Hafif Uyku İlaçları

En İyi Hafif Uyku İlaçları

Sizler için en iyi hafif etkili uyku ilaçlarını listeledik.

Uyku İlacı

Birçok faktöre bağlı olarak ortaya çıkan uykusuzluk probleminin tedavisi noktasında tercih edilebilecek en etkili yöntem; uyku ilacı kullanımıdır. Problemin derecesine ve bireye etki düzeyine bağlı olarak hafif uyku ilaçları tercih edilebileceği gibi ağır ve tesir derecesi yüksek ilaçların kullanımı da tercih edilebilir.

“Diğer tedavi yöntemleriyle uyku ilaçlarını ayıran nokta; genellikle uyku ilaçlarının problem kronik bir hal aldığı takdirde kullanılmasıdır. Bir başka ifadeyle; uykusuzluk, önlenmesi gereken boyutlara geldiğinde ilaç kullanımı ile problemin üzerinde doğrudan bir etki oluşturulmaya çalışılır.”

Piyasada var olan birçok etkili hafif uyku ilacı genellikle reçetesiz olarak temin edilebilirken,  antidepresan temelli olan uyku ilaçları ise büyük çoğunlukla reçete olmadan temin edilemez.

Genel olarak ilaç ve uykusuzluk arasındaki ilişkiye değindikten sonra en hafif uyku ilacı kapsamına dahil edilebilecek ilaçlardan bahsetmek mümkündür.

Unisom Uyku İlacı
Unisom Uyku İlacı

Hafif Uyku İlaçları

Uykusuzluk probleminin tedavisinde kullanılan ilaçların önemli bir kısmı ağır etki taşıdığından kullanımına hayli dikkat edilmesi gereken ilaçlardır. Fakat, hafif uyku ilacı kapsamına dahil edilebilecek birçok ilaç da mevcuttur. Bu ilaçlardan en sık tercih edilen iki tanesi şu şekilde detaylandırılabilir;

  • Unisom: Türkiye’de en sık tercih edilen reçetesiz uyku ilacı olan unisom, en hafif uyku ilacı noktasında değerlendirilen ilaçların hiç şüphesiz başında gelir. Yan etkilerinin az olması ve vücudu önemli ölçüde etkilememesi de unisomun sık kullanımını sağlayan faktörlerden biridir. İlaç üzerinde yapılan araştırmalar vücut için bağımlılık yapan bir etkiye sahip olmadığını tespit etmiş olsa da birtakım kısıtlamalar getirerek kullanılmasında fayda vardır.
  • Remeron: Yan etki bakımından unisom ile kıyaslandığında hafif de olsa yan etkilere sahip olduğu görülen remeron, bağımlılık yapan bir ilaç değildir. Genellikle bireyin duygusal anlamda çalkantılı dönemler geçirdiği ya da stres altında olduğu zamanlarda ortaya çıkan uykusuzluk probleminin tedavisinden kullanılır.

Ayrıca söylemeliyiz ki doktor gözetiminde kullanmalısınız. En iyi uyku hapları yazımızdan tüm uyku ilaçlarına erişebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir