Eczaneden Alınabilecek Uyku İlaçları

Eczaneden alınabilecek uyku ilaçları nelerdir? Reçetesiz ya da reçeteli, yaygın kullanılan uyku ilaçlarını sizler için derledik.

Uyku İlaçlarının Etkisi

Uyku ilaçları, uykusuzluk hastalığı ve depresyon başta olmak üzere birçok hastalığın tedavi sürecinde tercih edilebilir. Her ne kadar geniş kullanım alanına sahip olsa da uykusuzluk ve depresyona bağlı olarak ortaya çıkan sorunların tedavisi noktasında daha sık tercih edilir.

Uyku ilaçlarının insan vücudunda ve yaşantısında yaratabileceği muhtemel etkilerden bahsetmeden önce uykusuzluk hastalığıyla olan ilişkisine değinmek ve kısa ifadelerle uykusuzluktan bahsetmek gerekir. Uykusuzluk, bireyin uyku ihtiyacını giderecek imkanlara ve zamana sahip olmasına rağmen vücudun dinlenmesi ve rutin faaliyetlerini devam ettirebilmesi adına ihtiyaç duyduğu uyku saatlerinin eksikliğinden kaynaklı ortaya çıkan bir hastalık olarak tanımlanabilir. Bu yüzden dolayı eczaneden alınabilecek uyku ilaçları tedavi kapsamına alınabilir.

Uykusuzluğun hastalık kapsamına dahil edilmesi için birtakım nitelikler taşıması gerekir. Bu niteliklerin başında uykusuzluğun uzun süredir devam ediyor olması diğer bir ifadeyle; kronik bir vaziyet almış olması gelir. Buna ek olarak; bireyin yaşam kalitesinde keskin ölçülü düşüşlere sebep olduğu takdirde vücudun fonksiyonel faaliyetlerini olumsuz etkileyen her hastalıkta olduğu gibi uykusuzluğa da vakit kaybetmeden müdahale edilmesi gerekir. Dolayısıyla, uykusuzluğun kronik bir vaziyet alması ve bireyin yaşamı üzerinde büyük olumsuzluklara sebep olması hastalık kapsamında değerlendirilmesine yol açar.

Eczanelerden hangi uyku ilaçları alınır?
Eczanelerden hangi uyku ilaçları alınır?

Genel olarak bakılacak olursa uykusuzluğun tedavisinde kullanılan teknikler şu şekilde sıralanabilir;

 • Bitki çayı kullanımı.
 • Hastanın beslenme ve yaşam tarzını düzenlemesi.
 • Uyku ilacı kullanımı.

Bu aşamada belirtilmesi gereken uykusuzluğun ortadan kaldırılması esnasında ilaç tedavisine her zaman gerek kalmadığıdır. Eğer problemler ilerleyen seviyelere erişmemiş ise ilaç tedavisine gerek duyulmadan da ortadan kaldırılabilir.

Uykusuzluk hastalık statüsünde yer alıyor ise kullanılabilecek yegane tedavi yöntemi; eczaneden alınabilecek uyku ilaçları şeklinde tarif edilebilen uyku ilacı tedavisidir. Uyku ilaçları, bireyin uykuya yattığı ve kalktığı saatleri düzenlemesi ile vücudun yenilenme ve onarım faaliyetleri üzerinde doğrudan rol oynar.

Genel bir ifadeyle toparlanacak olursa uyku ilaçları, bireyin uykusuz kalma nedenlerinin üstünü deyim yerindeyse örterek vücudun dinlenmesi ve yeni bir güne hazırlanması için gerekli olan zaman dilimini yaratır.

Eczanede reçetesiz satılan uyku ilaçları
Eczanede reçetesiz satılan uyku ilaçları

Eczaneden Temin Edilen Uyku İlaçları

Uyku ilaçlarının kullanım alanları ve gösterdiği etkilere değindikten sonra eczaneden alınabilecek uyku ilaçları şu şekilde sıralanarak detaylandırılabilir;

 1. Unisom: Uzman hekimler tarafından en sık tercih edilen uyku ilaçları arasında ilk sırada yer alan unisomun yapılan incelemeler neticesinde vücutta bağımlılık yapan bir etkiye sahip olmadığı tespit edilmiştir. Buna ek olarak; diğer uyku ilaçlarına kıyasla yan etkilerinin kısıtlı olması da unisom kullanımını arttıran bir diğer faktördür.
 2. Citoles: Reçetesiz olarak eczaneden alınabilecek uyku ilaçları kapsamına dahil edilebilen citoles, antidepresan temelli bir uyku ilacıdır. Dolayısıyla, bireyde stres ve daha birçok zihinsel faktör etkisi altında ortaya çıkan uykusuzluk problemlerinin ortadan kaldırılmasında hayli sık kullanılır.
 3. Desyrel: Antidepresan temelli uyku ilaçlarından biri olan desyrel, hayli sık tavsiye edilmesine ve kullanılmasına rağmen sahip olduğu yan etkiler ile bireylere birtakım rahatsızlıklar verebilir. Özellikle sindirim problemleri ortaya çıkartması ilacın en büyük dezavantajı olarak kabul edilir. 11-15 saat kesintisiz uykuya zemin hazırlayan bu ilacın kullanımından önce kesinlikli olarak uzman hekim kontrolüne başvurulması gerekir.
 4. Largactil: Piyasadaki uyku ilaçlarına kıyasla yan etkiler ve vücuttaki etkileri ile bireyi hayli zorlayabilen largactil, çoğunlukla ağır derecede uyku problemi geçiren bireylerde tercih edilir. Geniş kapsamlı yan etkilere sahip olması nedeniyle sürekli olarak kontrol altında tutulmasında fayda vardır.

Burada yer alan bilgiler tavsiye niteliğinde olup bireyin fizyolojik yapısına ve uyku probleminin derecesine bağlı olarak değişkenlik gösterebildiğinden, listelenen uyku ilaçlarının her birinin kullanımından önce uzman hekim kontrolüne başvurulması gerektiği unutulmamalıdır.

Uyku ilaçlarının yan etkileri nelerdir
Uyku ilaçlarının yan etkileri nelerdir

Uyku İlaçlarının Zararları Nedir?

Eczaneden alınabilecek uyku ilaçları ile birlikte uyku problemleri yaşıyorsak elbette uyku ilaçları alabiliriz. Fakat bu ilaçlar mutlaka uzman doktorların önerisi üzerine alınmalıdır. Bu ilaçlar sizi geçici olarak idare etse de problemin temeline inip çözmek daha kalıcı bir çözüm olacaktır. Bazı haplar bazı kişilerin bünyesine yan etki yapabilir ve istenmeyen durumlar yaşanabilir. Dolayısıyla kendi düşüncemize göre ilaçları almamakta fayda var. Peki bu istenmeyen zararlar nelerdir? Uyku ilaçlarının birtakım yan etkileri:

 • Bu ilaçlar bağımlılık yapmıyor diye bilinse de bizleri gevşetip rahatlattığı için kolaylık olarak görülür ve devamlı olarak alınmaya başlar. Devamlı olarak alınan uyku ilaçları ise sizi çok daha fazla uyutur ve halsizlik problemi getirebilir.
 • Sürekli olarak uyku ilacı kullanma dikkat dağınıklığı problemlerini de beraberinde getirebilir. Özellikle bu durumlar trafikte fark edilir ve ölümcül kazalara kadar ilerleyebilir. Doktorunuzun tavsiyesi üzerine bu ilaçları gereğinden fazla almamaya dikkat etmelisiniz.
 • 65 yaşı ve üzeri kişiler için uyku ilaçları pek de tavsiye edilmez. Sebebi ise yaşlı kişilerin ilaç etkilerini vücutlarından daha zor atmasıdır. Bu durum uyuşukluğa neden olabilir.
 • 2016 senesinde yapılmış olan bir araştırmaya göre çok fazla uyku ilacı kullanmak, erken yaşlanmanın da bir belirtisidir.

Uyku ilaçlarının bünyemize faydası olduğu kadar bir takım istenilmeyen zararları da olabilir. Bu zararlar elbette çok fazla kullanım sonrasında ortaya çıkabilir ya da çıkmayabilir. Her bireyin bünyesi farklı olduğu için farklı sonuçlar ile karşılaşabilirler. Uyku probleminizi bir süreliğine ilaç ile geçiştirseniz de asıl altında yatan temeli bulmakta fayda var. Bu rahatsızlık için uyku hastalıkları uzmanları ile görüşüp problemi anlatabilirsiniz. Böylelikle sizin için en doğru olan tedavi şeklini de anlamış olursunuz.

Her yıl devletin eczanelerden reçetesiz bir şekilde satın alınabilen uyku ilaçlarının listesi değiştiği için 2021 yılı güncel reçetesiz uyku ilaçları başlığımızı inceleyebilirsiniz.

4 thoughts on “Eczaneden Alınabilecek Uyku İlaçları”

 1. Reçetesiz alınmamalı ilaç doğrusu aile hekiminden öğrenilmeli site çok güzel tavsiye ederim mükemmel

 2. 1- abi ders çalışmakla kafayı bozduk sonuca ulaştık çok şükür
  2- şimdi şu sıkıntı başladı iş hayatıda başarılı olamssam asker polis vs oluruz en azından diyoruz fakat olmuyor
  3- piskolojimiz bozuldu uyku probleminden ölüyoruz ama ilaç alamıyoruz neden? asker polis de olamassam ne yapıcam ?
  4- iş yok güç yok ortalık bir sürü işsiz mühendis kaynıyor

  1. kafamızı formüllerle doldurup salıyorlar çayıra.bu ülke zor düzelir .fırsatın olursa dımdızlak yurtdışına gitsen daha iyi

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir