Geceleri uyuyamazken gündüzleri uyuyorum

Geceleri Uyuyamazken, Gündüzleri Uyuyorum

Bir çok insan “gece uyuyamazken gündüzleri uyuyorum” diyor ve gündüz ani uyku bastırmasından şikayetçi oluyor. Peki gece uyuyamamanın nedeni nedir?

Gece Uykusuzken Uyuyamamak

Hemen herkes yaşantısının bir döneminde çeşitli nedenlerden ötürü gece uyuyamamak ve bu durumun neticesinde gün içerisinde uyumak yani uykusuzluk sorunuyla karşı karşıya kalmıştır. Bu durumun nedenlerine ve çözümlerine geçmeden önce uykunun faydalarından bahsetmek gerekir.

Uyku; bireyin sinir sisteminin gelişim ve onarımının sağlanması, vücut enerjisinin korunması ve vücuttaki hasarların onarılması görevlerini yerine getiren hayati bir fonksiyondur. Yapılan kliniksel incelemeler neticesinde uykunun beş aşamalı bir fonksiyon olduğu, yalnızca beşinci aşamada uykuya hızlı göz hareketlerinin eşlik ettiği tespit edilmiştir. Bu farklılıktan ötürü uzmanlar bu aşamayı REM yani derin uyku olarak tanımlamıştır.

Uyumak İsteyip Uyuyamamak

Yaşanabilecek en kötü senaryolardan birisi de uyumak isteyip uyuyamamak olmaktadır. Bazen çok yorgun ve uykusuz olsanız da geceleri uykuya dalmak konusunda zorluk yaşayabilirsiniz. Yatakta sürekli olarak bir taraftan diğer tarafa dönerek saatler harcadığınız olmuştur. Ne kadar uykunuz olsa da bir türlü uykuya dalamamışsınızdır. Yaşanan bu durumun birden fazla nedeni olabilmektedir.

Gün içerisinde yaşadığınız stres, uyku bozukluğuna neden olabilecek herhangi bir hastalık, aşırı yorgun olmak ve bunlar gibi birçok nedenden dolayı geceleri istediğiniz zaman uyuyamayabilirsiniz. Ayrıca gece sürekli olarak geç yatıyor olmak da bunu tetiklemektedir. Uyku düzeninin olmaması ve sürekli olarak farklı saatlerde uyunması gibi nedenler uykusuzluğun başlıca nedenleri arasında yer almaktadır.

Uyku hayatımızda olmazsa olmazlar arasında yer alan ve sağlığımızı olumlu ya da olumsuz olarak etkileyen en önemli etkenlerdendir. Geceleri yeteri kadar uyunmaması gündüzleri sürekli uykusuz olarak geçmesine ve konsantrasyon bozukluklarına neden olması ile yapacağınız işleri hakkı ile yerine getirememenize neden olacaktır. Bu nedenle geceleri olması gereken saatte uyumak çok önemli.

Gece uyuyamamak ama gündüz uyumak neden olur

Gece Uyuyamamak Fakat Gündüz Uyumak

Uykunun vücuda sağladığı yararlar göz önünde bulundurulduğunda uykusuzluk probleminin yaratabileceği fiziksel ve zihinsel tahribatı tahmin etmek zor olmayacaktır. Nitekim sıradan bir birey yaşantısının üçte birini uyku ile geçirir. Tüm bunlar veriler ışığında bakıldığında uykusuzluk, insan hayatını bir hayli zorlaştıran, öğrenmeyi ve hafızayı zayıflatan bir problem olarak tanımlanabilir.

Gündüz uyumamak için ne yapmalı
Gündüz uyumamak için ne yapmalı

Uykusuzluk problemi ile karşı karşıya kalan bireylerin hemen hemen tamamı geceleri uyuyamadığı için gündüzleri buldukları her fırsatta başını yastığa koyma gereksinimi duyar. Problemi ortadan kaldırmak için uzman hekimler tarafından kabul görev çeşitli yöntemler mevcuttur. Bu çözüm önerilerinin temel hedefi; uykusuzluğu ortaya çıkartan nedenleri ortadan kaldırılmasıdır. Bu aşamada uykusuzluk problemini çözebilme noktasında otoriteler tarafından kabul gören önerilerden bahsetmek konu bütünlüğü açısından faydalı olacaktır. Belki de gece çok uyumanın nedenleri bu sorunun çözülmesine yardımcı olabilir.

Gece Uyumak İçin Ne Yapmalı?

Sonuç olarak gece uyuyamazken gündüzleri uyuyorum diyorsanız ilk olarak bireyin her gün aynı saatte ya da ona yakın saatlerde uykuya yatması ve standart bir saatte uyanması gerekir. Yani uykusuzluk problemi yaşayan bireyin öncelikli olarak yaşam tarzında dolayısıyla uyku düzeninde standartlaşmaya gitmesi gerekir. Buna ilaveten birey uyku vakitleri dışında yatağa girmemeli, gün içerisinde şekerleme denilen kestirmeleri yapmamaları ve uykuya dalmadan önce sindirimi zor besin gruplarından tüketmemelidir. Belirtilen üç dört öneriyi entegre bir şekilde uygulayan bireylerin gece uyuyamamak gündüz uyumak probleminin ortadan kalkacağı istatistiksel veriler ile kanıtlanmış bir olgudur.

Uykum olduğu halde uyuyamıyorum
Uykum olduğu halde uyuyamıyorum

Uykusu Olduğu Halde Uyuyamamak

Uykusu olduğu halde uyuyamamak sizi psikolojik olarak yıpratabilecek ve uyuyamadığınızdan dolayı uykusuz kalacağınız önemli durumlardan birisidir. Uyku düzeninizi sağlayıp gece uyuyabilmek için yapmanız gerekenler:

 • Her gün aynı saatte uyuyup uyanın,
 • Gündüzleri mümkün olduğunca aydınlık ortamlarda kalın,
 • Sabahları uyandıktan sonra yürüyüş yapın. Yaptığınız yürüyüşler günlük 45 dakikanın altında olmamalı.
 • Eğer uyku sorunu yaşıyorsanız kafeinli içecekleri mümkün olduğunca az tüketin.
 • Eğer sigara içiyorsanız azaltın ve hatta bırakın.
 • Alkollü içecek ya da uyuşturucu madde kullanmayın.
 • Geceleri uykusuzluk sorunu çektiğiniz için gündüz şekerlemelerini azaltmanız gerekiyor.
 • Yatak odanızı sadece uyumak için kullanın. Yemek yemek ya da diğer yatak odasında olmaması gereken faaliyetlerden uzak durun.
 • Yatak odanızın ısı ve ışık şartlarını uyumanıza yardım edebilecek ölçülerde tutun.
 • Uyumadan yaklaşık 1 saat önce günlük faaliyetlerinizi bırakıp kendinizi uykuya hazırlayın.
 • Uyumadan önce alacağınız ılık bir duş sizin daha rahat uyumanıza yardımcı olur.
 • Eğer yatakta uyuyamazsanız 15 dakikadan fazla direnmeyin. Başka bir odaya geçip uykunuzun gelmesini bekleyin.

Uyku hayatımızın olmazsa olmaz parçalarından birisidir. Uykusuzluğa neden olan faktörün doğru tespit edilip tedavi edilmesi ya da sorunun çözülmesi gerekmektedir. Gece uyuyamamak gündüz uyumak da ayrıca bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu nedenle kesinlikle uyku zamanında güzeldir. Gece uykusuzluk sorunu yaşadığınız bir durumda gündüzleri uyumanız tetikleyen bir durum olarak karşımıza çıkacaktır.

Uykunuzun sorunsuz şekilde ilerleyebilmesi ve hayatınızın daha sağlıklı ilerleyebilmesi için uyku düzeninizin sağlanması gerekiyor. Her gün aynı saatte uyuyup aynı saatte uyanmak hayatınızın düzene girmesinde oldukça önemli bir adım olacaktır. Bu nedenle uyku düzeni oldukça önemlidir.

Bu uykusuzluk durumu uzun sürerse doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz ayrıca Uykusuzluk Hangi Hastalıklara Yol Açar? yazımızı da okumanızı öneririz.

5 thoughts on “Geceleri Uyuyamazken, Gündüzleri Uyuyorum”

 1. geceleri uyuyamıyorum

  bende sık sık geceleri uyuyamayanlardanım. bu makale gerçekten işime yaradı..

  işim dolayısıyla gündüzleri hep uyuyordum. dediklerinizi harfiyen yerine getirdim ve çok teşekkür ederim.

  geceleri uyuyamayıp, gündüzleri uyumak gerçekten çok kötü.

 2. geceleri uyuyamıyordum çözümü günü yoğun geçirmek. yorgunluğun üstüne pat diye uyuyuveriyor insan..

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir