İyi Bir Uyku İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

İyi bir uyku için yapılması gerekenler her insan için farklı olabilir. Normal olarak uykunun hiç çaba gerektirmeden doğal bir şekilde olması gerekir. Ama özellikle gelişen toplumlarda sık olarak rastlanılan bir durumdur. Yattıktan sonra uyuyamamak birçok insanın mustarip olduğu bir durumdur. Bu bağlamda uykusuzluk çok önemli bir sorundur. Yeme ve içme kadar önemli bir bedensel durumdur ve vücudun ruhsal ve fiziksel yapısını doğrudan etkiler.

Peki, iyi bir uyku için neler yapmak gerekir ve nelerden sakınmak gerekir?

Çok fazla Kahve İçilmemelidir

En verimli uyku için akşam saatlerinden sonra kafeinden sakınmak sıkça söylenen bir durumdur. Günün son kahvesi ikindi vakitlerinde içilirse vücuttaki kahve yatma saatlerine kadar vücuttan atılmış olur. Ama her vücut için aynı durum söz konusu olmaz. Bazı bedenlerde kafein etki göstermez.

Tüketilen Besinlere Dikkat Edilmelidir

İyi bir uyku için yapılması gerekenler için uykuya en az 2 saat kala yeme içme aktivitesi kesilmelidir. Yatmadan önce yenilen yemek hazımsızlık yaratır. Unutulmamalıdır ki, siz uyurken tüm organlar da dinlenmeye geçer. Siz uyumaya geçerken midenize doldurduğunuz yiyeceklerden dolayı mide çalışmaya devam edecektir. Bu beraberinde hazımsızlığı getirir. Ayrıca bol yağ içerikli yiyecekler özellikle akşam yemeğinde tüketilmemelidir. Bunların başında kızartmalar gelmektedir. Akşam yemeklerinde kızartmalardan uzak durulmalıdır. Karbonhidrat ve protein içerikli besinler akşam yemeklerinde tercih edilmelidir. Bu yiyeceklerin uykuya yardımcı olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Fakat aşırıya kaçılmamalıdır.

Yatış pozisyonu çok önemlidir
Yatış pozisyonu çok önemlidir

Yatış Pozisyonu Çok Önemlidir

Uyku apnesi de uykusuzluğunuzun nedeni olabilir. Horlamaya bağlı bu rahatsızlık sebebiyle nefes yolları tıkanır. Bu apnenin birçok sebebi olsa da çoğu zaman uyku pozisyonunun değiştirilmesinin faydalı olduğu görülmüştür. Sırt üstü yerine yan ya da yüzükoyun yatmak bu sorunu çözecektir.

Rahatlatıcı Bitki Çayları İçin

Özellikle gece rahat uyumak için neler içilir? 1 fincanı geçmeyecek şekilde rahatlatıcı özellikli bitki çayları içmek iyi gelecektir. Adaçayı, papatya çayı ve anason çayı bunların başında gelenlerdendir.

Bal, Süt Ve Fındık Yiyin

İyi bir uyku için yapılması gerekenler için yatmadan yarım saat önce bunlardan birisini yiyebilirsiniz. İçindeki bileşimler uyku tetikleyici özelliğe sahiptir.

Uykusuzluğu önlemekiçin sıcak bir duş alın
Uykusuzluğu önlemekiçin sıcak bir duş alın

Sıcak Duş Bir Alın

Vücudunuzun sakinleşmesini sağlayacak ve uykuya dalmanıza yardımcı olacaktır. Uykuya dalmadan 20 dakika önce sıcak bir duş almak bedendeki negatif enerjinin de atılmasına yardımcı olacaktır.

Huzur Verici Koku Sürün

Çay ağacı yağı, lavanta yağı, sedir ağacı yağı gibi huzur verici kokuları saçınıza ya da yastığınıza 1-2 damla damlatın.

Yatağınızı Değiştirin

Kaliteli bir uyku için 8 yılı geçmiş bir yatağınız var ise değiştirmeniz faydalı olacaktır. Uyuyamamanızın bir nedeni de artık sizi rahat ettirmeyen yatağınız olabilir.

Yeterli Ölçüde Uyuyun

Normal uyku süresinin 8 saat olduğu söylense de yapılan araştırmalar buna çok az insanın sadık kaldığını göstermektedir. 8 saat olmasa da en az 6 saat uyumaya özen gösterin.

Kaliteli bir uyku için yapılması gerekenler
Kaliteli bir uyku için yapılması gerekenler

Güzel bir uyku için ne yapmalı?

Vücudun dengesini bir anda değiştirebilecek kadar önemli olan uykunun düzenli olması gerekmektedir. Uykunun bize sağlamakta olduğu yararlar ancak düzene uyuduğumuzda ortaya çıkar. Yukarıda kaliteli uyku için yapılması gerekenler adı altında belirtmiş olduğumuz ögelerden hiçbirini uygulamak istemiyorsanız sizler için alternatif birkaç seçeneğimiz daha var elbette.


Yoga Yapabilirsiniz

Bazen uykusuzluğun sebebi stres ve diğer psikolojik problemler de olabilir. Sağlıklı bir uyku için bedenimizi ve aklımızı birleştirmemiz gerekmektedir. Çünkü aklımız ve bedenimiz birbirinden ayrı bir biçimde uyuduğumuzda, her biri farlı bir yolda gider. Bedenimiz gün boyu biriktirmiş olduğu yorgunluk ve stresi üzerinden atmamış oluyor; aynı şekilde zihnimiz de sakinlikten uzak bir şekilde kalıyor. Dolayısıyla huzurlu ve iyi bir uyku için akıl ve bedenimizi bir bütün haline getirip rahatlatmamız gerekmektedir. Yoga sadece vücudumuzu esnetmeye yarayan bir spor değildir. Aynı zamanda bizi rahatlatır, zihnimizi temizler ve huzura eriştirir. Uyumadan önce yapılmış olan her yoga; hem uykuya dalmanızı hızlandırır, hem de kaliteli bir uyku sağlar. Bunun dışında yogayı bir yaşam tarzı haline getirip hafta en az 3 gün düzenli olarak yaparsanız hayatınızın çok daha sakin ve kaliteli geçesini sağlayabilirsiniz.


Kitap Okuyabilirsiniz

Belki de en klişe önerilerden biri ama oldukça etkili bir yöntem. Uyumadan önce okunan kitap, izlenen televizyona göre kat kat fazla yararlıdır. Televizyon izlemek öğrenmiş olduğumuz bilgileri beynimizde arkalara doğru iterken kitap okumak bunu engeller. Uyumadan önce kişisel gelişim kitapları ya da klasik romanlar okumak, hem öğrenme açısından hem de kaliteli bir uyku için uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir.

Rahat ve kaliteli bir uyku için ne yapmalıyız
Rahat ve kaliteli bir uyku için ne yapmalıyız

İyi bir uyku için yapılması gerekenler için makalemizin girişinde belirtildiği gibi uyku yemek ve içmek kadar beden için gereklidir. Beden sağlığını doğrudan ilgilendirir. Vücudun dinlenmeye ihtiyacı vardır ve bu beden sağlığı ve doğal olarak tüm organların sağlığı açısından önemlidir. Dinlenme denilen şey aslında tüm organların dinlenmesi demek olduğuna göre ve tüm organlar demek siz demek olduğuna göre uyku hayatın değişmez bir parçasıdır. İnsan hayatının en pasif ama bir o kadar da en faydalı aktitelerinden birisinin uyku olduğu asla akıldan çıkarılmamalıdır.

4 thoughts on “İyi Bir Uyku İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?”

  1. iyi bir uyku geçirdiğimi düşünmüyordum ve sizin makaleniz ve tavsiyeleriniz sayesinde akşam rahat bir uyku geçirdim çok teşekkür ederim

  2. Çok sorun oluyor uyku makaleden anladığım kadarıyla uykuyu ne az nede çok uyumamış gerektiği söylenmiş ve uykuyu asla hayatımız da çok önemli bir yeri var ne az ne çok tam kıvamında herşeyi azı ya da fazlası zarar denmiş olduğunu unutmamak gerektiğini hatırlatıyor.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir