Eczaneden Alınabilecek Uyku İlaçları

Eczaneden Hangi Uyku İlaçları Alınır

Uyku İlaçlarının Etkisi

Uyku ilaçlar, uykusuzluk hastalığı ve depresyon başta olmak üzere birçok hastalığın tedavi sürecinde tercih edilebilir. Her ne kadar geniş kullanım alanına sahip olsa da uykusuzluk ve depresyona bağlı olarak ortaya çıkan sorunların tedavisi noktasında daha sık tercih edilir.

Uyku ilaçlarının insan vücudunda ve yaşantısında yaratabileceği muhtemel etkilerden bahsetmeden önce uykusuzluk hastalığıyla olan ilişkisine değinmek ve kısa ifadelerle uykusuzluktan bahsetmek gerekir.

“Uykusuzluk, bireyin uyku ihtiyacını giderecek imkanlara ve zamana sahip olmasına rağmen vücudun dinlenmesi ve rutin faaliyetlerini devam ettirebilmesi adına ihtiyaç duyduğu uyku saatlerinin eksikliğinden kaynaklı ortaya çıkan bir hastalık olarak tanımlanabilir.”

Uykusuzluğun hastalık kapsamına dahil edilmesi için birtakım nitelikler taşıması gerekir. Bu niteliklerin başında uykusuzluğun uzun süredir devam ediyor olması diğer bir ifadeyle; kronik bir vaziyet almış olması gelir. Buna ek olarak; bireyin yaşam kalitesinde keskin ölçülü düşüşlere sebep olduğu takdirde vücudun fonksiyonel faaliyetlerini olumsuz etkileyen her hastalıkta olduğu gibi uykusuzluğa da vakit kaybetmeden müdahale edilmesi gerekir.

“Dolayısıyla, uykusuzluğun kronik bir vaziyet alması ve bireyin yaşamı üzerinde büyük olumsuzluklara sebep olması hastalık kapsamında değerlendirilmesine yol açar.”

Genel olarak bakılacak olursa uykusuzluğun tedavisinde kullanılan teknikler şu şekilde sıralanabilir;

  • Bitki çayı kullanımı.
  • Hastanın beslenme ve yaşam tarzını düzenlemesi.
  • Uyku ilacı kullanımı.

Bu aşamada belirtilmesi gereken uykusuzluğun ortadan kaldırılması esnasında ilaç tedavisine her zaman gerek kalmadığıdır. Eğer problemler ilerleyen seviyelere erişmemiş ise ilaç tedavisine gerek duyulmadan da ortadan kaldırılabilir.

Uykusuzluk hastalık statüsünde yer alıyor ise kullanılabilecek yegane tedavi yöntemi; eczaneden alınabilecek uyku ilaçları şeklinde tarif edilebilen uyku ilacı tedavisidir. Uyku ilaçları, bireyin uykuya yattığı ve kalktığı saatleri düzenlemesi ile vücudun yenilenme ve onarım faaliyetleri üzerinde doğrudan rol oynar.

“Genel bir ifadeyle toparlanacak olursa uyku ilaçları, bireyin uykusuz kalma nedenlerinin üstünü deyim yerindeyse örterek vücudun dinlenmesi ve yeni bir güne hazırlanması için gerekli olan zaman dilimini yaratır.”

Eczanede Reçetesiz Satılan Uyku İlaçları
Eczanede Reçetesiz Satılan Uyku İlaçları

Eczaneden Temin Edilen Uyku İlaçları

Uyku ilaçlarının kullanım alanları ve gösterdiği etkilere değindikten sonra eczaneden alınabilecek uyku ilaçları şu şekilde sıralanarak detaylandırılabilir;

  1. Unisom: Uzman hekimler tarafından en sık tercih edilen uyku ilaçları arasında ilk sırada yer alan unisomun yapılan incelemeler neticesinde vücutta bağımlılık yapan bir etkiye sahip olmadığı tespit edilmiştir. Buna ek olarak; diğer uyku ilaçlarına kıyasla yan etkilerinin kısıtlı olması da unisom kullanımını arttıran bir diğer faktördür.
  2. Citoles: Reçetesiz olarak eczaneden alınabilecek uyku ilaçları kapsamına dahil edilebilen citoles, antidepresan temelli bir uyku ilacıdır. Dolayısıyla, bireyde stres ve daha birçok zihinsel faktör etkisi altında ortaya çıkan uykusuzluk problemlerinin ortadan kaldırılmasında hayli sık kullanılır.
  3. Desyrel: Antidepresan temelli uyku ilaçlarından biri olan desyrel, hayli sık tavsiye edilmesine ve kullanılmasına rağmen sahip olduğu yan etkiler ile bireylere birtakım rahatsızlıklar verebilir. Özellikle sindirim problemleri ortaya çıkartması ilacın en büyük dezavantajı olarak kabul edilir. 11-15 saat kesintisiz uykuya zemin hazırlayan bu ilacın kullanımından önce kesinlikli olarak uzman hekim kontrolüne başvurulması gerekir.
  4. Largactil: Piyasadaki uyku ilaçlarına kıyasla yan etkiler ve vücuttaki etkileri ile bireyi hayli zorlayabilen largactil, çoğunlukla ağır derecede uyku problemi geçiren bireylerde tercih edilir. Geniş kapsamlı yan etkilere sahip olması nedeniyle sürekli olarak kontrol altında tutulmasında fayda vardır.

“Burada yer alan bilgiler tavsiye niteliğinde olup bireyin fizyolojik yapısına ve uyku probleminin derecesine bağlı olarak değişkenlik gösterebildiğinden, listelenen uyku ilaçlarının her birinin kullanımından önce uzman hekim kontrolüne başvurulması gerektiği unutulmamalıdır.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir