En iyi uyku saatleri nasıl olmalıdır

En İyi Uyku Saatleri Nasıl Olmalıdır?

En iyi uyku saatleri nasıl olmalıdır? Sizler için her yaş aralığı için uyku saatlerini hazırladık aynı zamanda uyku saatlerinin önemini belirterek sağlıklı uyku saatlerine vurgu yaptık..

Uyku Saatleri Hakkında

İdeal uyku saatleri hakkında bilinmesi gereken en temel nokta; bireyin yaşantısının her döneminde farklı uyku saatlerine ihtiyaç duyduğudur. Yine bu noktada, uyku saatlerinin bireyin fizyolojik ve psikolojik ihtiyaçlarına göre de değişkenlik gösterdiği belirtilmelidir.

En verimli uyku saatleri nedir
En verimli uyku saatleri nedir

Bu bağlamda bakıldığında herhangi bir sağlık problemi olmayan bireylerin yaş gruplarına göre ihtiyaç duydukları sağlıklı uyku saatlerini şu şekilde sıralamak mümkündür:

  • 0 ile 3 aylık bebeklerin 14 ile 18 saat arasında uyuması gerekir.
  • 3 ile 12 aylık bebeklerde ise vücudun 12 ile 15 saatlik bir uykuya ihtiyacı vardır.
  • 1 ile 2 yaş arasındaki çocukların gün içerisinde 11-13 saat aralığında uykuya ihtiyaç duyar.
  • 3 ile 5 yaş aralığındaki çocukların 10 ile 13 saat uyku faaliyetinde bulunması gerekir.
  • Eğitim hayatına başlayan 6-13 yaş aralığındaki çocuklarda ise ihtiyaç duyulan uyku süresi 9 ile 11 saat aralığıdır.
  • Ergenlik dönemi olarak nitelendirilen 14-17 yaş aralığındaki bireyler ise sağlıklı bir gelişim için 8-10 saatlik uykuya gerek duyar.
  • Yetişkin bireylerde ideal uyku süresi 8 saat belirlenirken, 65 yaş üstü bireylerde bu süre 7-8 saat olarak tespit edilmiştir.

Görüldüğü gibi uyku saatleri yaş gruplarına göre bir hayli farklılık gösterir. Her bir yaş grubu için belirtilen uyku süresi, yapılan kliniksel araştırmalar neticesinde ortaya çıkmıştır.

Bilimsel olarak en verimli uyku saatleri
Bilimsel olarak en verimli uyku saatleri

Bu noktada uyku saatlerinin dışına çıkılmasının insan vücudunu olumsuz etkileyeceği belirtilmelidir. Özellikle çocukluk ve ergenlik döneminde bireyin sağlıklı bir uyku faaliyetinde bulunması fizyolojik ve psikolojik gelişim açısından oldukça önemlidir.

Buna ek olarak ilk paragraflarda da belirtildiği gibi bireyin ihtiyaçlarına göre uyku saatlerinin değişebileceği göz önünde bulundurulmalıdır. Örneğin; herhangi bir nedenden ötürü ameliyat olan yetişkin bireylerde doku iyileşmesi için gereken günlük uyku saat 14-15 saat olarak değişir. Kısacası en iyi uyku saatleri nasıl olmalıdır sorusuna cevap verdik peki ya bu saatlere neden uymalıyız birde ona bakalım.

Bilimsel olarak günlük uyku süresi nasıl olmalıdır?

Uyku Saati Neden Önemlidir?

Beynimizde üretilmekte olan melatonin hormonu, gece doğal yollarla uykuya geçmemizi sağlayan, biyolojik saatimizin önemli bir parçasıdır. Biyolojik saati korur ve uyku ritmiyle vücut ısımızın ayarlanmasını sağlar. Melatonin aynı zamanda çok güçlü bir antioksidandır ve günün her vaktinde salgılanmadığı için uyku saati vücudumuz için önemli bir etkendir. Bunun dışında LDL kolesterol da denilen zararlı kolestrolü azama etkisi de vardır. Genellikle vardiyalı çalışan kişilerde rastlanan melatonin yetersizliği vücuttaki insülin değerini ve glukoz intoleransını tetikleyip obeziteye kadar ilerletebilir.

Yaşa göre uyku saatlerinin önemi

Yaşa göre uyku saatleri, yukarıda da belirtmiş olduğumuz gibi kişiden kişiye ve bünyeden bünyeye göre değişkenlik göstermektedir. İlkokul çağında olan çocukların uyku ihtiyacı ile yetişkin kişilerin uyku ihtiyacı birbirinden farklıdır. Erişken için 6 saatten az uyumak ya da 9 saatten fazla uyumak da vücut dengesi açısından zararlıdır. 7 saatten az uyumak vücudumuzun tamir sistemini oldukça olumsuz etkilerken, 9 – 10 saatten çok daha fazla uyumak ise kan basıncımızı arttırarak kalbi yorabilir ve bu da ölüm riskini %40’a kadar arttırabilir. Aynı zamanda zamansız ve gereğinden fazla uyku kalp hastalıkları, obezite ve DM riskini de oldukça arttıran faktördür.

Dolayısıyla ideal uyku saati zamanlarında uyuyor olmamız hem mental sağlığımız hem de vücudun dengesi açısından oldukça önemli bir faktördür. Uyku problemleri çekip zamanında uyuyamama gibi problemler yaşıyorsanız bu problemi doğal yollarla ya da bir uzman aracılığıyla mutlaka çözmelisiniz.

Ayrıca uyku düzeni hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız İdeal Uyku Süresi Nedir? Uyku Düzeni yazımızı okumanızı öneririz.

4 thoughts on “En İyi Uyku Saatleri Nasıl Olmalıdır?”

  1. En iyi uyku duzenli uyku saatleriniz olacak . Uyku duzenininiz daqinik olmyacak belirli saatlerde uyup belirli saatlerde kalkmak icin bu makale cok iyi okumanizi tawsiye ederim

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir