Geceleri Uyuyamıyorum Bitkisel Çözüm

Uykusuzluğa bir çok çözüm ve tedavi yolu mevcuttur ancak en sağlıklısı bitkisel çözümdür bir nevi doğal uyku hapı olarak da geçer. Eğer sizde “Geceleri uyuyamıyorum bitkisel çözüm arıyorum” diyorsanız bu makalemiz tam size göre.

Gece Uyuyamamak Problemi

Bireylerin günlük yaşantısında karşılaştığı birtakım fizyolojik ya da psikolojik problemler uyku dengesinin bozulmasına neden olabilir. Bu durumu uykusuzluk, gece uyuyamamak problemi vb. gibi birçok farklı kavramla ifade etmek mümkündür. Kavramların tümü aynı anlamdadır ve bireyin, uykuya elverişli ortam ve koşulları bulmasına rağmen dinlendirici bir uyku faaliyetinde bulunamamasını ifade eder.

Geceleri uyuyamıyorum bitkisel çözümü nedir?
Geceleri uyuyamıyorum bitkisel çözümü nedir?

Tahmin edilebileceği gibi gece uyuyamamak problemi noktasında alınabilecek çeşitli önlemler vardır. Bu önlemler şu şekilde sıralanabilir;

 1. İlaç Tedavisi
 2. Uzman Desteği
 3. Bitkisel Çözüm
 4. Bireyin Tasarrufunda Olan Önlemler

Görüldüğü üzere uyku probleminin etkilerinin ortadan kaldırılması esnasında kullanılabilecek teknikler genel olarak dört farklı sınıfta toplanmıştır. Burada bireyin tasarrufunda olan önlemler yanal tedavi metodu olarak da ifade edilebilir. Çünkü; çoğu zaman tek başına uygulandıklarında problemin çözümüne yetecek etkiyi gösteremeyebilirler.

Bireyin yaşantısını etkileyen her problemde olduğu gibi gece uyuyamamak probleminde de sorunun nedenlerine vakıf olmak tedaviyi büyük ölçüde kolaylaştıracaktır.

Geceleri uyuyamıyorum bitkisel çözümü nedir?
Geceleri uyuyamıyorum bitkisel çözümü nedir?

Bu bağlamda bakıldığında gece uyuyamamak problemini ortaya çıkartan faktörler üzerinde durmak doğru olacaktır;

 • Uyku ortamının bireyi rahatsız etmesi ya da uyarıcı etki yapması. Uyarıcı etki yapan ses ya da ışık faktörlerinin olduğu bir ortamda bireyin uykuya dalması zorlaşacaktır. Dolayısıyla, uyku ortamının fiziksel şartlarının uyku üzerindeki etkisi göz ardı edilmemelidir. Gece uykudan aniden uyanma sorunu da bu yüzden dolayı olabilir.
 • Toplumsal yaşamın getirdiği birtakım psikolojik baskılar bireyin, gece uyuyamamasının nedeni olabilir. Burada, bireyin zihnini meşgul eden ve merkezi sinir sistemi üzerinde baskı yapan unsurun ne denli önemli olduğu önemlidir. Birey, kendini hayli ilgilendiren önemli bir konuyu düşünürken hiç şüphesiz uykuya dalmayacak ve uykusu kaçacaktır. Yani; bireyi rahatsız eden konunun ya da olayın önem derecesi de uykusuzluk problemi üzerinde etkilidir.
 • Vücutta birtakım hastalıklardan ya da travmalardan ötürü ağrı ya da acı hissedilmesi de uykusuzluğu tetikleyebilir. Bu duruma verilebilecek en net örnek; ergenlik döneminde bacak ve sırt ağrısı yaşayan bireylerin uykularının kimi zaman kaçmasıdır.

Temel olarak belirtilen bu faktörlere birçok yanal nitelikte faktör de eklemek mümkündür.

Bir önceki paragraflarda sıralanan ve uykusuzluk problemini doğuran faktörlerin etkilerinin ortadan kaldırılması şüphesiz gece uyuyamamak problemi için de çözüm olacaktır.

Uyku getiren bitkisel ilaçlar
Uyku getiren bitkisel ilaçlar

Gece Uyuyamıyorum Bitkisel Çözüm

Özellikle geceleri uykusuzluk problemi yaşayan hemen herkes geceleri uyuyamıyorum bitkisel çözüm olarak hangi doğal ürünleri kullanabilirim sorunun yanıtını araştırmıştır.

“Gece uyuyamıyorum bitkisel çözüm için ne yapabilirim?” ve türevleri soruların yanıtı olarak üzerinde durulması gereken temel nokta; bitkisel çözüm olarak kullanılacak olan çayların belirli şartlar ve miktarlar altında yarar sağladığıdır. Yani; tüketilmesi gereken miktardan çok yahut az bitkisel çay tüketimi gece uyuyamamak problemini çözmeyeceği gibi vücuttaki diğer sistemler üzerinde olumsuz etki meydana getirebilir.

Bitkisel çözüm kapsamında kullanılan bitkisel çayları ve karışımları detaylandırmak istersek;

Karabaş Otu Karışımı

1 tatlı kaşığı miktarında karabaş otunun 1.5 bardak kaynamış suya atılarak 5-10 dakika demlenmesi sonucu oluşan bu karışım, süzüldükten sonra kullanıma hazır hale gelir. Malzemelerinin kolay temin edilmesi ve hazırlanışının zahmetsiz olması sebebiyle sıkça tercih edilen bir karışımdır.

Elma-Papatya-Lavanta Karışımı

1 er tutam papatya ve lavantaya ek olarak temin edilen yarım ya da tam elma ve su ile hazırlanan karışım, kas ve iskelet sistemi üzerinde sakinleştirici etki yaparak bireyin rahatlamasını ve dolayısıyla da uykuya dalmasını sağlar. Öncelikli olarak bir miktar su kaynatılır. Daha sonra ise önceden hazırlanan papatya, lavanta ve elma kaynayan bu suyun içerisine atılarak demlenmeye bırakılır. Demlendikten sonra bir süre dinlendirilen karışım bu süre sonunda kullanıma hazırdır. Karışımın uykudan bir ya da iki saat kadar önce tüketilmesi bireyin dinlendirici bir uyku faaliyetinde bulunmasına büyük katkı sağlayacaktır.

Papatya ve Limon Çayı

Papatya ve limon ile hazırlanan bu çay, sinir sisteminde yaptığı rahatlatıcı etki ile uykusuzluk probleminin tedavisine katkı sağlar.

Belirtilen uyku getiren çay ve karışımların düzenli olarak tüketildiği takdirde problemin çözümüne sağlayacağı katkı ispatlanmıştır. Fakat buna rağmen, bireylerin bitkisel bir karışım tüketmeden önce uzman hekim kontrolüne danışması faydalı olacaktır.

2 thoughts on “Geceleri Uyuyamıyorum Bitkisel Çözüm”

  1. Merhaba,
   Uyku ilaçlarını kesinlikle doktor gözetiminde kullanmanızı öneririz. Fakat bitkisel çözüm arıyorsanız; karabaş otu karışımı, elma-papatya karışımı ve limon çayını içmenizi özellikle tavsiye ederiz.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir