İdeal Uyku Süresi Nedir? Uyku Düzeni

Uykunun Vücutta Yarattığı Etkiler

Hiç şüphesiz uyku insan yaşantısının merkezinde olan temel yaşamsal faaliyetlerin başında gelir. Bu nedenle de uyku düzeninde meydana gelen ufak değişiklikler dahi bireyin yaşantısında birçok probleme sebep olur.

Uykunun vücut için önemini belirtmek amacıyla sağladığı yararları şu şekilde sıralayabiliriz:

– Uykunun vücutta yerine getirdiği en önemli görev; sinir sisteminin rahatlamasını sağlayarak günün bütün yorgunluğunu almasıdır.

– Yaralanan bölgelerin ve hastalıkların hızlı iyileşmesi süreci de uykuyla doğrudan ilintilidir. Uyku düzenine sahip olan bireylerin yaralanma ve hastalık yaşadığında daha hızlı bir iyileşme süreci geçirdiği istatistiksel veriler ile ispatlanmış bir olgudur.

– Bireyin yeteri kadar uyku almış olması hafıza problemlerinin de ortadan kaldırılmasına yardımcı olur. Elbette uyku, tek başına tümüyle hafıza üzerinde etkili olmasa da beyine yaptığı rahatlatıcı etki neticesinde hafızayı da kuvvetlendirir.

– Düzenli bir uyku aşırı kilo almayı ya da vermeyi engelleyebileceği gibi bireyin cinsel yaşamını da düzenleyerek, bireyin yaşam standartlarını üst seviyeye taşıyacaktır.

Görüldüğü gibi uykunun vücut için getirileri oldukça önemli ve hayati fonksiyonlara etki etmektedir. Bu nedenle de uykusuz kalan bireylerin yaşam standartlarındaki keskin düşüşleri yadırgamamak gerekir.

İdeal Uyku Süresi

Bireylerin yaşantısını devam ettirebilmek amacıyla ihtiyaç duyduğu ideal uyku süresi çeşitli faktörlere bağlı olarak değişkenlik gösterir. Bu faktörlerin başında; bireyin beslenme alışkanlığı, spor faaliyetlerine verdiği önem ve zihinsel yorgunluğu gelir.

Bu noktada uzmanların hemen hemen tümünün ideal uyku süresini 8 saat kabul ettiğini belirtmek gerekir. Fakat belirtildiği gibi bu 8 saatlik süre kimi bireyler için 7 saate düşebilirken kimileri için de 9 saate çıkabilir.

İdeal uyku süresi her birey için farklılık gösterse de minimum uykuda olması gereken süre herkes için aynıdır. Uzman görüşler, 24 saatlik bir günde yaşamını sağlıklı sayılabilecek bir şekilde devam ettirebilmesi için en az 6.5 saat uyuması gerektiği noktasında birleşmiştir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir