İnsanın uykusu neden kaçar

İnsanın Uykusu Neden Kaçar?

İnsanın uykusu neden kaçar? Beynin uykuya dalamaması ile birlikte oluşan uykusuzluğu geçirmek için neler yapmalıyız? Öncelikle uykusuzluk (insomnia) nedir onu öğrenelim ve uyku kaçıran şeyleri gördükten sonra uykusuzluğu hep birlikte yenelim.

Uykusuzluk Nedir?

Uykusuzluk en basit ifadeyle; bireylerin büyük çoğunluğunun yaşantısının bir bölümünde karşı karşıya kaldığı, birçok farklı nedenden ötürü meydana gelebilen ve bireyin yaşam kalitesi üzerinde olumsuz etkilere sahip bir sağlık problemi olarak nitelendirilebilir.

Tıbbi bir hastalık olarak nitelendirilen uykusuzluk; uzun süredir devam eden bir hal almadığı takdirde oldukça kısa bir zaman dilimi içerisinde tedavi edilebilir.

Gece uyku kaçması neden olur?
Gece uyku kaçması neden olur?

Uykusuzluğun meydana getirdiği problemlerin çözülebilmesi için şüphesiz sorunu doğuran nedenler üzerinde yeteri kadar bilgi sahibi olmak gerekir. Bir diğer ifadeyle; “Uyku neden kaçar?” sorusunun cevabı hastalığın tedavisinde kritik bir öneme sahiptir.

Sorunun yanıtını vermeden önce uykusuzluğun vücut sisteminde oluşturduğu olumsuzlukları sıralamak, problemin ciddiyetinin kavranması açısından önemli olacaktır. Kısacası insanın uykusu neden kaçar?

 • Dikkat dağınıklığı ve odaklanamama problemi.
 • Değişken bir ruh hali ve gün içerisindeki boşluklarda uyuklama isteği.
 • İştahsızlık ve buna bağlı olarak meydana gelen kilo kaybı.
 • Sosyal ilişkilerde görülen bozukluklar.
 • Özellikle gelişim çağında bireylerde vücudun fizyolojik ve psikolojik gelişimini tam manasıyla sağlayamaması.

İlk paragraflarda da belirtildiği ve listelenen maddelerden de görülebileceği gibi uykusuzluk; tedavi edilmediği takdirde bireyin hayatında kırılma noktalarına sebep olabilecek bir sorundur.

Uyku kaçınca ne yapmalıyız
Uyku kaçınca ne yapmalıyız

Uyku Neden Kaçar?

Bu sorunun yanıtının şüphesiz bireysel farklılıklar neticesinde değişkenlik gösterdiği yanlış olmayacaktır. Burada “Uyku neden kaçar?” sorusuna verilmesi muhtemel yanıtların “fiziksel” ve “zihinsel” şeklinde iki temel ayrıma tabi tutmak mümkündür.

İnsanın uykusu neden kaçar? Vücudun herhangi bir bölgesinde meydana gelen ağrı ya da fiziksel açı bireyin uykusunu kaçıran etkenlerin başında gelir. Nitekim bu duruma verilebilecek en net örnek; gelişimini devam ettiren bireylerin ayaklarında ve bel bölgesinde meydana gelen ağrıların uykularını kaçırmasıdır.

Uykuyu kaçıran zihinsel etkenler ise; gün içerisinde yaşanan sorunların bireyin benliğinde yer etmesi ve beyin fonksiyonlarını sürekli olarak harekete geçirmesi temeline oturtulur. Bu bağlamda bakıldığında kritik sorunun cevabı görüldüğü gibi oldukça geniş bir yelpaze olarak karşımıza çıkar.

Uykuyu kaçıran şeyler nelerdir?
Uykuyu kaçıran şeyler nelerdir?

Uykuyu Kaçıran Şeyler

Uykuya dalma sorunu olan kişiler için uykuyu kaçıran şeyler uzak durulması gereken şeyler arasında yer almaktadır. Sağlık sorunlarından dolayı uyuyamamanızın çözümü bu sorunlardan sağlık kuruluşları aracılığı ile kurtulmaktır. Yaptığınız yanlış seçimlerden ya da psikolojik olarak sizleri rahatsız edecek durumlardan dolayı uykunuz kaçabilir. Uykunuzu kaçıran şeylere bakacak olursak:

 • Uyumadan önce kahve tüketimi,
 • Gazlı ve enerji verici içecekler tüketilmesi,
 • Kan şekerinizi dengeleyecek elma gibi içeriğinde doğal şekerin fazlaca bulunan meyvelerin tüketilmesi,
 • Size enerji verecek ve vücudunuzun seratonin salgılamasına neden olacak çikolata tüketilmesi,
 • Yeşil çay tüketilmesi,
 • Süt ve portakal suyu gibi birbiri ile zıt olan içeceklerin 15 dakika gibi kısa bir süre içerisinde tüketilmesi,
 • Sakız çiğnenmesi,
 • Aydınlık ve ferah bir ortamda bulunuyor olmanız,
 • Enerji seviyesi yüksek müziklerin dinlenmesi uykunuzu kaçırabilecek nedenler arasında yer almaktadır.

Yatağa Girince Uyku Neden Kaçar?

Sıkça duyduğunuz “Yatağa girince uykum kaçıyor” sözünü siz de bu sözü sürekli söylüyor olabilirsiniz. Yatağa girmeden önce yaptığınız rutinler sizin uykunuzun kaçmasına neden olabilir. Bunun için öncelikle kendinizi psikolojik olarak uykuya hazırlamalısınız.

Özellikle yatmadan önce daha rahat uyuyabilmek için egzersiz yapılması her zaman istediğiniz sonuçları vermeyebilir. Yapacağınız egzersizlerin sizi yoracak kadar az ama çok yoracak kadar fazla olmamak zorundadır. Aşırı yorulan vücut uykuya geçmekte oldukça gecikecektir.

Uyumak istiyorum ama uyuyamıyorum, ne yapmalıyım?
Uyumak istiyorum ama uyuyamıyorum, ne yapmalıyım?

Uyuyamayan İnsanlar Ne Yapmalı?

Öncelikle rahat bir uyku için kendinizi ve uyuduğunuz ortamı uyumaya hazırlamalısınız. Yatak odanızda yer alan bazı materyaller uykunuzun kaçmasına neden olabilecektir. Aynı zamanda loş bir ışık olan ve eğer sizi rahatsız etmeyecekse hafif bir müzik sizi bebekler gibi uyutabilecektir. Ancak uykuya dalmanıza yardımcı olabilecek en önemli faktör psikolojinizin düzgün olmasıdır.

Stres dolu bir gün ve dolu kafa ile uykuya dalmanız oldukça zor olacaktır. Bu nedenle sizleri rahatlatacak ve kısa sürelerde uykuya dalmanıza yardımcı olacak yöntemleri kendiniz bulmalısınız. Her yöntem her kişide işe yaramayabilir. Sizi en iyi siz bilirsiniz. Bu nedenle sizleri uyutabilecek yöntemlerin bulunması yine sizin çabalarınızla olacaktır. “Uyku neden kaçar?” sorusunun cevabı ile birlikte uygulayacağınız bu yöntemler sayesinde sorununuzu çözebilirsiniz.

4 thoughts on “İnsanın Uykusu Neden Kaçar?”

 1. Kotu gecirilen bir gun sonrasi uykunun kacmasi normaldir. Ayrica beden yorulmadiginda kolay kolay uykuya gecemiyorsunuz.

 2. Çoğunlukla ben de uykusuzlukla mücadele ediyorum tabiki bunda gün içinde geçirdiğimiz saatler de etkili makaleyi faydalı buldum anlatılanlar mantıklı

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir