Depresyonda uyku ilacı kullanmak

Depresyonda Uyku İlacı Kullanmak

Depresyonda uyku ilacı kullanmak gibi bir düşünceniz varsa kelimenin tam anlamıyla araştırmadan kesinlikle kullanmalısınız. Öncelikle depresyon hakkında bilgi sahibi olalım.

Depresyon Hakkında

Toplum tarafından özellikle ergenlik dönemindeki bireylerle bir hayli sık ilişkilendirilen depresyon en genel ifadeyle; bireyin fiziksel/zihinsel sistemini ve sosyal ilişkilerini olumsuz etkileyen, kadınlarda % 25, erkeklerde ise % 10-% 15 oranında görülen ciddiye alınması gereken bir hastalıktır.

Depresyon ile karşılaşan bireylerin sayısının bir hayli yüksek olduğunu; yalnızca Almanya’ da 4 milyona yakın depresyon hastası bulunduğu istatistiği ile daha net ifade etmek mümkündür.

Depresyon semptomları nelerdir?

Depresyonun birden farklı çeşidi görünmesine rağmen hastaların tümünde ortak olan semptomlar da hiç şüphesiz mevcuttur. Depresyonun genele mal edilebilecek semptomlarını şu şekilde sıralamak mümkündür:

  • Kendini değersiz hissetme duygusunun getirdiği moral bozukluğu ve asabiyet hali.
  • Enerjinin erken tükenmesi ve gün içerisinde yapılan birçok faaliyetin aksar hale gelmesi.
  • Uyku problemi ve iştahsızlık.
  • Ara sıra ya da sık sık akla gelen intihar etmeyi düşünmek.
  • Bir daha asla mutlu olmayacağını hissetmek.

Listelenen beş maddeye bakıldığında depresyon halinin birey için ne denli yıkıcı etkilere sahip olduğu açık bir şekilde görülür. Depresyon ciddiye alınmadığı takdirde bireyin yaşamını sonlandıracak düzeye gelmesi de muhtemel sonuçlardan birisi olarak karşımıza çıkar. Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda depresyon için “Aman sen de abartıyorsun ne depresyonu…” ya da “Ergenlik dönemlerinde olur öyle.” şeklinde kaba ve yüzeysel ifadeler kullanılmamalıdır.

“Elbette burada unutulmaması gereken yukarıda listelenen semptomların kronik bir hal almış olması en azından iki haftadan fazladır bireyde bulunuyor olması gerekir.”

Depresyonu etkileyen faktörler nelerdir?

Depresyon hastaları derecelerine göre; hafif, orta ve ağır olmak üzere üçe ayrılır. Tahmin edilebileceği gibi hafif depresyon hastaları semptomları daha hafif seyreder ve hastalığın ilk aşamalarındandır. Bu bağlamda bakıldığında hafif depresyonun tedavisi en kolay depresyon olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Depresyonda uyku ilacı kullanmak özellikle ağır depresyonda olan bireylerde, fiziksel ve zihinsel faaliyetler neredeyse durma noktasına gelir ve hasta artık intiharı düşünce olmaktan ziyade söylemlerine de yansıtmaya başlar. Ağır depresyonda bir an önce önlem alınarak tedaviye başlanmadığı takdirde istenmeyen sonuçlar ile karşılaşılması kuvvetli bir olasılıktır.

Depresyonu etkileyen faktörleri fiziksel ve zihinsel olarak ikiye ayırmak mümkündür. Fiziksel faktörler; genetik etkiler ve uzun süreli devam eden fizyolojik yalnızlık olarak ifade edilebilir. Zihinsel faktörler ise; uzun süredir devam eden stres, alkol ya da uyuşturucu bağımlılığı, karakterin tam anlamıyla oluşmaması ve bireyin sergilediği davranışlarından ötürü kendini değersiz hissetmesi, çocukluk dönemindeki problemler ve yaşantıyı değiştiren ani olaylar şeklinde sıralanabilir.

Depresyon Uyku İlacı

Her ne kadar vücudu olumsuz etkiliyor olsa da ilaç kullanımının dahil edilmediği bir depresyon tedavisinde başarı oranının düştüğü araştırmalar neticesinde kanıtlanmış bir gerçektir.

Depresyon ilaçları genellikle uyku ilacı olarak da kullanılır. Depresyon uyku ilacı olarak kullanılan ilaçların temel amacı; bireyin uyku düzenini sağlayarak zihinsel ve fiziksel onarımına yardımcı olmaktır. Elbette ilaç tedavisi de depresyonun ortadan kaldırılmasın da her zaman tek başına yeterli olmayabilir. Bireyin çevresinin hastalığın tedavisi aşamasında gösterdiği çaba da oldukça belirleyici olacaktır. Bu dönemde bireyin yalnız bırakılmaması ve sosyal hayatta tümüyle koparılmaması hastanın yaşama tutunmasını dolayısıyla da tedavinin başarıya ulaşmasını sağlayacaktır.

Depresyon uyku ilacı olarak günümüzde en sık kullanılan ilaçlar; Sertralin, Sitalopram, Paroksetin ve Mianserin şekilde sıralanabilir. Şüphesiz piyasada depresyon tedavisinde kullanılan birçok farklı ilaç mevcuttur ve ilaç tercihinde hastanın özelliklerini de göz önünde bulundurmak gerekir. Bu ilaçlar içerisinde en popüler olanı şüphesiz Sertralin’ dir. İlaç 1991 yılında Pfizer ilaç şirketinin piyasa sunması ile kullanılmaya başlanmıştır. Depresyon hastalığının yanı sıra birçok farklı hastalık için de tedavi sunuyor olması ilacın bir hayli kuvvetli olduğunu işaret eden yönlerinden biridir.

Depresyonda uyku ilacı kullanmak için kesinlikle doktorunuza danışınız.

5 thoughts on “Depresyonda Uyku İlacı Kullanmak”

  1. Ben doktor kontrolu disinda ilac alinmasini mantijli bulmuyorum. Kisinjn kendi basina bilmeden kullanacagj ilac nedeniyle sahip oldugu hastalik daha cok artabilir

  2. Depresyon uyku ilacı kullandım pek bir faydasını görmedim. Ilaç pek tavsiye etmem en güzeli kendimizi yeni hobilere ve ugraslara yönlendirmek. Kendi iç sesimizi dinleyerek ne kadar değerli biri oldugumuzun farkına varmak. Bundan daha güzel bir ilaç olamaz.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir