İdeal uyku saati nasıl olmalıdır

İdeal Uyku Saati Nasıl Olmalı?

İdeal uyku saati nasıl olmalı? Uyku saati kişiler için hatta yaşlar için insandan insana değişebilir. Sizler için ideal uyku periyotlarını çıkarıp bir program hazırladık.

İdeal Uyku Saati Hakkında

Öncelikli olarak ideal uyku saati kavramının bireyin fizyolojik ve psikolojik özelliklerine göre değişkenlik gösteren bir yapıda olduğunu ve bu nedenle de her bireyin ideal uyku saatinin farklılık gösterdiği ifadesini kullanmak yanlış olmayacaktır. Buna rağmen ideal uyku saatinin genellikle 00:00 ve 07:00 aralığında olduğu tespit edilmiştir. Elbette belirtilen saat aralığı yetişkinler için geçerlidir. Gelişim çağında olan bireylerde tahmin edilebileceği gibi 7 saatlik bir uyku yeterli olmayacaktır.

ideal uyku saati

İdeal uyku saati dışında uyku faaliyeti gösteren bireylerin iş ya da özel hayatında karşılaşacağı problem tahmin edilebileceği gibi bireyin yaşam kalitesi üzerinde birtakım olumsuz etkilere sebep olur.

Bu olumsuzlukları şu şekilde listelemek mümkündür:

  • Nöronların yenilememesi dolayısıyla sinir sistemindeki tepkisel faaliyetlerin yavaşlaması ve dikkat toplama zorluğu.
  • Vücudun herhangi bir bölgesinde meydana gelen yaralanmaların iyileşmesinin güçleşmesi.
  • Ani duygusal değişimler.
  • Genelde kas ve iskelet sistemi özelde ise boyun bölgesindeki kasların olumsuz etkilenmesi neticesinde ortaya çıkan baş ağrısı.

İdeal uyku saati nasıl olmalı? diye soracak olursak kısacası ideal uyku saati bozukluğunun zamanla uykusuzluk problemine yol açacağı unutulmamalı ve bu doğrultuda sorunun deyim yerindeyse fazla dallanıp budaklanmasını beklemeden müdahale edilmesi gerektiği dikkate alınmalıdır.

İdeal uyku periyotları nasıl olmaldıır
İdeal uyku periyotları nasıl olmaldıır

İdeal Uyku Saati ve Yeri

Uykusuzluk hastalığının ortaya çıkışında ideal uyku saati kadar ideal uyku yeri de etkin bir rol oynar. İdeal uyku yerinden kasıt; uykuya yatılacak olan ortamında fiziksel şartlarıdır. Birçok denek üzerinde yapılan incelemeler neticesinde insan vücudunun uykuya en uygun olduğu sıcaklık olarak 20°C ve 25°C aralığında olduğu tespit edilmiştir. Buna ek olarak uykuya yatılan ortamında ses izolasyonu açısından uygun olması ve ışığın loş ya da tamamen kapalı olması gerekir.

Burada ışık faktörüne ayrı bir parantez açmak gerekir. Işıklı ortamda uyumak vücutta doku onarımını sağlayan hormonların salgılanması üzerinde bir engel teşkil ettiğinden tavsiye edilmez. Öyle ki uzmanların birçoğu uyku problemi yaşayan bireylere göz bandı tavsiye eder.

Sağlıklı uyku saatleri nelerdir
Sağlıklı uyku saatleri nelerdir

Sağlıklı Uyku Saatleri

Bir kişinin günlük uyuma saatinin 7 saatten az ve 11 saatten fazla olması genel olarak önerilmemektedir. Günlük olarak ne kadar uyumanız gerektiği ile birlikte hangi saatler arasında uyunması gerektiği de oldukça önemlidir. Sağlıklı uyku saatleri genel olarak gece saatlerinde olması gerekmektedir.

Uyku ile ilgili olarak vücutta melatonin hormonu salgılanmaktadır. Bu salgı vücudun direncini arttırmasıyla daha sağlıklı bireyler olmanızı sağlamaktadır. Bu nedenle bu hormonun salgılandığı saatlerde uyumak oldukça önemli. Saat 23:00 ile 02:00 arasında vücut bu hormonu salgılamaktadır. Bu saatler arasında uykuda olmak sağlık açısından size en iyi sonuçları verecektir. Vücut direncinin artması kanser dahil birçok hastalığın da önlenmesi için gereken savaşı sağlamaktadır.

Sağlıklı Uyku Saati Kaçtır?

Yukarıda da belirtmiş olduğumuz gibi gece 23:00 ile 02:00 arasında uyunmasının faydası oldukça fazla olmaktadır. Bu nedenle eğer uyku saatleriniz bu saatlere uymuyorsa bile en azından bu saatler arasında şekerleme yapabilirsiniz. Uyku düzeni direkt olarak sağlığınızı olumlu ya da olumsuz olarak etkilemektedir. Her gün düzenli olarak aynı saatlerde uyumanızın yani düzenli bir uykunun size sağlayacağı faydalar oldukça fazladır. Bu nedenle yapılacak olan en önemli iş uykunuzu düzene koymanızdır. “Sağlıklı uyku saati kaçtır?” sorusunun cevabı ile siz de daha sağlıklı bireyler haline gelebileceksiniz. Sağlığınızın olumlu etkilenmesi için uyku saatleri de dahil olmak üzere gereken bütün işlemlerin yapılması en doğrusu olacaktır.

Ayrıca uyku süresi ve düzeni hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız İdeal Uyku Süresi Nedir? Uyku Düzeni yazımızı okumanızı öneririz.

3 thoughts on “İdeal Uyku Saati Nasıl Olmalı?”

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir