Depresyon Nedir? Depresyon Belirtileri Nelerdir?

Depresyon Nedir?

Hemen herkes hayatının belirli bir döneminde ruhsal ve fiziksel olarak çöküntü yaşadığı hissine kapılmıştır. Bu durum kimi zaman gerçekten böyleyken kimi zaman da yalnızca birkaç ufak sanrıdan ibaret olabilir. Depresyonun belirtilerinden ve bireye olan etkilerinden bahsetmeden evvel “Depresyon nedir?” sorusunun yanıtını aramak gerekir.

Depresyon; bireyde karamsarlık, ümitsizlik ve mutsuzluk hissi meydana getiren ruhsal çöküntü olarak tanımlanabilir. Belirtilen duyguların aksine depresyon bireylerde, gereksiz gerginliği ve şüpheciliği de tetikleyebilir. Depresyon nadir de olsa, bireyde neşe ve mutluluk duygularının ortaya çıkartılmasına yardımcı olur. Fakat belirtildiği gibi bu durum oldukça düşük bir olasılıktır.

Depresyon, duygusal değişimlerin yanında zihinsel aktivitelerde de birçok olumsuzluğa yol açar. Unutkanlık ve dikkat toplayamama, olumsuzluğun meydana geldiği aktivitelerin başında gelir. O nedenle depresyon ile karşı karşıya kalmış olan bireylerin sosyal ilişkilerinde ve iş hayatında anlık gerilemeler görülür.

Belirtileriyle Depresyon

Depresyon belirtilerini zihinsel ve fiziksel olarak ikiye ayırmak mümkündür. Zihinsel belirtiler görülme olasılığı açısından kıyaslandığında fiziksel belirtilere göre bir adım öndedir. O nedenle öncelikle zihinsel belirtileri sıralamak gerekir. Zihinsel belirtiler, bireyin;

– Boşlukta ve sürekli üzgün hissetmesi.

– Hayatı yaşamaya değer bulmaması.

– Halsiz ve yorgun hissetmesi.

– Ölüm ve intihar düşünceleri içerisinde olması.

– Değersiz ve suçlu olduğu hissine kapılması.

– Dikkatini toplayamaması ve hafif de olsa hafıza kaybı yaşaması.

şeklinde sıralanabilir. Görüldüğü gibi depresyon, bireylerin yaşantısını deyim yerindeyse alt üst eden bir rahatsızlık olarak ortaya çıkar.

Bedende meydana gelen ve depresyonu belirtisi olabilecek değişimler ise şu şekilde sıralanabilir:

– Kronik baş ağrısı.

– İştahsızlığa bağlı olarak ortaya çıkan kilo eğilimi ya da aşırı gıda tüketimi.

– Hazımsızlık hissi.

– Uykuya dalamamaya bağlı olarak ortaya çıkan fizyolojik olumsuzluklar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir