Depresyonda Uykusuzluk Sorunu Nasıl Anlaşılır?

Depresyonda Uykusuzluk Sorunu Nasıl Anlaşılır? / Günümüzde pek çok kişinin yaşadığı problemlerden bir tanesi olan depresyon, farklı sebeplerden ötürü genel olarak kişinin kendini mutsuz hissetmesi ile seyreden bir rahatsızlıktır. Depresyonun birçok sebebi bulunmakla birlikte depresyonun kişi üzerindeki etkileri birbirinden farklıdır. Bu etkilerden bir tanesi olan uykusuzluk, kendini her kişide farklı şekilde gösterir.

Depresyonda olan bazı kişiler “Sabahlara kadar uyuyamıyorum.” Şeklinde ifadelerde bulunmakta ve bu durumu çözümlemeye çalışmaktadır. Bunun yanı sıra pek çok kişi ise depresyon içerisinde iken gereğinden fazla uyuduklarını ifade etmektedir. Bu sorunların tamamı, kişinin hayat kalitesini düşürmekte, bu ise kişideki mutsuzluğun artmasına neden olmaktadır. Birbiri ile paralel olan problemler, birbirleri ile koordineli bir şekilde tedavi edildiğinde istenilen sonucun alınması mümkün olmaktadır. Peki depresyondaki bir kişinin yaşadığı uykusuzluk problemi nasıl anlaşılır? Uykusuzluk sorunu tam olarak nedir ve nasıl tedavi edilir?

Uykusuzluk, kişinin kendini gergin hissetmesine neden olan problemlerden bir tanesidir. Depresyonda iken kişinin yaşadığı uykusuzluk problemi, kişinin çok daha fazla sıkıntı yaşamasına neden olur. Bu konuda insanları uyaran uzmanlar, uykuya dalamamanın depresyon belirtisi olabileceğini ifade etmektedir. Çeşitli nedenlerden ötürü strese maruz kalan kişilerin uykusuzluk sorunu ile baş başa kalabileceği, bu durumda kişilerin depresyona yakalanabilecekleri belirtilmektedir. Uyku problemi ile baş başa kalan kişilerin doktora muayene olması ve doktor yardımı alması gerekmektedir. Peki depresyon nedir? Depresyonda iken yaşanılan uyku problemi nasıl çözülür?

Depresyon Nedir?

Bilhassa son zamanlarda pek çok kişinin maruz kaldığı depresyon, insanın sosyal yaşantısını felce uğratan psikolojik rahatsızlıklardan bir tanesidir. Depresyonun sebepleri oldukça çeşitli olmakla birlikte depresyonun seyri her kişide farklı şekilde kendisini gösterir. Tedavi edilebilen rahatsızlıklardan bir tanesi olan depresyon, insanın kendisini sürekli mutsuz hissetmesine ve yaptığı hiçbir şeyden keyif alamamasına neden olmaktadır. Depresyon için çeşitli risk etkenleri bulunmaktadır. Bu risk etkenleri aşağıdaki gibi sıralanabilmektedir:

 • Daha önce depresyon geçirmiş olmak
 • Kadın olmak
 • Ebeveyn ya da ebeveynlerin erken kaybı
 • İşsizlik
 • Sosyoekonomik düzeyin düşük olması
 • Anksiyete bozuklukları
 • Travmatik olayları
 • Hormonal değişiklikler
 • Tıbbi hastalıklar

Bu ve bunun gibi risk etkenleri, insanların depresyona maruz kalmasına neden olabilmektedir. Depresyon tedavisi oldukça önemlidir. Kişinin hayattan zevk alamaması durumunun çok daha fazla ilerlemesi, riskli bir durumdur ve bu durum zamanla kişinin hiçbir şey yapmak istememesine neden olmaktadır. Depresyon belirtilerinden herhangi birine sahip olan kişinin doktora görünmesi ve bu konuda destek alması oldukça mühim bir konudur.

Depresyon Belirtileri Nelerdir?

Kişilerin hayatlarını olumsuz etkileyen ve tedavi edilmediğinde çok daha fazla problemlere neden olan depresyon, farklı belirtiler ile kendini göstermektedir. Depresyon belirtileri şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Sürekli mutsuz hissetmek
 • İştahta değişiklikler, çok yeme ya da az yeme
 • Konuşma ve harekette yavaşlık
 • Kişinin kendini sürekli yorgun hissetmesi
 • Günlük aktivitelerde ilgi kaybı meydana gelmesi
 • Odaklanma sorunu
 • Karar vermede zorluğu yaşanması
 • Kişinin kendini değersiz ve suçlu hissetmesi
 • Uykuya dalmada zorluk yaşanması
 • Aşırı uyuma ya da sık uyanma

Bu ve bunun gibi belirtiler kişinin depresyonda olduğunu gösterebilmektedir. Bu belirtilerden bir tanesi olan insomnia yani uykusuzluk, kişinin kaliteli bir uyku içerisinde olamamasına neden olmaktadır. Uykusuz problemi, genel olarak kişinin sosyal hayatını oldukça olumsuz etkilemekte, bu ise kişinin kendisini daha fazla mutsuz hissetmesine neden olmaktadır. Bu nedenle uykusuzluk çözümleri oldukça önemli bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bilindiği gibi depresyon pek çok sorunun tek paydada birleşmesine neden olabilir. Depresyon içerisinde olan bir kişi genel olarak hayattan zevk alamasa da bunun yanı sıra kaliteli bir uyku içerisinde olmamakta ve bu durum kişinin çok daha mutsuz olmasına sebebiyet vermektedir. Bu nedenle depresyon sorununun bir uzman hekim ile birlikte uygun tedavi yöntemleri ile birlikte çözümlenmesi oldukça önemlidir. Peki depresyonda uykusuzluk probleminin seyri nasıldır? Depresyonda Uykusuzluk Sorunu Nasıl Anlaşılır?

Depresyonda Uykusuzluk Problemi

Uykusuzluğun birçok türü bulunmakla birlikte genel olarak depresyon içerisinde olan bir kişi uykuya dalmakta zorlanmakta ya da çok fazla uyumaktadır. Bu iki durumunda da kişinin hayatına olumsuz etkileri bulunmaktadır. Pek çok kişi depresyonda iken yaşadığı kaygılardan kurtulmak için daha fazla uyumakta, uykuda iken rahat olduklarını ifade etmektedir. Bu nedenle uzun saatler boyunca bu kişilerin uyuduğu görülmektedir. Çok fazla uyumaları kişilerin kendilerini yorgun hissetmesine neden olmakta, bu ise günlük aktivitelerin yapılamamasına sebebiyet vermektedir.

Depresyonda bulunan bir kısım insan “Sabahlara kadar uyuyamıyorum.” şeklinde şikayette bulunmakta olup bu kişiler geceleri uykuya dalmakta oldukça zorlandıklarını ifade etmektedir. Uykuya dalma süresi ile ilgili yapılan araştırmalar, normal uyku düzenine sahip olan insanların genel olarak 8-30 dakika içerisinde uykuya geçişlerinin tamamlandığını göstermektedir. Fakat depresyon içerisinde bulunan bir kısım insan, 30 dakikayı geçen süreler sonra uykuya geçtiklerini belirtmektedir. Bazı kişilerde uykuya geçiş süresi saatlerce olmaktadır. Bu kişilerin sık sık “Uykum olduğu halde uyuyamıyorum.” şeklinde şikayette bulunduğu da belirtilmektedir.

İnsomnia içerisinde bulunan kişilerden bazılarının erken saatte uyandığı ve tekrar uyuyamadığı gözlemlenmiştir. Depresyon içerisindeki insanların birçoğunun uykularının düzensiz olduğu bilinmektedir. Kişilerin hayatlarının bir düzene koyması için uyku problemlerini çözmesi gerekmektedir. Peki uyku problemi nasıl çözülür?

Depresyonda Uykusuzluk Problemi Nasıl Çözülür?

Depresyondaki kişinin hayat kalitesini düşüren uykusuzluk probleminin çözümlenmesi, kişinin çok daha fazla sosyal hayat içerisinde bulunmasını sağlamaktadır. Yaşadıkları uykusuzluk sorunundan şikayetçi olan kişiler, bu sorunun nasıl çözümleneceğini araştırmaktadır. Uykusuzluk çözümleri konusunda kişilerin mutlaka bir doktora görünmesi ve doktorun belirleyeceği tedavi yöntemini gerekmektedir.

Depresyonun kişi üzerindeki etkilerinin farklı olması, doktor muayenesinin oldukça önemli olduğunu göstermektedir. Uyku problemi oldukça çeşitli olduğu için kişinin yaşadığı soruna yönelik bir tedavi yönteminin belirlenmesi gerekmektedir. Bu nedenle depresyonda uykusuzluk sorunu ile karşı karşıya olan kişilerin uygun tedavilerin belirlenmesi amacı ile doktora görünmesi ve doktorun belirlemiş olduğu tedaviye uygun bir yaşantı içerisinde olması gerekmektedir. Uykusuzluğun çözümlenmesi, depresyonun da hafiflemesini sağlayabilmektedir.

Fakat belirtmek gerekir ki depresyonun kişi üzerinde yalnızca uykusuzluk etkisi bulunmadığı için depresyon içerisinde olan bir kişinin uygun tedavi yöntemleri ile tedavi edilmesi gerekmektedir. Depresyon nasıl geçer şeklinde düşünen ve bu konuda araştırma yapan kişilerin doktor muayenesine gitmesi, sorunun uzman kişi tarafından çözümlenmesini mümkün kılacaktır.

Depresyonda Uykusuzluk Sorunu Nasıl Anlaşılır? başlıklı içeriğimizin yanı sıra, İyi Bir Uyku İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir? başlıklı içeriğimiz de ilginizi çekebilir.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir