamıştır.

Bipolar bozukluk tedavisi ne kadar sürer

Hastalık Dönemlerinde Davranışlar

Bipolar hastaları manik yani taşkınlık yaşadığı dönemlerde duygusal açıdan bir hayli yükselir ve hayalperest bir yapıya bürünür. Manik döneminde hastanın enerjisinin üst düzeye çıkmasına bağlı olarak bireyde uykuya yatmama davranışı sıkça görülür. Uykusuzluk ve sürekli  hareket halinde olma hastanın vücudunda çeşitli tahribatlar yapsa da, hasta deyim yerindeyse hayal dünyasında yaşadığında bu durumun farkına varması imkansızdır.

Depresyon halinde ise hasta manik dönemin tam tersi bir yapıya bürünür ve günün büyük bir bölümünü uyuyarak geçirmeye çalışır. Hastalar yine bu dönemde çevresiyle olan bağlarını önemli ölçüde kopararak asosyal bir davranış sergilerler.

Bipolar hastalarının özellikle hastalık dönemlerinde kontrol altında tutulmaları gerekir. Aksi takdirde hastanın, bipolar rahatsızlığın verdiği zihinsel zararlara ek olarak fiziksel zararlar ile karşılaşması da muhtemeldir.

Ayrıca Depresyon Nedir? Depresyon Belirtileri Nelerdir? makalemizi okumanızda öneririz.

1 thought on “Bipolar Bozukluk Nedir? Bipolar Bozukluk Testi”

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir