En iyi uyku ilacı isimleri

En İyi Uyku İlacı İsimleri

Uyku Problemi Üzerine

Birçok farklı nedenden ötürü ortaya çıkan uyku problemi, bireylerin sosyal ilişkilerinden ve vücut sistemlerinde bir hayli olumsuz etki bırakır. Uyku problemi, her ne kadar dikkate alınmayan ve göz ardı edilen bir problem olsa da kontrol altında tutulmadığı ve kronik bir hal alarak etkilerini arttırdığı takdirde bireyin yaşantısını tehdit edecek düzeye dahi gelebilir.

Elbette haftada ya da ayda birkaç kez uyku problemi ile karşı karşıya kalınması bireyin bu hastalığa sahip olduğu anlamına gelmez. Fakat burada unutulmaması gereken; uykusuzluğun ufak adımlarla ilerleyen bir hastalık olduğudur.

Bir diğer ifadeyle uyku problemi; önemsiz ve ara sıra rastlanan bir problem görünüşünde olsa da bireyin beklemediği bir anda boyutları büyüyebilir. Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda vücuttaki sistemsel faaliyetleri olumsuz etkileyen her problemde olduğu gibi uyku probleminde de sorunun kontrol altında tutulmasının gerekliliği açık bir şekilde görülür.

Uyku problemi için uyku ilaçları

İlk paragraflarda da belirtildiği gibi birey yaşantısında birçok olumsuzluğa sebep olan uyku probleminin etkileri şu şekilde sıralanabilir;

– Gün içerisinde dikkat dağınıklığı ve kısa süreli bellek üzerindeki olumsuz etkiler.

– Başta sinir sisteminin temeli oluşturan nöronlar olmak üzere ve vücuttaki dokuların yenilenememesi.

– Özellikle gelişim çağındaki bireylerde büyüme hormonunun etkilerinin azalması.

uyku ilacı isimleri

– Kas ve iskelet sisteminin gergin bir yapıya sahip olması ve kramp durumları.

Listelenen dört temel olumsuz etkiye bakıldığında uyku problemi fiziksel ve psikolojik etkilere sahiptir ifadesi yanlış olmayacaktır. Burada uyku probleminin etkilerine bakıldığında hastalık sınıfına dahil edilmesi şüphesiz yadırganan bir durum olmaktan çıkacaktır.

Genel olarak bakıldığında; uyku problemi, bireyin fizyolojik ve psikolojik sağlığını etkileyen, etkileri kısa bir zaman dilimi içerisinde ortaya çıkmayan ve deyim yerindeyse sinsi ilerleyen bir hastalık olarak ifade edilebilir.

Uyku problemini diğer hastalıklardan ayıran temel nokta; tedavi sürecinin büyük çoğunluğunun bireyin inisiyatifi altında olmasıdır. Yani; uyku probleminden kurtulmak isteyen bireyin başarılı bir tedavi ile hastalıktan kurtulması yüksek olasılıklı bir durumdur.

En etkili uyku hapları

Uyku İlacı İsimleri

Uyku probleminin tedavi aşamasında kullanılan birkaç farklı teknik mevcuttur. Tekniklerin bir bileşen halinde uygulanması problemin tedavi sürecinin kısalmasına ve tedavinin başarı yüzdesinin artmasına netice verecektir.

Hastalığın tedavisinde kullanılan teknikler; ilaç tedavisi, bitkisel tedavi, psikolojik terapi ve bireyin yaşantısında yapacağı düzenlemeler olarak dört farklı sınıfa ayrılabilir. Bu sınıflar içerisinde şüphesiz en yaygın olarak kullanılan ilaç tedavisidir.

Piyasada reçetesiz temin edilen ve edilemeyen olmak üzere iki tür uyku ilacı vardır. Reçetesiz temin edilemeyen uyku ilaçları genellikle depresyon ilaçları olan antidepresan sınıfına dahil edildiğinden kullanımı her zaman tavsiye edilmez.

Reçetesiz uyku ilacı isimleri dendiğinde ön plana çıkan iki isim; melatonin ve difenhidramin’ dir. Bireylerin eczanelerden doğrudan temin edebileceği bu iki ilacın uzun süreli kullanımı kesinlikle önerilmez.

Tahmin edilebileceği gibi reçeli olarak bireylerin kullanımına sunulan ilaçların sayısı bir hayli fazladır. Bu ilaçlardan başlıca olanları; ambien, remeron, tolvon ve restoril şeklinde sıralanabilir.

Elbette uyku ilaçları oldukça ağır ilaçlardır ve sakinleştirici yönlerin yüksektir. Bu nedenle uyku ilacı kullanımına başvurulmadan önce uzman hekimin tüm tavsiyeleri göz önünde bulundurulmalıdır. Aksi takdirde uyku probleminin tedavisi başka problemlerin ortaya çıkmasına sebep olacaktır.

İlaç tedavisine ek olarak bireyin haftalık ya da günlük periyotlarla düzenli spor yapması, beslenme alışkanlıklarını ve saatlerini düzenlemesi, alkol ya da sigara tüketiyorsa mümkünse tamamen bırakması değilse azaltması gibi düzenlemeler ile  tedaviye katkı vermesi mümkündür.

Ayrıca En İyi Uyku Hapları yazımızda uyku haplarını ayrıntılı olarak inceledik.

4 thoughts on “En İyi Uyku İlacı İsimleri”

  1. Melatonin kullanımı ve melatonine eczanelerden ulaşmak daha kolaydır. Melatonin uyku denince eczanelerin daha çabuk önerdiği ama uzun süre kullanılmaması gereken bir ilaçtır. Uzun süre kullanımı tavsiye edilmez. Yinede en iyisine ve ilacın doğrusuna tabiki doktor karar vermelidir

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir