Borderline ve Bipolar Arasındaki Farklılıklar

Borderline ve Bipolar Arasındaki Farklılıklar / Genellikle ergenlik ve gençlik dönemlerinde görülen borderline kişilik bozukluğu, kişinin insanlar hakkında düşüncelerini, çevresini algılayabilme şeklini, ve insan ilişkilerini etkileyen bir psikolojik rahatsızlıktır.

Borderline kişilik bozukluğuna sahip olan kişiler, hayattaki yerlerini, nasıl biri olduklarını ve yaşadıkları olaylara gösterdikleri ani duygu değişimlerini sıkça sorgulamaktadır. Bunun sonucunda taşıdıkları duygularını ve düşündükleri fikirleri çabucak değiştirme eğilimi göstermektedirler. Borderline kişilik bozukluğa sahip olan bireyler aynı zamanda çevrelerinde gelişen olayları iki farklı yönde değerlendirebilmektedir. Bu rahatsızlığa sahip olan bireyler aynı zamanda insanlar hakkındaki düşüncelerini de çok çabuk değiştirebilmektedir.

Borderline kişilik bozukluğuna sahip olan bireylerin gösterdikleri belirtiler aşağıdaki listede sıralanmıştır.

 • Sürekli olarak boşlukta hissetme
 • İnsan ilişkilerine şüpheci bir şekilde yaklaşmak ve güven problemi hissetmek
 • Kendine zarar verme ihtiyacı duymak
 • Yakın arkadaş ve aile üyelerine aşırı sevgi ve nefret duyma gibi uç noktalarda seyreden duygular hissetmek
 • Biriyle çok çabuk yakınlık kurmak ve ondan zarar gelebileceğini düşünerek aniden nefret etmek
 • Birkaç gün veya saat içerisinde değişen ani duygu durum bozuklukları
 • Dengesiz ve bozulmuş benlik duygusu

Bipolar bozukluk ise genellikle 20-25 yaş grupları arasında görülebilen bir duygu durum bozukluğudur. Psikolojik rahatsızlıklar arasında yer alan bipolar bozukluğu kişinin birbirinden farklı duyguları ani ve yoğun yaşamasına neden olmaktadır. Bu psikolojik rahatsızlıkta iki farklı dönem bulunmaktadır. Bunlar manik ve depresif dönemlerdir. Manik dönemde kişi yoğun mutluluk ve heyecan duyguları yaşarken depresif dönemde kişi daha çok mutsuzluğa bağlı duyguları yaşamaktadır. Hatta depresif dönemlerin yoğun olarak seyrettiği kişilerde intihar vakaları da gözlemlenebilmektedir. Peki, Borderline ve Bipolar Arasındaki Farklılıklar Nelerdir?

Bipolar bozukluğuna sahip olan kişilerin depresif dönemde gösterdikleri belirtiler şu şekilde sıralanabilir:

 • Ümitsiz olmak
 • İçe kapanıklık
 • İştah problemleri
 • İntihara meyilli olma
 • Kalabalıktan uzaklaşmak
 • Keyif alamamak ve ilgisiz olmak
 • Sürekli olarak seyreden unutkanlık hali şeklindedir.

Bipolar bozukluğu yaşayan kişilerin manik dönemde gösterdikleri belirtiler ise;

 • İştah problemleri
 • İleri derecede enerjik hissetmek
 • Olaylara odaklanmakta güçlük çekmek
 • Hızlı konuşmak
 • Normalden fazla yaratıcı olmak
 • Sürekli olarak heyecanlanmak şeklinde görülebilmektedir.

Borderline ve bipolar arasındaki farklılık bu bilgiler dahilinde incelenebilecek bir diğer durumdur. Her iki rahatsızlık da kişinin iç dünyasında yaşadığı bir rahatsızlıktır ancak farklı kategorilerde yer almaktadır. Borderline, bir kişilik bozukluğu olarak tanımlanırken bipolar ise psikotik bir rahatsızlık olarak açıklanmaktadır.

Borderline Kişilik Bozukluğu Neden Olur?

Kişilerin duygu ve düşüncesini etkileyebilen, olaylara bakış açılarını değiştirebilen ve insanlara yaklaşımlarını etkileyebilen borderline kişilik bozukluğunun nedenleri tam olarak bilinmemektedir. Ancak bugüne kadar gelişen durumlar göz önünde bulundurulduğunda borderline kişilik bozukluğuna neden olan durumlar birçok faktöre dayandırılmaktadır. Bunlardan ilki genetik faktörlerdir. Kişinin birinci derecedeki ailelerinde veya akrabalarında görülen borderline kişilik bozukluğu, kişinin bu rahatsızlığa sahip olmasını etkileyebilen bir durumdur. Bu nedenle borderline kişilik bozukluğuna sahip bireylerde öncelikle aile geçmişlerine bakılmaktadır.

Travmatik olaylar da borderline kişilik bozukluğuna neden olan etkiler arasında yer almaktadır. İnsanlar, ani ölüm haberlerinin ardından veya duygusal ve cinsel tacizlere maruz kaldıkları zaman bu rahatsızlığın belirtilerini göstermeye başlamaktadır. Ancak borderline kişilik bozukluğuna neden olan faktörleri tek nedende toplamak yanlış olacaktır. Çünkü çevresel faktörler de bu rahatsızlığın ortaya çıkmasına neden olan durumlar arasında yer almaktadır.

Borderline Kişilik Bozukluğu Tanısı Nasıl Yapılır?

Genç yaşlarda ve ergenlik döneminde sıkça görülen borderline kişilik bozukluğu, kişide duygu değişim bozuklukları şeklinde görülmektedir. Bu rahatsızlığa sahip olan bireyler, kendi yaşamlarında ve insan ilişkilerinde oldukça değişken davranışlar sergilemektedir. Bazı dönemlerde tekrarlanan kendine zarar verme gibi durumlar da ileri derece görülen borderline kişilik bozukluğu nedeniyle meydana gelmektedir.

Borderline kişilik bozukluğu tanısı hasta ve psikiyatrisi arasında yapılan görüşmede yapılabilmektedir. Borderline kişilik bozukluğu diğer psikolojik rahatsızlıklar ile birlikte görülebildiğinden ve hemen hemen aynı belirtileri taşıdığından başta teşhis koymak zordur. Bu nedenle psikiyatrisiler hastanın gösterdiği tepkileri ve bulgular üzerine konuşarak teşhis koymayı tercih etmektedir. Bu teşhis koyma sürecinde hastadan mental durumunu açıklayan bir form doldurması talep edilerek de teşhis süreci hızlandırılabilmektedir.

Kişiden alınan bilgilerin yanı sıra ailede bu hastalığı taşıyan bireylerin olup olmadığı da araştırılmaktadır. Bunun yanı sıra hastanın önceki yaşamında yaşamış olabileceği çevresel faktörler ve travmatik durumlar da göz önünde bulundurularak teşhis koyma süreci tamamlanabilmektedir.

Borderline Kişilik Bozukluğu Tedavisi Nasıl Yapılır?

Borderline kişilik bozukluğu tedavisi, bu rahatsızlığı yaşayan kişilerin yaşam kalitelerini tekrar artırmak amacıyla uygulanan bir yöntemdir. Borderline tedavisinde çoğunlukla kullanılan yöntem psikoterapi yöntemidir. Her psikolojik rahatsızlıkta olduğu gibi borderline kişilik bozukluğu tedavisinde de ilaç yöntemleri uygulanabilmektedir. Yapılacak olan bu tedavi aynı zamanda borderline rahatsızlığının yanında ek olarak görülebilen diğer sorunları da tedavi etme amacı taşımaktadır. Böylece hastanın yaşam kalitesi yükselecek ve yaşadığı belirtiler azalmaya başlayacaktır.

Seanslar halinde gerçekleştirilen psikoterapi yöntemi, kişinin hastalık hakkında bilgi sahibi olmasını, konuşarak kendisini ifade etmesini ve yaşadığı duygu değişimlerini kontrol altında tutabilmesini amaçlamaktadır. Bireysel olarak yapılabilen psikoterapi yöntemi grup organizasyonları şeklinde de yürütülebilmektedir. Bunların yanı sıra hastanın borderline kişilik bozukluğunun neden olduğu güven problemini aşarak doktoruna güvenmesi de tedavinin başarı şansını oldukça artırmaktadır.

İlaç tedavisi bu rahatsızlık için bir seçenek olsa da zorunlu olmadıkça tercih edilmemektedir. Ancak hastada görülen yoğun ve ani duygu değişimleri, depresyon belirtileri ve hastalık ile birlikte seyreden diğer mental sorunların yatıştırılması amacıyla ilaç tedavisi kullanılabilmektedir.

Bu tedavi, borderline kişilik bozukluğu yaşayan bireylerin hayat kalitelerini artırma amacıyla uygulanmaktadır. Her ne kadar bu rahatsızlığa sahip olan kişiler için uygulansa da hastanın yakın çevresinde bulunan kişiler de bu tedavi sürecinden yararlanabilmektedir.

Bipolar bozukluğu olanlar evlenebilir mi? başlıklı içeriğimiz de ilginizi çekebilir.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir