Gece uykudan aniden uyanma

Gece Uykudan Aniden Uyanma

Bazı zamanlarda gece uykudan aniden uyanma durumunu yaşayabilirsiniz. Bu durum korkarak yaşanabilir fakat en kötüsü gece uynayıp bir daha uyuyamamaktır. Sizlerle gece birden uyanmanın nedenlerini inceleyip sonrasında bu sorunun çözümünü beraber uygulayacağız. Tüm bu yöntemler işe yaramazsa uyku bozukluğu için doktora gidebilirsiniz.

Gece yarısı uyanıp bir daha uyuyamama durumu
Gece yarısı uyanıp bir daha uyuyamama durumu

Gece Sebepsiz Uyanmak

Ortada herhangi bir sebep olmaksızın geceleri uyanmak ciddi hastalıkların sonucu olabilir. Uyku sorunlarının sebepleri çoğu zaman psikolojik etmenler olarak karşımıza çıkmaktadır. Gece sebepsiz uyanmak gibi istenmeyen durumların yaşanmasının nedenlerine bakacak olursak:

  • Bedeninizi rahatsız edecek kadar aşırı sert ya da aşırı yumuşak yataklar gece aniden uyanmanıza neden olabilecektir. Aynı zamanda kas ve iskelet yapınızın bozulmasına da neden olabilecektir.
  • Geceleri aniden uyanmanıza neden olabilecek bir diğer neden ise aşırı yemek yemedir. Yatmadan önce yediğiniz ağır yemekler sizi rahatsız ederek uyanmanıza neden olacaktır.
  • Ruhsal ve psikolojik hastalıklar da gereksiz yere uyanmanıza neden olabilecektir. Beyin ve sinir sisteminizde yer alan hasarlar nedeniyle ortaya çıkan bu rahatsızlıklar geceleri sizi uyandıracaktır.
  • Uzun süren uçak yolculukları geceleri uyanmanıza neden olacaktır. Jet lag olarak adlandırılan bu durum uyku düzeninizi bozacaktır.
  • Uykunuzda yaşadığınız ritim bozuklukları geceleri uyanmanıza neden olacaktır.
  • Telefon, bilgisayar, tablet ya da televizyon gibi teknolojik cihazların olması gerekenden fazla kullanılması da uyku düzeninizi bozarak geceleri aniden uyanmanıza neden olacaktır. Vücudunuz gece ya da gündüz alıştıkları düzenin devam etmesini isterler. Bu nedenle uyku zamanında sadece uyumanız gerekir. Telefon ile uğraşmak ya da diğer nedenlerden dolayı geceleri deliksiz bir uyku çekmenizi engelleyecektir.
  • Huzursuz bacak sendromu gibi psikolojik rahatsızlıklar da geceleri uyanmanıza neden olabilecektir. Uykudan sıçrayarak uyanmak gibi birçok farklı soruna neden olan psikolojik rahatsızlıklarınızı mutlaka tedavi etmelisiniz.

Uykudan Aniden Korkarak Uyanmak

Uykunuzdan aniden uyanmanızla birlikte korkarak ya da sıçrayarak da uyanabilirsiniz. Korku nöbetleri yaşanmasının en büyük nedeni panik atak hastalığı da olabilir. Panik atak bazı durumlarda ortaya çıkan ve yaşam kalitesini düşüren hastalıklar arasında yer almaktadır. Genel olarak psikolojik sorunlardan dolayı ne zaman olacağı belli olmayan ataklar geçirmenize neden olabilmektedir. Bu durum gündüz de yaşanabileceği gibi geceleri de ortaya çıkabilecektir. Panik atağın en çok sorun olan durumu kaygı nöbetleridir. Genel olarak 10 ya da 30 dakika arasında süren bu ataklar nadir olmakla birlikte 1 saat de sürebilmektedir. Bu sürelerin sonunda kendiliğinden geçmektedir. Ancak kısa süreli de olsa bu atakların olumsuz bir tarafı vardır.

Geceleri yaşanan ataklar uykudan uyandırmayacağı gibi uyandığınızda yoğun bir korku ve kaygı duygusu da olabilecektir. Uykudan aniden korkarak uyanmak yaşayabileceğiniz en kötü durumlardan birisidir. Bu nedenle mutlaka nedenlerinin belirlenerek tedavi edilmesi gerekmektedir.

Gece aniden uyanma olayı neden olur
Gece aniden uyanma olayı neden olur

Uyku Bölünmesinin Nedenleri

Geceleri sağlıklı bir uyku faaliyetinde bulunmak hiç şüphesiz bireyin gün içerisindeki yaşantısında büyük etkilere sahiptir. Uyku esnasında bireyin karşılaşabileceği ciddi problemlerden bir tanesi de gece uykudan uyanma sorunudur.

Gece uykudan uyanma sorununun oluşumunu tetikleyen birçok faktör olabilir. Bu faktörleri şu şekilde sıralamak ve detaylandırmak mümkündür:

Uykuya dalmadan önce besin tüketimi

Bireyin uyku faaliyetinden bulunmadan önce sindirim sistemini zorlayacak besinleri tüketmesi gece uykudan uyanma sorununu tetikleyen temel faktörlerin başında gelir.

Vücudun herhangi bir bölgesinde meydana gelen ağrı

Sinir sistemini sürekli uyaracak ve bu nedenle bireyin uykusunu bölecek faktörlerden bir tanesi de fizyolojik ağrıdır.

Günlük hayatta yaşanan problemler

Bireyin gerek iş gerekse de iş hayatında yaşadığı ve zihnini bir hayli meşgul eden problemleri de uyku bölünmesine sebep olarak bireyi daha zor bir durumda bırakabilir. Sıralanan üç faktöre bakıldığında vücut üzerinde uyarıcı etki yapacak özellikte durumların gece uykudan uyanma sorununu doğurduğu açıkça görülür.

“Nedeni ortadan kaldır, problem de ortadan kalksın.” ilkesi doğrultusunda bakıldığında sıralanan faktörlerin ortadan kaldırılmasıyla ilintili olarak bireyin gece uykudan uyanma problemi de ortadan kalkacaktır.

Gece Uykudan Uyanma Nedenleri

Gece uykudan uyanma nedenlerinin geneli psikolojik rahatsızlıklardır. Neden ve nasıl uyandığınız bu duruma önemli olacaktır. Büyük bir korku ve kaygı ile uyanıyorsanız bunun tedavi edilmesi oldukça önemli olacaktır. Uyku hayatınızın en önemli parçalarından birisidir. Uykunuzun düzenli hale gelmesi hayatınızı düzene sokabilecektir. Bu nedenle gece uykudan uyanma nedenleri doğru tespit edilip tedavi edilmesi gerekmektedir.

Gece sebepsiz yere uyanmak neden olur

Gece Uykudan Uyanma Nasıl Önlenir?

Bireyin deliksiz bir uykuya dalabilmesinin temel şartlarından bir tanesi; uykuya yatacağı ortamında fiziksel şartlarının uykuya uyumlu hale getirilmesidir. Yani ortam karanlık, oda sıcaklığında ve gürültüden uzak olmalıdır. Buna ek olarak bireyin uykuya yattığı ve kalktığı saatlerin büyük ölçüde aynı kalması da vücudun kendini bu saatlerde uykuya alıştırmasını dolayısıyla gece uykudan uyanma probleminin ortadan kaldırılmasını sağlayacaktır.

Son olarak kesintisiz bir uyku için birey; uykudan önce sıcak bir duş almalı ve papatya ya da kediotu çayı gibi bitkisel çaylar tüketmelidir. Elbette burada belirtilen bitkisel çayların tüketimi zorunlu değildir. Birey kendi tercihleri doğrultusunda problemin çözümünde kullanacağı teknikleri seçmelidir.

Bu durum uyku bozukluğundan dolayı olabilir. Sizlere tavsiyemiz ayrıca Uyku Bozukluğu Nasıl Giderilir? Tedavisi Nedir? makalesini de okumanızdır.

1 thought on “Gece Uykudan Aniden Uyanma”

  1. Uyku düzeni bozuk olanlar için iyida bir anda uyanıp uyku bozuklular için en güzel alınacak önlemler ve önerilerdir en azından neden kaynakladını ögrenip aydınlanmış olduk çok başarılı bir makale tebrik ederim insanların hayatının önemli bir vurgusunda olması iyi teşekkür ederim admin.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir