Gebelikte Uyku Nasıl Olmalı?

Gebelik İle Uyku Arasındaki İlişki

Hemen herkes tarafından bilindiği gibi gebelik, bireyin hormanal yapısında meydana getirdiği değişiklikler ile oldukça hassas bir yapıya bürünmesini sağlar. Gebeliğin etkileri bireyin uyku faaliyetlerinde de sıklıkla hissedilir.

Gebe kalan bireyler ilk haftalarda, gerek değişime adaptasyon süreci geçirmeleri gerekse de heyecanları ile uykusuzluk problemi yaşayabilirler. Fakat, uykusuzluk problemi deyim yerindeyse buzdağının görünmeyen kısmıdır. Çünkü; gebelikte bir ayı tamamladıktan sonra bireyler günün çoğunu uyuyarak geçirme istediğine yenik düşerler. Bu durum gebeliğin altınca ayına kadar devam eder. Bunun en büyük nedeni ise embriyonun yani bebeğin gelişimi için gerekli olan bütün enerjiyi annenin vücudundan sağlamasıdır.

Gebeliğin altıncı ayından sonra ise durum tekrar tersine döner ve birey uykusuzluk problemi ile bir kez daha karşı karşıya kalır.

Gebelikte Uykusuzluğun Nedenleri

Gebe olan bireylerde özellikle altıncı aydan görülen uykusuzluk probleminin en önemli nedeni bebeğin gelişmesi yani rahmin büyümesidir. Bu durum bireyin uygun uyku pozisyonuna geçmesine büyük ölçüde engel olur. Buna ek olarak yine bebeğin büyümesi yüz üstü yatmayı alışkanlık haline getirmiş bireyler için uykusuzluk problemi meydana getirecektir.

Gebelikte uykusuzluğun temel nedeni bebeğin fiziksel olarak büyümesi olarak gözükse de yanal nedenler de mevcuttur. Bireyin annelik psikolojisine girmesi ve bebeğini düşünmesi zihnini meşgul ettiğinden uykuya dalmasını güçleştirebilir. Yine zihinsel faaliyetlere bağlı olarak gebelikte sarsıcı birtakım hadiseler yaşayan bireylerde uyku problemi görülme olasılığı bir hayli yüksektir.

Tüm bunların yanında gebeliğin getirdiği ve uykusuzluğu tetikleyen etkileri şu şekilde sıralamak mümkündür:

– Sancı ve kramplar

– Göğüs ve mide bölgesinde oluşan yanma hissi

– Bebeğin büyümesinden kaynaklı olarak ortaya çıkan nefes darlığı

– Hormonal değişimlerin etkisi

Görüldüğü üzere gebeliğin getirisi olan birçok faktör bireye uykusuz geceler olarak geri döner.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir