İdeal Uyku Saati Nasıl Olmalı?

İdeal Uyku Saati Hakkında

Öncelikli olarak ideal uyku saati kavramının bireyin fizyolojik ve psikolojik özelliklerine göre değişkenlik gösteren bir yapıda olduğunu ve bu nedenle de her bireyin ideal uyku saatinin farklılık gösterdiği ifadesini kullanmak yanlış olmayacaktır.

Buna rağmen ideal uyku saatinin genellikle 00:00 ve 07:00 aralığında olduğu tespit edilmiştir. Elbette belirtilen saat aralığı yetişkinler için geçerlidir. Gelişim çağında olan bireylerde tahmin edilebileceği gibi 7 saatlik bir uyku yeterli olmayacaktır.

İdeal uyku saati dışında uyku faaliyeti gösteren bireylerin iş ya da özel hayatında karşılaşacağı problem tahmin edilebileceği gibi bireyin yaşam kalitesi üzerinde birtakım olumsuz etkilere sebep olur.

Bu olumsuzlukları şu şekilde listelemek mümkündür:

– Nöronların yenilememesi dolayısıyla sinir sistemindeki tepkisel faaliyetlerin yavaşlaması ve dikkat toplama zorluğu.

– Vücudun herhangi bir bölgesinde meydana gelen yaralanmaların iyileşmesinin güçleşmesi.

– Ani duygusal değişimler.

– Genelde kas ve iskelet sistemi özelde ise boyun bölgesindeki kasların olumsuz etkilenmesi neticesinde ortaya çıkan baş ağrısı.

İdeal uyku saati bozukluğunun zamanla uykusuzluk problemine yol açacağı unutulmamalı ve bu doğrultuda sorunun deyim yerindeyse fazla dallanıp budaklanmasını beklemeden müdahale edilmesi gerektiği dikkate alınmalıdır.

İdeal Uyku Saati ve Yeri

Uykusuzluk hastalığının ortaya çıkışında ideal uyku saati kadar ideal uyku yeri de etkin bir rol oynar. İdeal uyku yerinden kasıt; uykuya yatılacak olan ortamında fiziksel şartlarıdır.

Birçok denek üzerinde yapılan incelemeler neticesinde insan vücudunun uykuya en uygun olduğu sıcaklık olarak 20°C ve 25°C aralığında olduğu tespit edilmiştir.

Buna ek olarak uykuya yatılan ortamında ses izolasyonu açısından uygun olması ve ışığın loş ya da tamamen kapalı olması gerekir.

Burada ışık faktörüne ayrı bir parantez açmak gerekir. Işıklı ortamda uyumak vücutta doku onarımını sağlayan hormonların salgılanması üzerinde bir engel teşkil ettiğinden tavsiye edilmez. Öyle ki uzmanların birçoğu uyku problemi yaşayan bireylere göz bandı tavsiye eder.

Cevabı “İdeal Uyku Saati Nasıl Olmalı?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir