Depresyon Bipolar Bozukluğa Dönüşür mü?

Depresyon Bipolar Bozukluğa Dönüşür mü? / Psikolojik rahatsızlıklar, kişilerin yaşantılarını olumsuz yönde etkilemekte ve tedavi edilmediklerinde zaman içerisinde olumsuz sonuçlar gösterebilmektedir. Bilindiği üzere psikolojik rahatsızlıkların pek çok çeşidi bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi depresyon iken bir diğeri bipolar bozukluktur ve her ikisi de kişilerin yaşantısını olumsuz bir şekilde etkilemektedir. Günümüz dünyasında stres, travma vb. sebeplerden ötürü birçok insanın depresyon içerisinde olduğu bilinmektedir. Fakat depresyon her insanda aynı şiddette kendini göstermez. Bu nedenle depresyon içerisinde bulunan insanların bir kısmı sorunu hafif bir şekilde atlatırken bir kısmı doktor tedavisine ihtiyaç duyacak kadar ağır geçirir.

Depresyon ile ilişkili olan bipolar bozukluk, genel olarak kişilerin duygu durumlarında ani değişiklikler ile kendini belli etmektedir. Kendini mutlu hisseden bir kişi aniden mutsuz olabilir veya tam tersi durum da gerçekleşebilir. Öte yandan bipolar bozukluğa sahip olan kişilerin olaylar karşısında ani kararlar aldığı da gözlemlenmektedir. Kişilerin yaşantılarını olumsuz bir şekilde etkileyen ve tedavi edilmediğinde kişinin intihara eğilim göstermesine neden olabilen bipolar bozukluk, birçok kişinin merak ettiği konuların başında yer almaktadır. Depresyon iyileşmezse ne olur şeklinde bir soru soran kişi, aslında depresyonun bipolar bozukluğa dönüşüp dönüşmeyeceğini merak etmektedir. Bu soruya cevap verilebilmesi için ilk önce depresyon ve bipolar bozukluğun tam olarak ne olduğunun kavranması gerekmektedir. Peki, Depresyon Bipolar Bozukluğa Dönüşür mü?

Depresyon Nedir?

Bilhassa son zamanlarda pek çok kişi, sosyoekonomik nedenler başta olmak üzere pek çok nedenden ötürü stres altında olmakta, bu durum ise başka nedenlerin de eklenmesi ile depresyona dönüşebilmektedir. Genel olarak kişilerin mutsuz olması ve yaptıklarından hiçbir şekilde zevk almaması ile kendini gösteren depresyon, bir süre sonra kişinin sosyal hayattan uzaklaşmasına, insanlarla ilişki kurmamasına ve tedavi edilmediği takdirde “hayatta bir amacı olmadığı”nı düşünen insanın intihara eğilim göstermesine sebebiyet verebilmektedir. Bu nedenle sorunun tam olarak anlaşılması ve soruna yönelik uygun tedaviye başlanması gerekmektedir.

Kişilerin yaşantısını oldukça olumsuz bir şekilde etkileyen ve onların sürekli kaygılı bir şekilde hareket etmesine neden olan depresyon, pek çok sebepten ötürü ortaya çıkabilmektedir. Bazı insanlar, aslında kaygılı olmaya çok daha fazla eğilimlidirler. Yetiştirilme tarzları nedeni ile kaygılı olan insanlar çok daha fazla stresli olmakta, bu ise kişilerin depresyon içerisinde bulunmasına sebebiyet verebilmektedir. Depresyon testi ile kişiler içerisinde bulundukları durumu yüzeysel bir şekilde tanımlama fırsatına erişebilse de aslında depresyon belirtilerinden herhangi birinin görülmesi durumunda doktora muayene olmak gerekmektedir. Erken teşhis her hastalıkta olduğu gibi depresyon tedavisinde de oldukça önemlidir. Peki birçok insanın hayatını olumsuz bir şekilde etkileyen depresyon belirtileri nelerdir?

Depresyon Belirlileri Nelerdir?

Pek çok sebepten ötürü insanların mutsuz olması, yaptıkları hiçbir şeyden keyif alamaması ve en nihayetinde amaçsızlığa neden olan depresyonun belirtilerini aşağıdaki gibi sıralamak mümkündür:

 • Kişinin kendini daima mutsuz hissetmesi
 • Karar vermede zorluk yaşanması
 • Yapılan hiçbir şeyden keyif alınmaması
 • Çok uyuma ya da uykuya dalmada zorluk yaşanması
 • Sosyal yaşantının aksaması
 • Kişilerin çevresindeki insanlarla iletişim kurmada zorluk yaşaması
 • Aşırı yorgunluk

Yukarıdaki gibi sıralanan depresyon belirtileri, aslında her kişide kendisini farklı bir şekilde göstermektedir. Bu belirtilerden birkaçına sahip olan kişinin mutlaka doktora görünmesi ve doktor kontrolünde uygun bir tedavi yöntemi ile tedavi olması gerekmektedir.

Depresyon Tedavisi

Depresyon tedavisi farklı yöntemleri içeren yöntemler olarak karşımıza çıkmaktadır. Depresyonun ağırlığına göre değişebilen tedaviler genel olarak aşağıdaki gibi sıralanabilmektedir:

 • Bilişsel Davranışçı Tedavi
 • Psikodinamik Tedavi
 • Kişiler Arası Tedavi
 • EMDR
 • İnsancıl-Varoluşçu Tedavi
 • Aile Terapisi
 • Farkındalık Temelli Terapi
 • İlaç Tedavisi

Bu tedaviler, kişinin içerisinde bulunduğu duruma göre seçilmekte ve tedavi eşliğinde kişinin içerisinde bulunduğu depresyondan kurtulması sağlanmaktadır.

Bipolar Bozukluk Nedir?

Birçok insanın merak ettiği ve oldukça geniş bir yelpazeye sahip olan bipolar bozukluk kişinin duygu durumunun kısa süre içerisinde değişmesi ile kendini belli eden psikolojik bir rahatsızlıktır. Önceleri manif depresif bozukluk ya da manik depresyon olarak adlandırılan bu rahatsızlık, ağırlaştığında kişinin intihara eğilimine bile neden olabilmektedir. Bu nedenle bipolar bozukluğun oldukça ciddi bir ruhsal sorun olduğunu söylemek mümkündür.

İki ayrı hastalık dönemi ile karakterize edilmekte olan bipolar bozukluk; mani (taşkınlık) ve depresyon (çökkünlük) olmak üzere iki dönemden oluşmaktadır. Mani döneminde iken kişinin duygu durumu aşırı yükselir ve bu dönemde kişi coşkulu bir ruh haline bürünür. Bu dönemde iken hasta ani kararlar verebilir. Bu ise kişinin çeşitli sıkıntılar yaşamasına neden olmaktadır.

Depresyon döneminde ise kişinin enerjisi oldukça düşüktür ve kişi kendini oldukça mutsuz hisseder. Bu dönemde kişinin özgüveni azalır, yaptığı hiçbir şeyden zevk almaz ve bir süre sonra kişi hiçbir şey yapmak istemez. Hatta ilerleyen dönemlerde kişinin durumunun ağırlaşması ile birlikte kişide intihar eğilimi ortaya çıkar. Oldukça ciddi iki dönem ile kendini gösteren bipolar bozukluğun uygun bir şekilde tedavi edilmesi gerekmektedir.

Bipolar Bozukluk Belirtileri Nelerdir?

Bipolar bozukluk belirtileri aşağıdaki gibi sıralanabilmektedir:

 • Uyku sorunları
 • Odaklanmanın azalması
 • Duygudurumunda yükselme
 • Cinsel istekte artış
 • Alkol ve madde kullanımında artış yaşanması
 • Düşünme ve konuşma içeriğinin artması
 • Yargılama kapasitesinin azalması
 • Kişinin yetenekleri konusunda doğru olmayan düşünceler içerisinde olması
 • Enerjinin artması, yerinde duramama hali
 • Unutkanlık
 • Karamsarlık
 • Değersizlik hissi
 • Hayattan zevk alamama

Bu ve bunun gibi sebepler bipolar bozukluğun belirtileri olarak karşımıza çıkmaktadır. Bipolar bozukluğun tedavisinde doktorun uygun gördüğü tedavi yöntemleri kullanılmaktadır. Tedavi için genellikle duygudurum düzenleyici ilaçlar kullanılmaktadır. Yukarıdaki belirtilerden bir ya da birkaçını yaşayan ve bu belirtiler nedeni ile yaşantısının olumsuz bir şekilde seyrettiğini düşünen kişinin doktora muayene olması gerekmektedir.

Depresyon Bipolar Bozukluğa Dönüşür mü?

Klinik depresyon dönemleri ve mani dönemleri arasında değişmekte olan duygudurumları ile ifade edilen bipolar bozukluk, aslında depresyon türlerinden bir tanesidir. Hastalık kendini iki dönemde farklı şekilde göstermektedir. Bu dönemlerden bir tanesi taşkınlık bir diğeri ise depresyon dönemidir. Bu nedenle depresyon ile bipolar bozukluk arasında sıkı bir ilişkinin olduğunu söylemek mümkündür.

Taşkınlık döneminde kişi kendisini çok enerjik hissederken depresyon döneminde bu enerji kaybolur ve kişi yaptığı hiçbir şeyden mutlu olmaz. Duygudurumlarının sık sık aşırı uçlarda olduğunu fark eden bir kişinin doktora gitmesi ve muayene olması gerekmektedir. Tedavi edilmediğinde ağırlaşabilen bipolar bozukluk, kişinin intihara eğilim göstermesine neden olabilir. Bu nedenle erken teşhis oldukça önemlidir.

2021 Yılı Reçetesiz Uyku İlaçları başlıklı içeriğimiz de ilginizi çekebilir.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir