İdeal uyku süresi nedir ve uyku düzeni

İdeal Uyku Süresi Nedir? Uyku Düzeni

İdeal uyku süresi nedir? Uyku düzeni nasıl olmalıdır? Uyku bozuklukları için bir çok durum söz konusu olabilir. Sizler için etkilerini ve ideal uyku düzenini hazırladık.

İdeal uyku süresi ve düzeni nasıl olmalı?
İdeal uyku süresi ve düzeni nasıl olmalı?

İdeal Uyku Düzeni

İdeal uyku düzeni herkesin hayatında olmasını istediği ancak bazılarının gerçekleştirmekten çok uzak oldukları durumlardan birisidir.    Geceleri sürekli olarak bölünen bir uyku ve düzensizlik size yorgunluk, stres ve bu nedenlerden dolayı başarısız iş hayatı oluşmasına neden oluyor. Bu durum sadece iş hayatınızı değil aynı zamanda günlük hayatınızı da etkilemektedir. Bu nedenle yaşadığınız rahatsızlıklarınız mutlaka tedavi edilmelidir.

İdeal uyku süresi ve düzeni hakkında birçok farklı görüş bulunmaktadır. Bir görüşe göre günlük 8 saat uyunması gerekirken diğer bir görüş bunun daha az olması gerektiğini söylemektedir. Eğer size 7 saat uyku yetiyorsa ve gün içerisinde kendinizi yorgun hissetmiyor ve konsantrasyon problemleri yaşamıyorsanız o halde sorun yoktur. Bünyeden bünyeye uyku saatleriniz değişiklik gösterebilecektir.

Uyku saati ile ilgili olarak görüş ayrılıkları varken uyku düzeninin mutlaka olması gerektiği genel olarak savunulan bir durumdur. Bütün görüşler düzeni işaret etmektedir. Günlük olarak uyuma ve uyanma saatlerinizin olması size daha düzenli bir hayat sunacaktır. Bu nedenle en azından uyku saatlerinizin düzenini sağlamalısınız. İdeal uyku düzeni için mutlaka gece saatlerinde uyumanız gerekir.  Mümkünse 23:00 ile 02:00 saatleri arasında uyuyor olmanız gerekir. En verimli uyku saati bu saatler arasındadır.

Uyku düzensizliği sorunu nedir
Uyku düzensizliği sorunu nedir?

Uykunun Vücutta Yarattığı Etkiler

Hiç şüphesiz uyku insan yaşantısının merkezinde olan temel yaşamsal faaliyetlerin başında gelir. Bu nedenle de uyku düzeninde meydana gelen ufak değişiklikler dahi bireyin yaşantısında birçok probleme sebep olur.

Uykunun vücut için önemini belirtmek amacıyla sağladığı yararları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Uykunun vücutta yerine getirdiği en önemli görev; sinir sisteminin rahatlamasını sağlayarak günün bütün yorgunluğunu almasıdır.
  • Yaralanan bölgelerin ve hastalıkların hızlı iyileşmesi süreci de uykuyla doğrudan ilintilidir. Uyku düzenine sahip olan bireylerin yaralanma ve hastalık yaşadığında daha hızlı bir iyileşme süreci geçirdiği istatistiksel veriler ile ispatlanmış bir olgudur. İdeal uyku saati de oldukça önemlidir.
  • Bireyin yeteri kadar uyku almış olması hafıza problemlerinin de ortadan kaldırılmasına yardımcı olur. Elbette uyku, tek başına tümüyle hafıza üzerinde etkili olmasa da beyine yaptığı rahatlatıcı etki neticesinde hafızayı da kuvvetlendirir.
  • Düzenli bir uyku aşırı kilo almayı ya da vermeyi engelleyebileceği gibi bireyin cinsel yaşamını da düzenleyerek, bireyin yaşam standartlarını üst seviyeye taşıyacaktır.

Görüldüğü gibi uykunun vücut için getirileri oldukça önemli ve hayati fonksiyonlara etki etmektedir. Bu nedenle de uykusuz kalan bireylerin yaşam standartlarındaki keskin düşüşleri yadırgamamak gerekir.

En verimli uyku saatleri nedir
En verimli uyku saatleri nedir

İdeal Uyku Süresi

İdeal uyku süresi nedir diye soracak olursak kısacası bireylerin yaşantısını devam ettirebilmek amacıyla ihtiyaç duyduğu ideal uyku süresi çeşitli faktörlere bağlı olarak değişkenlik gösterir. Bu faktörlerin başında; bireyin beslenme alışkanlığı, spor faaliyetlerine verdiği önem ve zihinsel yorgunluğu gelir. Bu noktada uzmanların hemen hemen tümünün ideal uyku süresini 8 saat kabul ettiğini belirtmek gerekir. Fakat belirtildiği gibi bu 8 saatlik süre kimi bireyler için 7 saate düşebilirken kimileri için de 9 saate çıkabilir.

İdeal uyku süresi her birey için farklılık gösterse de minimum uykuda olması gereken süre herkes için aynıdır. Uzman görüşler, 24 saatlik bir günde yaşamını sağlıklı sayılabilecek bir şekilde devam ettirebilmesi için en az 6.5 saat uyuması gerektiği noktasında birleşmiştir.

Sağlıklı uyku saatleri nedir?
Sağlıklı uyku saatleri nedir?

Sağlıklı Uyku Saatleri

Uyku saatlerinin belirli bir düzen içerisinde ve her gün için aynı olması gerekmektedir. Çalışıyor olduğunuzdan dolayı erken uyanmak zorunda olduğunuz günler mutlaka olacaktır. Ancak buna göre mutlaka uyuma saatlerinizin de değiştirilmesi gerekmektedir. Bu şekilde ideal uyku düzeninizi sağlayabileceksiniz. Ancak sadece hafta içi ve çalıştığınız günlerde değil hafta sonlarında da uyku düzeninize sadık kalmanız gerekmektedir.

Genel olarak yapılan yanlışlar çalışılan günlerde erkenden uyanarak hafta sonları geç saatlere kadar uyumaktır. Bu yanlış nedeniyle elle tutulur bir uyku düzeniniz olamayacaktır. Günlük olarak 7 saatten az ve 10 saatten fazla uyumanın doğru olmadığı ve olumsuz sonuçlarının olacağı yapılan araştırmalarla kanıtlanmıştır. Bu nedenle yapılacak olan en önemli konu sağlıklı uyku saatleri düzenine sadık kalmak olacaktır. Uygulayacağınız bu düzen sağlığınızı daha da iyiye götürecek en önemli etkenlerden birisi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Ayrıca uyku saatleri hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız En İyi Uyku Saatleri Nasıl Olmalıdır? yazımızı okumanızı öneririz.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir