Lityum Tedavisinin Yan Etkileri Nelerdir?

Lityum Tedavisinin Yan Etkileri Nelerdir? / Bipolar bozukluk tedavisinde manik dönem ataklarında duygu durum bozukluklarını dengelemek amacıyla kullanılan lityum tedavisi, her tedavide olabileceği gibi yan etkiler gösterebilmektedir. Hastanın durumu göz önünde bulundurularak bu tedaviye başlansa dahi bazı kişilerde yan etkiler görülebilmektedir. Hemen hemen her bipolar bozukluğuna sahip bireyde görülebilen yan etkiler aşağıdaki listede sıralanmıştır.

 • Mide bulantısı hissi
 • Ellerde meydana gelen titreme
 • Sık sık idrara çıkma durumu
 • Hafif olarak seyreden uyku hali
 • Hafif kas güçsüzlükleri
 • Ağızda oluşan metalik tat
 • Susuzluk hissi
 • Hafif kilo alımı
 • Akne artışının görülmesi

Yukarıda yer alan yan etkiler lityum tedavisinde meydana gelmektedir. Bipolar bozukluğunun manik dönemlerinde uygulanan lityum tedavisi, kişinin duygu durum bozukluklarını kontrol altına almak amacıyla uygulanmaktadır. Bu yan etkilerin artması ve durmaması halinde doktorunuzla iletişime geçmenizde de fayda vardır. Peki, Lityum Tedavisinin Yan Etkileri Nelerdir?

Lityum Tedavisi Nedir?

Bipolar bozukluğu tedavisinde kullanılan lityum, manik ve depresif dönemlerde meydana çıkan belirtileri azaltma amacıyla uygulanan bir tedavi ürünüdür. Kişilerin olaylara ani tepkiler vermesine neden olan bipolar bozukluk, günlük olarak yapılan aktivitelerin büyük bir bölümünü etkileyebilmektedir. Rahatsızlığın ilerleyen dönemlerinde ise bu etkiler kişinin hayatında da görülmeye başlar ve çoğu tedavi edilmeyen bipolar bozukluğa sahip bireyler intihar ile sonuçlanan ölümlere kadar gidebilmektedir.

Lityum tedavisi, bipolar bozukluğu rahatsızlığında görülen mani dönem ve depresif döneme ait belirtileri seyreltmek amacıyla uygulanmaktadır. Bunun yanı sıra görülebilecek farklı belirtileri de engellemek adına lityum tedavisinden yararlanılmaktadır. İnsan vücudunda lityum eksikliğinden kaynaklanan pek çok rahatsızlık görülebilmektedir. Bu durumları engellemek amacıyla da lityum tedavilerde kullanılmaktadır.

Lityum Hapları Ne Zaman Kullanılmalıdır?

Lityum tedavisinde kullanılan lityum hapları psikolojik sorunlarda tedavi amacıyla kullanılan bir ilaç türüdür. Özellikle bipolar tedavisinde kullanılan lityum hapları, kişide meydana gelen ani durum değişikliklerini kontrol altına almak amacıyla tedavide yararlanılan bir ilaçtır. Hali hazırda belirtileri hafifletmek için kullanılan lityum hapları aynı zamanda oluşabilecek farklı belirtileri engelleme amacıyla da kullanılabilmektedir. Lityum hapları ne zaman kullanılmalıdır sorusu, bu tedaviyi uygulayacak kişiler tarafından merak edilmektedir.

Lityum hapları, doktorlar tarafından nasıl ve ne zaman kullanılacağı şeklinde açıklanmaktadır. Mani dönem ve depresif dönemde meydana gelen ani duygu patlamalarını kontrol altında tutmak için kullanılan lityum hapları oral yolla alınan bir ilaç türüdür. Lityum hapları vücuda alındıktan 24 saat sonra böbreklerin yardımıyla tekrar vücuttan atılmaktadır. Kişinin ilaca vereceği tepkiler ve hastalığının ne kadar ilerlediği göz önünde bulundurularak bu göre kullanım dozu belirlenmektedir. Bunun gibi bilgileri doktorunuzdan veya eczacınızdan detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Tedavi süreci içerisinde karşılaşabileceğiniz yan etkiler ve alerjik reaksiyonlar neticesinde mutlaka doktorunuzla iletişime geçmeniz gerekmektedir. Bunun yanı sıra lityum haplarını kuru ve serin yerlerde muhafaza etmeye özen göstermeniz gerekmektedir. Çocukların ulaşamayacağı noktalarda muhafaza etmeniz de tavsiye edilmektedir.

Lityum Haplarının Kullanıldığı Bazı Diğer Durumlar

Genel olarak psikolojik rahatsızlıkların tedavisinde kullanılan lityum hapları, kişi üzerinde sakinleştirici bir etki yaratmaktadır. Çoğunlukla bipolar bozukluğunda kullanılan lityum hapları, kişide meydana gelen manik dönem ve depresif döneme ait belirtileri rahatlatmak amacıyla kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra gelişebilecek farklı belirtileri önleme amacıyla da lityum hapı tedavi için tercih edilen bir ilaçtır.

Lityum Tedavisinin Yan Etkileri de bulunmaktadır. Bu durumlar, ilacı kullanacak kişiler tarafından veya kullanmış kişiler tarafından incelenen konular arasında yer almaktadır. Aşağıdaki listede lityum haplarının kullanıldığı bazı diğer durumlar sıralanmıştır.

 • Suça ve şiddete meyilli olan kişilerde
 • Bazı tekrarlanan depresyonların tedavisinde
 • Şizofreni, bipolar bozukluk ve depresyon belirtilerini taşıyan Şizoaffektif bozukluğun kontrol altında tutulmasında
 • Alkol ve madde bağımlılığı olan kişilerde
 • Bipolar bozukluğunda meydana gelen belirtileri önlemede
 • Mani ataklarının önlenmesinde lityum hapları kullanılmaktadır.

Sakinleştirici bir özelliğe sahip olan lityum hapları, yukarıda yer alan problemlerde kişinin ani olarak yaşadığı duygu durum bozukluklarını kontrol altında tutma amacıyla kullanılmaktadır. Bu sebeplerden dolayı tedavi olmak isteyenlerin kullanabileceği lityum hapları, kişinin genel analizinin ardından doktorlar tarafından önerilmektedir. Bu ilacın nasıl kullanılacağı ve ne kadar kullanılacağı konusunda ise doktorunuzdan veya eczacınızdan genel bir bilgi alabilirsiniz.

Lityum Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Lityum kullanırken dikkat edilmesi gerekenler konusu kapsamında pek çok durum bulunmaktadır. Psikolojik problemlerde kullanılan, özellikle bipolar bozukluğun tedavisinde sıkça kullanılan, lityum, gerekli analiz ve teşhisler sonrasında yararlanılmaktadır. Psikolojik sorunlar yaşayan kişilerin bu ilacı kullanırken dikkat etmesi gereken bazı durumlar bulunmaktadır.

Hamile kadınlar veya çocuk sahibi olmak isteyen kadınların tedavilerinde bu ilacı kullanmaları tavsiye edilmemektedir. Tedaviye başladıktan sonra çocuk sahibi olmak isteyen kadınlara 3 ay kadar bir sınırlandırma verilmektedir. Hamilelikte bu ilacın kullanılmamasının en büyük nedeni ise çocuklarda görülebilecek olası yan etkilerdir.

Lityumun günlük olarak kullanılması gereken miktarı doktorlar tarafından belirlenmektedir. Hastalar tedavi süreci içerisinde kendileri doz artırma veya azaltma hamlesinde bulunmamalıdır. Lityumun kullanımı kan düzeyinize göre belirlenmektedir ve ortalama 2 veya 3 doz kullanılması tavsiye edilmektedir. Bu ilacı kullanan çoğu birey yemek ile birlikte kullanmayı tercih etmektedir. Oluşabilecek bulantıyı engellemek amacıyla da tok karnına tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Tedavi süresinde lityum kullanan kişilerin tuz ve su tüketim miktarı da oldukça önemlidir. Lityum tedavisinde kişi, sık idrara çıktığı için susuzluk hissi yaşamaktadır. İdrara sık çıkmamak için su tüketimini azaltırsanız lityumun böbrekler tarafından dışarı atılması yavaşlayacaktır. Tuz tüketiminde de aynı şekilde gereğinden fazla tuz tüketiminin azaltılması lityumun vücuttan atılmasını yavaşlatacaktır. Bunun sonucunda da kişinin vücudunda zehirlenmeler görülebilmektedir.

İyi Bir Uyku İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir? başlıklı içeriğimiz de ilginizi çekebilir.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir