Depresyon nedir ve depresyon belirtileri nelerdir

Depresyon Nedir? Depresyon Belirtileri Nelerdir?

Depresyon nedir? Majör depresif bozukluk olarak geçen bu durumdan kurtulmak için ne yapmalı ya da depresyon belirtileri nelerdir? sizler için listeledik.

Depresyon Nedir?

Hemen herkes hayatının belirli bir döneminde ruhsal ve fiziksel olarak çöküntü yaşadığı hissine kapılmıştır. Bu durum kimi zaman gerçekten böyleyken kimi zaman da yalnızca birkaç ufak sanrıdan ibaret olabilir. Depresyonun belirtilerinden ve bireye olan etkilerinden bahsetmeden evvel “Depresyon nedir?” sorusunun yanıtını aramak gerekir.

Depresyon; bireyde karamsarlık, ümitsizlik ve mutsuzluk hissi meydana getiren ruhsal çöküntü olarak tanımlanabilir. Belirtilen duyguların aksine depresyon bireylerde, gereksiz gerginliği ve şüpheciliği de tetikleyebilir. Depresyon nadir de olsa, bireyde neşe ve mutluluk duygularının ortaya çıkartılmasına yardımcı olur. Fakat belirtildiği gibi bu durum oldukça düşük bir olasılıktır.

Depresyon, duygusal değişimlerin yanında zihinsel aktivitelerde de birçok olumsuzluğa yol açar. Unutkanlık ve dikkat toplayamama, olumsuzluğun meydana geldiği aktivitelerin başında gelir. O nedenle depresyon ile karşı karşıya kalmış olan bireylerin sosyal ilişkilerinde ve iş hayatında anlık gerilemeler görülür. Manik depresife neden olabilir.

Depresyon nasıl anlaşılır?
Depresyon nasıl anlaşılır?

Belirtileriyle Depresyon

Depresyon belirtilerini zihinsel ve fiziksel olarak ikiye ayırmak mümkündür. Zihinsel belirtiler görülme olasılığı açısından kıyaslandığında fiziksel belirtilere göre bir adım öndedir. O nedenle öncelikle zihinsel belirtileri sıralamak gerekir. Zihinsel belirtiler, bireyin;

 1. Boşlukta ve sürekli üzgün hissetmesi.
 2. Hayatı yaşamaya değer bulmaması.
 3. Halsiz ve yorgun hissetmesi.
 4. Sürekli kabus görmek.
 5. Ölüm ve intihar düşünceleri içerisinde olması.
 6. Değersiz ve suçlu olduğu hissine kapılması.
 7. Dikkatini toplayamaması ve hafif de olsa hafıza kaybı yaşaması.

şeklinde sıralanabilir. Görüldüğü gibi depresyon, bireylerin yaşantısını deyim yerindeyse alt üst eden bir rahatsızlık olarak ortaya çıkar.

Depresyon nedir?
Depresyon nedir?

Bedende meydana gelen ve depresyonu belirtisi olabilecek değişimler ise şu şekilde sıralanabilir:

 • Kronik baş ağrısı.
 • İştahsızlığa bağlı olarak ortaya çıkan kilo eğilimi ya da aşırı gıda tüketimi.
 • Hazımsızlık hissi.
 • Uykuya dalamamaya bağlı olarak ortaya çıkan fizyolojik olumsuzluklar.
Ağır depresyon belirtileri nelerdir?
Ağır depresyon belirtileri nelerdir

Ağır Depresyon Belirtileri Nelerdir?

Depresyonun ileri seviyede olan ağır depresyon durumlarının yaşanması günümüzde oldukça sık görünen durumlar arasında yer almaktadır. Daha ağır sonuçlar ve komplikasyonlar gösteren ağır depresyon belirtileri nelerdir? Birlikte inceleyelim.

Majör depresif bozukluk olarak da adlandırılan ağır depresyon durumunun sonuçları daha kötü olabilecektir. Depresyon genel olarak tedavi edilmesi gereken durumlar arasında yer almaktadır. Yapılacak tedavilerin ardından yaşadığınız olumsuz durumların ortadan kaldırılması sağlanabilecektir. Ağır depresyonda olduğunuzu anlayabilmeniz için aşağıda sıralanmış olan belirtilerden en az 4-5 tanesinin görülüyor olması gerekir. Bu belirtilere bakacak olursak:

 • Gün boyunca kendinizi depresif hissetmeniz,
 • Sürekli olarak hiçbir şey yapmadan oturmak istemek ya da hareketsiz olarak kalmak,
 • Normalden çok fazla ya da çok az uyumak,
 • Ciddi kilo kayıpları ya da kısa sürede çok fazla kilo almak,
 • Enerjinizin olmaması ve kendinizi sürekli yorgun hissetmeniz,
 • Sürekli olarak kendinizi şanssız hissetmeniz ve kendinizi suçlamanız,
 • Herhangi bir konuda karar vermekte zorlanmanız,
 • Bir iş yapamayacak kadar konsantrasyon kaybı yaşamanız,
 • Sürekli olarak intihar düşünmeniz ve kendinizi öldürmek istemeniz majör depresyon belirtileri arasında yer almaktadır.
Depresyondan kurtulma yolları nelerdir?
Depresyondan kurtulma yolları nelerdir?

Depresyondan Korunmak İçin Yapılması Gerekenler

Depresyon hayata olan bakış açınızı ve aynı zamanda yaşama biçiminizi olumsuz yönde etkileyecek olan bir durumdur. Hayatınızı ve düzeninizi bozabilecek olan depresyonun sonuçları oldukça önemli olabilir. Depresyona girildiğinde en az 2 hafta süren belirtilerin görülmesi beklenmektedir. Eğer olumsuz belirtilerin görülmesi azalıyor ve olumlu durumlar daha çok görülüyorsa iyileşiyorsunuz demektir. Olumsuz durumların yaşanması ile birlikte mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurmanız gerekiyor. Başvurunuzun ardından iyileşme sürecinin hızlanması için:

 • Tedavinin ilaçla yapılması,
 • Psikoterapi,
 • Alanında uzman doktor ile sürekli olarak konuşmak,
 • Depresyonunuzu tetikleyecek olan alkol ve uyuşturucu maddelerden uzak durmak,
 • Düzenli olarak egzersiz ve spor yapmak,
 • Sağlıklı beslenmek,
 • Uyku düzeninin sağlanması.

Bu şekilde depresyon durumundan kurtulabilecek ve daha sağlıklı bireyler olabileceksiniz. Ancak yaşadığınız psikolojik durumun çok ağır boyutlara ulaşmasını beklemeden mutlaka doktora başvurmalısınız. Majör depresyon ilaçları ile bu durum düzeltilebileceği gibi sadece uzman doktor ile konuşarak da sorunların giderilmesi sağlanabilecektir.

Yazının bitiminde uykusuzluk için Depresyonda Uyku İlacı Kullanmak yazımızı da okumanızı öneririz.

2 thoughts on “Depresyon Nedir? Depresyon Belirtileri Nelerdir?”

 1. Zaten ülkede bir çok kişi depresyon da ve bir çok kişi obezite olmaya yönünde ilerliyor ve bence çok tehliklei benve biran önce dışarı çıkıp yeni bir güne merhaba demek lazım

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir