Gebelikte uyku nasıl olmalı

Gebelikte Uyku Nasıl Olmalı?

Hamilelikte uyku düzeninizi sağlamanız oldukça önemlidir. Peki ya gebelikte uyku nasıl olmalı ve uyku düzeni nasıl ayarlanmalı?

Gebelikte sürekli uyku hali
Gebelikte sürekli uyku hali

Gebelikte Uyku Hali

Gebelikte uyku hali ve uyku düzensizliğinin yaşanmasının en önemli nedeni hormonlarda gerçekleşen değişikliklerdir. Gebeliğin başlaması ile birlikte vücutta gevşeme yaşanmaktadır. Bu nedenle sürekli olarak uyumak istemek ve bitmek bilmeyen bir yorgunluk durumunun yaşanması sıkça karşılaşılan durumlar arasında yer almaktadır. Gebeliğin 4. ayına kadar devam eden bu yorgunluk ve halsizlik halinin oluşmasındaki en önemli neden bebeğin beslenmesi ve gelişmesi için anne vücudunun enerjisi harcanmaktadır. Bu nedenle sürekli olarak uyuma isteği annelerin yaşadıkları sorunlar arasında yer almaktadır.

Sürekli uyuma isteği ve hatta sürekli olarak uyunması çok fazla olumsuz olarak adlandırılmamalıdır. Çok az uyunması ve yeteri kadar uyunmadığından dolayı dinlenilememesi sonuçları açısından daha önemlidir. Hem bebeğin hem de annenin sağlığını olumsuz etkileyecek olan uykusuzluk ve düzensiz uyku durumunun mutlaka tedavi edilmesi gerekmektedir.

Hamilelik süresince halsizlik durumunun yaşanması sorununa sıkça rastlanılmaktadır. Halsizliğinizin bir nedeni hamilelikte sıkça rastlanılan durumlardan birisi olan demir eksikliğidir. Demir eksikliğin tam olarak ne durumda olduğunu öğrenebilmek için doktorunuzdan isteyeceğiniz kan testi yeterli olacaktır. Gebelikte halsizlik durumunun yaşanmasının nedenlerinin mutlaka doğru araştırılarak tedavinin yapılması gerekecektir.

Gebelikte uyku hali nedir
Gebelikte uyku hali nedir

Gebelik İle Uyku Arasındaki İlişki

Hemen herkes tarafından bilindiği gibi gebelik, bireyin hormanal yapısında meydana getirdiği değişiklikler ile oldukça hassas bir yapıya bürünmesini sağlar. Gebeliğin etkileri bireyin uyku faaliyetlerinde de sıklıkla hissedilir.

Gebe kalan bireyler ilk haftalarda, gerek değişime adaptasyon süreci geçirmeleri gerekse de heyecanları ile uykusuzluk problemi yaşayabilirler. Fakat, uykusuzluk problemi deyim yerindeyse buzdağının görünmeyen kısmıdır. Çünkü; gebelikte bir ayı tamamladıktan sonra bireyler günün çoğunu uyuyarak geçirme istediğine yenik düşerler. Bu durum gebeliğin altınca ayına kadar devam eder. Bunun en büyük nedeni ise embriyonun yani bebeğin gelişimi için gerekli olan bütün enerjiyi annenin vücudundan sağlamasıdır.

Gebeliğin altıncı ayından sonra ise durum tekrar tersine döner ve birey uykusuzluk problemi ile bir kez daha karşı karşıya kalır. Gebelikte uyku nasıl olmalı sorusuna cevap verdikten sonra hamilelikte uykusuzluğun nedenlerine geçelim.

Gebelikte uyku nasıl olmalı
Gebelikte uyku nasıl olmalı

Gebelikte Uykusuzluğun Nedenleri

Gebe olan bireylerde özellikle altıncı aydan görülen uykusuzluk probleminin en önemli nedeni bebeğin gelişmesi yani rahmin büyümesidir. Bu durum bireyin uygun uyku pozisyonuna geçmesine büyük ölçüde engel olur. Buna ek olarak yine bebeğin büyümesi yüz üstü yatmayı alışkanlık haline getirmiş bireyler için uykusuzluk problemi meydana getirecektir.

Gebelikte uykusuzluğun temel nedeni bebeğin fiziksel olarak büyümesi olarak gözükse de yanal nedenler de mevcuttur. Bireyin annelik psikolojisine girmesi ve bebeğini düşünmesi zihnini meşgul ettiğinden uykuya dalmasını güçleştirebilir. Yine zihinsel faaliyetlere bağlı olarak gebelikte sarsıcı birtakım hadiseler yaşayan bireylerde uyku problemi görülme olasılığı bir hayli yüksektir.

Tüm bunların yanında gebeliğin getirdiği ve uykusuzluğu tetikleyen etkileri şu şekilde sıralamak mümkündür:

  • Sancı ve kramplar
  • Göğüs ve mide bölgesinde oluşan yanma hissi
  • Bebeğin büyümesinden kaynaklı olarak ortaya çıkan nefes darlığı
  • Hormonal değişimlerin etkisi

Görüldüğü üzere gebeliğin getirisi olan birçok faktör bireye uykusuz geceler olarak geri döner. Aynı zamanda sabahları yorgun uyanmak sorununa neden olabilir.

Hamilelikte uykunun bebeğe faydası
Hamilelikte uykunun bebeğe faydası

Hamilelikte Uykunun Önemi

Yeteri kadar uyumamak annenin bağışıklık sistemini çökertebilecek ve bebeklere zarar verecek kadar önemli bir konudur. Yeteri kadar uyumamanın bilinen ve en çok karşılaşılan sonuçlarından birisi depresyondur. Depresyon anne sağlığını oldukça olumsuz etkileyebileceği gibi bebeği de olumsuz olarak etkileyecektir. Bu nedenle psikolojik etkileri düşünülecek olursa uyku oldukça önemli bir olgu olarak karşımıza gelecektir.

Yapılan araştırmalar yetersiz uyuyan annelerin bebeklerinde sorunların yaşandığını ve doğum sürecini olumsuz etkileyeceği konusunda bulgular vardır. Sadece hamilelerde değil diğer kişilerde de bu sorun mutlaka çözülmesi gereken ve sonuçları açısından ciddi problemler yaşatabilecek durumlardandır.

Tersi durumdan bakacak olursak da yeteri kadar uyuyan annelerin bağışıklık sistemlerinin güçleneceği ve bu yolla bebeklerinin daha sağlıklı olacakları bilinen gerçekler arasında yer almaktadır. Bu nedenle gebelikte uykunun bebeğe faydası oldukça fazladır. Eğer yeteri kadar uyuyamıyorsanız teşhis ve gereken tedavilerin yapılabilmesi için mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurulması gerekmektedir.

Ayrıca Bebeklerde Uyku İlacı Kullanımı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir