Horlama neden olur ve ne yapılmalı

Horlama Neden Olur? Ne Yapılmalı?

Horlama neden olur? Eğer ki gece uykunuzdan uyandıracak seviyede bir horlamaya sahipseniz neler yapmanız gerektiğini araştrdık. Uyku problemlerinin yanı sıra horlamada oldukça önemli bir sorundur.

Horlama Nedir?

Büyük, küçük herkes yaşantısının bir dönemde horlama problemi yaşamış ve arkadaş ya da aile çevresinde bu durum şaka konusu olmuştur. Ne kadar şaka ve espri konusu olarak algılansa da horlama ciddi sağlık problemlerinin habercisi olabilir.

Horlama olayı esnasında bireyin çıkarttığı ses şiddetinin 85 desibeli geçtiği ve bu sınırın işitme sistemi için tehlikeli olduğu kanıtlanmış bir gerçektir. Bu noktada yetişkin erkeklerin % 30’ unun horlama problemi ile karşı karşıya kaldığı ve erkek bireylerde kadınlara kıyasla iki kat daha fazla görüldüğü istatistikleri, sorunun yaygınlığı noktasında oldukça belirleyici bir istatistiktir.

Horlama çözümü nedir
Horlama çözümü nedir

Horlama hakkında genel ifadeler ile bahsettikten sonra horlamanın tanımını yapmak daha kolay olacaktır. En basit ifadeyle horlama; dokuların çeşitli nedenlerden ötürü gevşemesinden dolayı daralan kanallardan geçerken havanın çıkarttığı ses olarak tanımlanabilir.

Basit ve komplike olmak üzere ikiye ayrılan horlamada, basit horlamalar için tedaviye ihtiyaç duyulmazken komplike horlamalar birey yaşantısında keskin düşüşlere sebep olacağından tedaviye gerek duyulur.

Horlama sebepleri nedir?
Horlama sebepleri nedir?

Horlama Nedenleri

Vücutta meydana gelen tüm problemlerde olduğu gibi horlamada da çeşitli tetikleyici etkenler vardır. Horlama nedenleri şu şekilde listelenebilir:

  • Beslenme tarzındaki bozuklukların meydana getirdiği fazla kilolar horlamayı tetikleyici etki yapabilir. Boyun bölgesinin kalınlaşması ve bunun neticesinde solunum kanallarının daralması fazla kiloların etkilerindendir.
  • Bireyin uyku esnasındaki yatış pozisyonu da horlamaya sebep olabilir. Genellikle sırt üstü yatmayı alışkanlık haline getiren bireylerde horlama problemi daha sık görüldüğü tespit edilmiştir.
  • Solunum yollarındaki şekilsel bozuklukların horlamaya neden olmak ihtimali oldukça yüksektir. Bu durumun en net örneği; lenf bezlerinin horlamaya sebebiyet vermesidir.

Bu noktada bireyin alkol ve sigara tüketimini de beslenme tarzındaki bozukluklara dahil etmek gerekir. Alkol tüketen bireylerin kas yapısında gevşeklik meydana gelmesi de horlama nedenleri arasındadır.

Horlama nasıl önlenir?
Horlama nasıl önlenir?

Horlamayı Önlemek İçin Neler Yapılmalıdır?

Horlama neden olur? sorusuna cevap verdikten sonra söylemeliyiz ki horlamak ya da horlamaya maruz kalmak, gerçekten can sıkıcı olabilir. Bu problemle başa çıkamıyorsanız aşağıda verilmiş olan doğal horlama çözümleri ile şansınızı deneyebilirsiniz:

  1. Öncelikle aşırı kilonu varsa mutlaka kilo vererek başlayın. Aşırı kilo, horlamaya sebep olan horlamaların sayısını arttırarak horlamaya sebebiyet verebilir. Kilo vermek ise horlamayı azaltacaktır.
  2. Sırt üstü yatmaktan vazgeçin. Bu şekilde uyumaya çalıştığınızda diliniz boğazınıza doğru çekilerek hava yollarınızı daraltacaktır ve bu da hava akışını engellediği için horlamaya sebebiyet verir. Geceleri sırt üstü uyumaktan vazgeçemiyorsanız bunu engellemek için tişörtünüzün sırt kısmına bir obje koyup deneyebilirsiniz.
  3. Yastığınız mutlaka yüksek olmalı. Yastığınızı yükselterek çok daha kolay nefes alıp horlamayı engelleyebilirsiniz.
  4. Burun bantlarını deneyebilirsiniz. Burun bantları birçok bireyin burun kanallarını genişlettiği için çok daha kolay nefes alınmasına yardımcı olur. Burun kanalları genişledikçe de horlama da azalma görülebilir.
  5. Bir alerjiye sahipseniz, burundaki hava akışı sınırlı kalabilir. Bu da sizi ağzınızdan nefes almaya zorlayacaktır ve horlama seviyesi artabilir. Bir alerjinizin olup olmadığını öğrenmekte fayda var.
  6. Yatmadan en az 2 – 3 saat önce alkol alımı yapmayın. Alkol burun kanallarını daraltıp nefes almanızı zorlaştırır ve bu da beraberinde tabii ki horlamayı getirir. Aynı şey sigara için de geçerlidir. Sigara içen insanlarda horlama seviyesi içmeyenlere göre çok daha fazladır.
Horlama tedavisi nedir?
Horlama tedavisi nedir?

Horlama İçin Tıbbı Tedaviler Nelerdir?

Eğer doğal yollarla horlamayı engelleyemediyseniz aşağıda belirtilen tıbbı tedavi yöntemlerine doktorunuzdan bilgi ve onay alarak başlayabilirsiniz:

Sürekli Pozitif Hava Yolu Basıncı (CPAP)

Uyku halindeyken hava yollarının açık kalması için bir makine ile basınçlı hava üfleme sistemidir.

Lazer Destekli Uvulopalatoplasti (LAUP)

Horlamaya sebep olan semptomların lazer ile yok edilmeli işlemidir.

Palatal İmplantlar veya Pillar

Damak içerisine bir dokun yerleştirilmesi ile horlamayı engelleyen tedavidir.

Somnoplasti

Horlarken titreşmekte olan damak dokularının radyo frekans ısı ile temizlenme yöntemidir. Yaklaşık olarak 30 dakika süren bir işlemdir ve lokal anestezi ile gerçekleşir.

Uvulopalatopharyngoplasty (UPPP)

Birtakım dokuların çıkarılması ile hava yollarının genişletilmesi işlemidir.

Ayrıca Gebelikte Uyku Nasıl Olmalı? yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

2 thoughts on “Horlama Neden Olur? Ne Yapılmalı?”

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir