Çok Uyumanın Nedenleri

Bireylerin uyku saatleri birçok farkı özelliğe bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Çok uyumanın nedenleri için örneğin; günlük yaşantısında stressiz bir hayat süren yetişkin birey için 6-7 saatlik bir uyku yeterli olacakken, gerek fiziksel gerekse de zihinsel olarak yıpranan bireylerde bu süre 8 saatlere kadar çıkabilir.

Aşırı Uyumanın Sebepleri Nelerdir?

Elbette uyku süresini etkileyen tek faktör bireyin yaşantısı değildir. Fizyolojik yapı da uyku süresi üzerinde büyük etki sahibidir.

Genel bir ifadeyle toparlanacak olursa; insanların vücutlarının ihtiyaç duyduğu uyku süreleri az ya da çok farklılıklar gösterir.

Çok uyumanın nedenleri olarak bu aşamada yaşlı bireylerin uyku süresi ile yetişkin ve genç bireylerin uyku sürelerinden biraz bahsetmek gerekir. Toplumda yaygın bir görüş olan; “Yaşlılar daha az uyur.” görüşü doğrudur ve yapılan çalışmalar bunu ispatlamaktadır. Yaşlıların daha fazla uyumasının nedeni; vücut dokularının önemli bir çoğunun yenilenmeyi bırakmış olması, bu nedenle de vücudun uykuya olan ihtiyacının kademeli olarak azaltılmasıdır.

Fazla Uyuma Çözümü
Fazla Uyuma Çözümü

Neden Çok uyuruz?

Gelişim çağındaki bireylerde ise durum bunun tam tersidir. Doku onarımı ve gelişiminin üst seviyelerde olduğu 15-22 yaş arası bireylerin uykuya duyduğu ihtiyaç diğerlerine kıyasla fazladır.

Bu doğrultuda bakıldığında çok uyumanın nedenleri noktasında karşımıza ilk olarak çıkan etkenin; bireyin fizyolojik/psikolojik yapısı olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

Çok Uyuyan İnsan Psikolojisi

Buna ek olarak, çok uyumanın nedenlerini çok uyumanın nedenleri içinşu şekilde sıralamak ve detaylandırmak mümkün olacaktır:

  • Depresyon: Depresyon hastalığı olan bireylerin gösterdiği temel davranışların başında çok uyumak gelir. Bunun nedeni ise; bilindiği üzere depresyon hastalarının kendini yalnız hissetmesi ve büyük bir yıkım yaşamasıdır. Hasta, bu yalnızlık hissinden kurtulmak amacıyla gününün bir çoğunu toplumdan ve sosyallikten uzak bir şekilde uyuyarak geçirir.

Nitekim depresyon tedavisinin temelinin hastanın uyku düzeninin deyim yerindeyse elden geçirilmesi olduğu ve uyku düzeni yeniden sağlanan hastaların büyük çoğunun depresyondan kurtulduğu göz önünde bulundurulursa, depresyon ile uyku arasındaki ilişki daha belirgin bir şekilde ortaya çıkar. Doğal olarak çok uyumak zararlı mı diye soruyoruz.

  • Gece uykusunun yetersiz kalması: Gece uykusunun insan vücudu için önemi şüphesiz çok büyüktür. Kliniksel vakıalar üzerinde yapılan çalışmalar ile bu önem pek çok ispatlanmış ve yine bu doğrultuda gece uykusunun yetersiz kalması haline ortaya çıkabilecek sağlık problemleri üzerine bir hayli çalışma yapılmıştır.

Geceleri uyku apnesi, astım ya da solunum yollarında başka problemleri olan bireyler, kaliteli bir uyku faaliyetinde bulunamaz ve deyim yerindeyse uykudan dinlenmiş bir şekilde kalkmak yerinde tam aksine yorgun, bitkin bir şekilde kalkarlar.

Çok Uyuyorum

Bu durum da tahmin edilebileceği gibi, vücudun uyku açısından kendini yetersiz hissetmesine ve normal çok uyumasına neden olur. Fakat burada unutulmaması gereken; bireyin süre olarak çok uyusa da uykudan alabileceği faydanın belirli seviyelerde kalacağıdır.

  • Fiziksel ağrılar ya da hastalıklar: Vücudun çeşitli nedenlerden ötürü direncinin kırılması ve bağışıklık sisteminin çökmesi de çok uyumanın nedenleri noktasında etkilidir. Vücudun kendini yenilemesini tetikleyen faaliyetlerin başında uyku faaliyetinin geldiği dikkate alınırsa, dinlenmeye ve iyileşmeye ihtiyacı olan bir vücudun uzun süre uykuda kalmasını anlamak daha kolay olacaktır.

Ağır ameliyatlar veya hastalıklar geçiren bireylerin uzun sayılabilecek bir süre uyutulmalarının nedenlerin bir tanesi de budur. Bu durum elbette bireyin inisiyatifi altında olmayıp uzman hekimler tarafından kontrol edilir. Diğer bir ifadeyle; belirlenen uyku süresi bireye ait değil, hekimlere aittir.

Çok uyumanın nedenlerini teşkil eden üç temel faktöre bakıldığında ortak noktalarının; vücudun fiziksel ya da zihinsel anlamda yıpranmış olası olduğu görülür.

Uyurken kilo verme yöntemleri
Uyurken kilo verme yöntemleri

Çok Uyumak Kilo Aldırır Mı?

Normale oranla daha fazla uyuyanlar uyandıktan sonra kendi kendilerine “çok uyumak istemiyorum” demişlerdir. Bunun en büyük nedeni psikolojinin olumsuz olarak etkilenmesidir. Genel olarak yapılan araştırmalar uyku zamanının kiloya etkisinin olduğunu belirtmektedir. Araştırmaların büyük bir çoğunluğu az uyumanın kilo almayı arttığına ve obezite ihtimalini arttırdığını söylemektedir. Bu nedenle genel bilinenin aksine çok uyku kilo aldırmaktan ziyade kilo verdiriyor.

Obez kişiler üzerinde yapılan araştırmalar bu kişilerin diğerlerine oranla daha az uyuduklarını ortaya çıkartmıştır. Günlük yaşam içerisinde 6 saatten az uyuyan kişiler sabah uyandıklarında şeker ihtiyaçları ve iştahları artıyor. Bu nedenle daha fazla yemelerine neden oluyor. Ancak fazla uyuyan kişilerde normalin üzerinde bir ihtiyaç görülmüyor. Öncelikli olarak yapmanız gereken uyku düzeninizi iyi ayarlamak ve günlük olarak ortalama 8 saat uyumak. Uykuda kilo vermek için de aç uyumak mutlaka dikkat edilmesi gereken durumlar arasında yer almaktadır.

Çok fazla uyumanın sağlığa zararları
Çok fazla uyumanın sağlığa zararları

Çok Uyumak Zararlı Mı?

Uyku düzeni olması gerektiği gibi olmayanların akıllarında “çok uyumak zararlı mı?” sorusu yer almaktadır. Psikolojik etkilerinin yanı sıra fiziksel olarak olumsuz etkilenmek istememeleri bu durumun araştırılması gereğini ortaya çıkartmıştır. Zararlı olabileceği ile birlikte fazla uyumak herhangi bir rahatsızlığın belirtisi de olabilir. Eğer günlük uyku haliniz yeterli kalitede değilse fazla uyumak isteyebilirsiniz. Uyku apnesi gibi bir rahatsızlığınız varsa gece sürekli olarak uyanacağınız ve yeterli kadar dinlenemeyeceğiniz için gün içerisinde sürekli olarak uyumak isteyebilecek ve evde sürekli uyku hali içerisinde olacaksınız. Bu durum normale oranla daha fazla uyumanıza neden olabilecektir.

Çok uyumak ayrıca şeker hastalığı riskinizi de arttıracaktır. Normale oranla fazla uyumanız bedeninizin glikoz toleransına etki ederek tip2 diyabet hastalığına neden olabilecektir. Gün içerisinde daha az hareket etmenize de neden olacağından günde 8 saatten fazla uyuyan birisi için şeker hastalığına yakalanma riskinizi 2,5 kat arttırabilecektir.

Uykunun gelmemesi için ne yapmalı
Uykunun gelmemesi için ne yapmalı

Çok Fazla Uyumak Nasıl Engellenir?

Fazla uyumanın engellenebilmesi için öncelikle bunun sebebinin bulunması gerekecektir. Eğer fazla uyumayı bir hastalık olarak ele alırsak bu hastalığın tedavisi için teşhis oldukça önemlidir. Uyku apnesi gibi bir hastalığınız varsa bunun tedavi edilmesi sayesinde fazla uyumak sonucunu ortadan kaldırabilirsiniz.

Eğer fazla uyumanıza psikolojik ya da fiziksel bir hastalık neden olmuyorsa bu durumda diğer yöntemleri deneyebilirsiniz. İçerisinde bulunan kafein nedeniyle uykunuzu kaçıracak olan kola bu durumda size yardımcı olabilir. Ya da sakız çiğnemek midenizi harekete geçireceğinden dolayı uyanık kalabilirsiniz. Ancak bu gibi yöntemlerin sağlığınıza olumsuz sonuçları da olabileceğinden çok fazla kullanılmaması gerekmektedir.

Çok fazla uyumak nasıl engellenir?” sorusunun cevabı için mutlaka alanında uzman hekimlerden tavsiye alınması gerekmektedir. Çünkü az uyumakta olduğu gibi çok fazla uyumak da genel olarak bilinenin aksine bir hastalık olabilir.

Çok Uyumamak İçin Ne Yapmalı?

Şüphesiz, çok uyumayı meydana getiren faktörlerin ortadan kaldırılması bu durumu da ortadan kaldıracak ve bireyin normal uyku sürelerine dönmesini sağlayacaktır.

Sizde “çok uyumak istemiyorum” diyorsanız İyi bir uyku için yapılması gerekenler makalemizi okumanızı tavsiye ederiz.

3 thoughts on “Çok Uyumanın Nedenleri”

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir