Hamilelikte uyuyamama çözümü

Hamilelikte Uykusuzluk Bebeğe Zarar Verir Mi ve Çözümü

Hamilelikte uyuyamamak bir çok anne adayının sorunu olabilir. Hamilelikte uykusuzluk bebeğe zarar verir mi, uykusuzluk nedenlerini ve çözümünü sizin için derledik.

Hamilelikte Uyuyamamanın Nedenleri ve Etkileri

Uykusuzluğun insan vücudunda meydana getirdiği olumsuz etkiler uzman görüşlerin tümü tarafından kabul görmüş ve yapılan bilimsel araştırmalar ile kanıtlanmıştır. Bu durum hamilelikte ise daha ciddi problemlerin doğmasına neden olur. Uykusuzluk probleminin, bireyin yaşantısında neden olduğu keskin düşüşler hamile bireyler için büyük önem taşır.

Hamilelik döneminde uyku probleminden kaynaklı sorunların bertaraf edilebilmesi, problemi ortaya getiren nedenin doğru tespit edilmesine bağlıdır. Bu bağlamda bakıldığında uyku problemini doğuran nedenlerin üzerinde durmak gerekli olacaktır.

Hamilelikte uyuyamama nedenleri
Hamilelikte uyuyamama nedenleri

Hamilelikte uyku sorunu doğuran nedenler;

 • Bebeğin büyümesine bağlı olarak doğru uyku pozisyonunun bulunamaması.
 • Hormonal değişimler.
 • Bireydeki duygu değişimleri. ( Anne olmanın getirdiği heyecan ya da kaygı.)
 • Hareketsiz kalmaya bağlı olarak kasların gergin kalması ve gevşeyememesi.
 • Bebek ya da anne sağlığı için kullanılan ilaçlar.

şeklinde sıralanabilir.

Hamilelikte uyku problemi bebeğe zarar verir mi?
Hamilelikte uyku problemi bebeğe zarar verir mi?

Hamilelikte Uykusuzluk Bebeğe Zarar Verir mi?

Hamilelikte uykusuzluk bebeğe zarar verir mi?” en çok merak edilen sorulardan birisidir. Bebeklerinizin zarar görmesini kimse istemeyecektir. Yapılan çalışmalarda yaşanan uykusuzluğun direkt olarak bebeğe zararlı olduğuna dair bir bulguya rastlanmamıştır. Ancak anneye verdiği rahatsızlıklardan dolayı çok büyük olmasa da zararın olduğu düşünülmektedir. Annenin uykusuzluktan dolayı yaşayacağı psikolojik rahatsızlıklar ve vücudun tam olarak dinlenememesi nedeniyle bir zararı olabilecektir. Bu nedenle yaşanan uykusuzluk durumunun mutlaka çözülmesi gerekmektedir.

Yapılan araştırmalarda yaşanan hamilelik durumlarında anneler %78 oranda uykusuzluk problemi olduğunu gösteriyor. Uykusuzluğun yaşanmasının temel nedeni hormon seviyeleridir. Hamile anneler genel olarak kendilerini yorgun hissederler. Hamilelik süresince uyuduğunuz süreler doğumu da etkilemektedir. Eğer günde 6 saatten az uyuyorsanız erken doğum ya da normalden uzun süren doğum sancılarına maruz kalabilirsiniz. Bu nedenle uyku düzeninize dikkat etmelisiniz. Tam tersi düşünüldüğünde aklınıza “uykusuzluk hamileliğin belirtisi mi?” sorusu da gelebilir. Çünkü hamilelikte uykusuzluk genel olarak rastlanılan durumlar arasında yer almaktadır.

Hamilelikte uykusuzluk çözümü
Hamilelikte uykusuzluk çözümü

Hamilelikte uyuyamamak problemini ortaya çıkartan nedenlerin tespitinin kolay olması, problemin çözümü için uygulanan tedavinin başarı yüzdesini olumlu yönde etkileyen önemli bir faktördür.

Hamilelikte Uyuyamamanın Çözümü

Hamilelikte uyuyamama probleminin çözümünde birçok farklı teknik kullanılabilir. Bu teknikler; uyku getiren bitkisel çaylar, egzersizler, uyku maskesi, beslenme alışkanlıklarının ve uykuya yatılan ortamın değiştirilmesi şeklinde sıralanabilir.

Yapılan araştırmalar bitkisel çayların diğerlerine kıyasla bir adım daha önde olduğunu ve kısa süre içerisinde uyku problemini ortadan kaldırabilecek yöntemlerin başında geldiğini kanıtlar niteliktedir. Papatya çayı, kas gevşetici ve ağrı kesici bir etkiye sahip olması ile en sık kullanılan bitkisel çayların başında gelir.

Buna ek olarak haftalık periyotlar içerisinde yapılacak olan ufak yürüyüşler dahi bireyin uyku problemini ortadan kaldırması noktasında önemli bir parametre olacaktır. Son olarak vitamin ve mineral yönünden zengin besinlerin tüketilmesi de kas ve iskelet sistemini kuvvetlendirici etki yaparak bireyin ağrılarını azaltır ve uyku probleminin çözümüne katkı sağlar.

Hamilelikte uykusuzluğa çözüm önerileri
Hamilelikte uykusuzluğa çözüm önerileri

Hamilelikte Uyumak İçin Ne Yapmalı?

Hamilelikte uyuyamamak sorunu çözümü için hamilelik sürecinde diğer bütün düzenlerinizde olduğu gibi uyku düzeninizde de bozukluklar yaşanabilecektir. Vücudunuzda ve hormonlarınızda yaşanan değişiklikler hayatınızı olumsuz yönde etkileyebilir. Bu nedenle gerekçelerini bilirseniz daha sağlıklı ilerleyebilirsiniz. Hamilelikte uyumak için yapılması gerekenler listelenecek olursa:

 • Uyumadan önce uykuya hazırlık yapmanız oldukça önemli. Yapacağınız rutinler zamanla uykuya hazırlık yaptığınızı beyniniz anlayarak daha kısa sürede uykuya dalmanıza yardımcı olabilecektir.
 • Nerede uyuduğunuz da ayrıca önemlidir. Uyumak istediğinizde sadece yatağınızda uyumanız en doğrusu olacaktır.
 • Mümkün olduğunca her gün aynı saatte uyuyarak aynı saatte uyanın.
 • Yatak odanızın serin ve loş bir ışığa sahip olmasını sağlayın.
 • Yatağınızın sizi ve omurganızı rahat tutabilecek kadar konforlu olmasını sağlayın.
 • Yatak odanızda telefon, tablet ya da televizyon gibi teknolojik cihazların bulunmaması gerekiyor. Unutmayın yatak odası sadece uyumak için var.
 • Uykudan önce kafein içeren içecekler tüketmeyin. Ayrıca ağır yemekler yememeye de özen göstermeniz gerekiyor. Hamilelikte uykusuzluğun önemi yadsınamayacak kadar çoktur.
 • Geceleyin tuvalete girmeniz için sizi sürekli uyandıracak olan sıvı tüketimini en az seviyeye indirin. Ancak gün içerisinde bol su içmeye çalışın.
 • Uyumadan önce alacağınız ılık bir duş sizi daha rahat uykuya geçirecektir.
 • Hem bebeğinizin hem de kendi sağlığınız için mutlaka gün içerisinde çok ağır olmayan en az 30 dakika sürecek egzersizler yapmalısınız.
 • Eğer bütün bunlara rağmen yine de uykunuz gelmiyorsa kitap okumak gibi gözlerinizi yoracak olan aktiviteler yapabilirsiniz. Bu şekilde uykuya dalma ihtimalinizi de arttırabileceksiniz.
 • Hamile olduğunuzdan ve zamanla karnınız büyüyeceğinden dolayı hem sizi hem de bebeğinizi rahatsız etmeyecek uyku pozisyonunuzu öğrenmek için mutlaka doktorunuza başvurmalısınız. Bu şekilde daha rahat bir uyku çekebilirsiniz.
 • Aynı zamanda hamilelikte daha rahat bir uyku için yastık kullanmanız gerekecektir.

Bunların yanı sıra Gebelikte Uyku Nasıl Olmalı? yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir