Otururken uyumak neden olur

Otururken Uyumak Neden Olur?

Olduğunuz yerden birden uyuyakalıyor ya da evde sürekli uyku halinde oluyor olabilirsiniz peki otururken uyumak neden olur hiç düşündünüz mü? Belkide gün içerisinde yorgun ve bitkin oluyor olmanız ya da gece uykunuzu alamıyor olmanız uyuklamaya sebep olabilir.

Otururken Uykunun Nedenleri

Özellikle televizyon karşısında uyumayı alışkanlık haline getiren bireyler bu durumu yadırgasa da televizyon karşısında ya da otururken uyumak alışılması gereken bir durum değil aksine irdelenmesi ve nedenlerin üzerinde durulması gereken bir konudur.

Otururken uyuyan bireylerde hiç şüphesiz uyku kaynaklı birtakım problemler mevcuttur ve bu problemlerin bir yansıması olarak birey, gün içerisinde boş bulduğu her dakika uyumak ister.Bu bağlamda bakıldığında otururken uyumak sorununu, gece uykusunun kalitesizliği ya da daha genel bir ifadeyle uyku probleminin doğurduğu bir sonuç olarak ifade etmek mümkündür. Dolayısıyla, sorunun nedenleri ile uyku probleminin nedenlerinin örtüşmesi anormal bir durum olmayacaktır.

Otururken uyumak neden olur sorusunu daha iyi anlayabilmek böylece ortadan kaldırılması noktasında etkin bir yol belirleyebilmek amacıyla gece uykusunun kalitesini düşüren nedenler üzerinde durulması gerekir. Çünkü; bireyin gece uykusundan aldığı fayda ile günlük hayattaki enerjisi doğru orantılıdır. Uyku kalitesi üzerinde etkin olan faktörler; uyku ortamının vücuda uygunluğu, bireyin uykuya hazır olması, vücudun uykudan önce birtakım faaliyetler ile yatıştırılması ve bireyin sağlık durumu şeklinde sıralanabilir.

Olduğunuz yerde uyku bastırması

Gündüz ani uyku bastırmasının sebepleri

Bireyi uyku esnasında rahatsız eden faktörlerin bir araya gelmesi uyku kalitesi üzerinde derin etkiler yapmakta ve bireyin yaşam kalitesini doğrudan etkilemektedir. Uyuklama ile birlikte uyku kalitesi üzerinde etkisi olan her bir faktörü tek tek incelemeye gerek olmadığı gibi bireyin uyku hazır olması geniş kapsamlı bir ifade olduğunun üzerinde durmakta yarar vardır.

Bireyin uykudan bir ya da birkaç saat önce besin tüketimini durdurmaması, yorucu fiziksel aktivitelere devam etmesi ve uykudan hemen önce radyasyon yayan cihazlar ile temas halinde olması bu kapsama girecek maddelerden yalnızca birkaçıdır.

Burada ilginç gelen cep telefonu ya da bilgisayar gibi radyasyon yayan cihazların uyku ile nasıl ilişkilendirildiği olabilir. Yapılan çalışmalar; radyasyonun beyin fonksiyonları üzerinde değişime sebep olduğunu ve uyarıcı etki yaptığını tespit etmiştir. Buna ek olarak; uykudan önce belirtilen cihazların kullanılması bireyin dikkatinin farklı bir alana dağılması ve psikolojik olarak uykuya hazır olmamasına da sebep olabilir.

Otururken uyumanın çözümü nedir?
Otururken uyumanın çözümü nedir?

Otururken Uyumak Nasıl Önlenir?

Problemin nedenleri üzerinde temel anlamda bilgi sahibi olduktan sonra önlem alma kısmı şüphesiz daha kolay olacaktır. Bunun sebebi ise; problemi doğuran nedenlerin ortadan kaldırılmasının aslında önleyici faaliyetler olacak niteliklere sahip olmasından gelir. Diğer bir ifadeyle; bireyin uykudan önce ılık bir suyla alacağı duş ya da ufak egzersizler yapması (Fiziksel ya da zihinsel olması fark etmez.) vücudun rahatlamasını ve uykuya hazır duruma gelmesini sağlayacaktır. Dolayısıyla da vücudun uykuya hazır olmamasından kaynaklı ortaya çıkan problemin önüne geçilmiş olur.

Aniden uyku bastırmasını ufak egzersizlere verilebilecek en net örnek; uykudan önce kitap okumaktır. Sinir sisteminin sakinleşmesini ve günün stresinden uzaklaşmasını sağlayacak kitapları bu doğrultuda değerlendirdiğimizde, kitaplar için kaliteli uykunun anahtarlarından biridir ifadesi yanlış olmayacaktır.

Bireyin otururken uyumak problemi karşısında alabileceği önleyici faktörler şu şekilde listelenebilir:

  • Uyku saatlerinin ve uyku ortamının vücuda uygun bir şekilde düzenlenmesi.
  • Beslenme alışkanlıklarının meyve ve sebze ağırlıklı yönde şekillendirilmesi.
  • Düzenli periyotlarla kasları çalıştıran ve ısındıran egzersizlerin yapılması.

Elbette bu önleyici faktörler problemin başlangıç aşamasında olduğu varsayılarak listelenmiştir. Kronik bir hal alan otururken uyumak probleminde; uzman hekim kontrolünde ilaç tedavisi ve uyku kalitesini yükseltecek olan birtakım teçhizat temin edilebilir. Uyuklama durum da hiç şüphesiz kapsamlı bir tedavi demektir. Kapsamlı bir uyku bozukluğu tedavisi görecek olan bireyler için yukarıda belirtilen önleyici faktörler iyileşme sürecini hızlandırıcı etki yapacağından dolayı kesinlikle göz ardı edilmemeli ve büyük bir dikkatle uygulanmalıdır.

2 thoughts on “Otururken Uyumak Neden Olur?”

  1. Abdulselam durmaz

    Sonuç.olarak uyku bozukluklarimizi düzeltmek icin dengeli beslenmeli duzenli sporlar yapilmalidir

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir