Düzensiz Uyku Nasıl Önlenir?

Düzensiz Uykunun Etkileri

Düzensiz uykunun birey yaşantısına etkileriyle ilgili olarak üzerinde durulması gereken; düzensiz uykunun, uykusuzluk problemi doğurduğu ve bunun neticesinde birçok olumsuzluğun ortaya çıktığı olmalıdır.

Şüphesiz düzensiz uyku denildiğinde ilk akla gelen; gündüzleri boş bulduğu her an uyuklayan fakat geceleri yani asıl uykuya dalması gereken saatlerde bir türlü uyuyamayan bireylerdir. Bu durumun en büyük etkisi; beynin gece ve gündüz kavramı noktasında aldatılması dolayısıyla da bireyin biyolojik saatinin bozulmasıdır.

Yapılan araştırmalar neticesinde düzensiz uyku ile yaşamını sürdüren bireylerde kalp krizi, damar tıkanıklığı vb. gibi ölümcül nitelik taşıyan hastalıkların görülme ihtimalinin % 35 oranında arttığı tespit edilmiştir. Dolayısıyla tam da bu aşamada sorulması gereken soru; “Düzensiz uyku nasıl önlenir?” sorusudur.

Düzensiz Uyku Nasıl Önlenir?

Bireyin yaşantısının belirli bir döneminde uyku düzeninin bozulması gayet doğal bir durumdur. Doğal olmayan ise bu düzen bozukluğunun kısa süreli bir durum olarak kalmaması ve günlerce hatta haftalarca devam etmesidir.

Özellikle gündüzleri her bulduğu boşlukta uyuma eğilimi gösteren bireylerin irade göstererek gündüzleri uyumamaları gerekir. Aksi takdirde gece uykusundan mahrum kalınır ve bu durumun vücut üzerinde bir hayli yıpratıcı etkisi olur.

Düzensiz uykunun önlenmesinde hiç şüphesiz doğru saatlerde uyumanın yanında kaliteli bir uyku da etkin rol oynar. Kaliteli bir uyku için temel şartları şu şekilde sıralamak mümkündür:

– Uykuya yatılacak ortamında fiziksel özellikleri.

– Bireyin uykuya ne kadar hazır olduğu.

– Bireyin fizyolojik ve psikolojik yapısı.

Belirtilen bu şartlardan biri dahi sağlanmadığı takdirde dinlendirici bir uyku değil yorucu bir uyku ile karşılaşılması muhtemel olacaktır. Uyku her ne kadar basit bir faaliyet gibi gözükse de insan vücudu için hayati bir önem taşıdığı unutulmamalı ve uyku düzeninin sağlanmasının üzerinde önemle durulmalıdır.

Cevabı “Düzensiz Uyku Nasıl Önlenir?”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir