Sağlık açısından uykuya iyi gelen besinler

Sağlık Açısından Uykuya İyi Gelen Besinler

Uyku sorunu çekiyorsanız sağlık açısından uykuya iyi gelen besinler listemiz oldukça işinize yarayacak. Uyku yapan vitaminler ve rahat uyumak için tavsiyelerimizi dikkate alabilirsiniz.

Uyku problemleri olan stres ve anksiyete gibi uyuyamama sorunların gece uykunuz açısından olumsuz sonuçlar doğurduğunu biliyor muydunuz?  İşte bu uykusuzluk sorunlarının üstesinden gelebilmeniz için uykusuzluğa ne iyi gelir sorusuna karşılık bu sorunları yenmenize yardımcı olacak besinleri sizler için araştırdık ve bir araya getirdik. Bu sayede bu besinler ile çok daha sağlık açısından güzel ve sakin gece uyku uyumanız mümkün hale gelecektir.  İşte günlük beslenmenizde de büyük paya sahip olan harika besinler:

Uykusuzluğa iyi gelen besinler
Uykusuzluğa iyi gelen besinler

Magnezyum

Sağlık açısından uykuya iyi gelen besinler listesinin başında magnezyum geliyor. Magnezyum genel olarak sakinleştirici özelliğe sahip olup, vücudumuzun sıklıkla ihtiyaç duyduğu besinler arasında yer almaktadır. Magnezyum anksiyete konusunda sizlere yardımcı olur, baş ağrılarından kurtulmanızı sağlar ve yüksek kan basıncınızı düşürür. Bu şekilde daha rahat ve daha sakin hissedersiniz. Harika bir takviye besin alternatifi olan magnezyum sık sık tüketilmesi gereken besinler arasında.  Magnezyum bakımından oldukça zengin olan fındık, havuç, patates, yeşillikler, balık, tahıllar çikolata ve meyve çeşitleri besin listenizde en fazla bulunması gerekenlerden.

Potasyum

Potasyum iyi bir elektrolit kaynağı olmasının yanı sıra iyi bir dengeleyicidir. Vücut içerisindeki su dengesini düzenleyen potasyum, besin listelerinizde olmazsa olmazlar arasında. Yemek ve diyet listelerinizin bir kısmını da potasyum içeren besinlere ayırmanız çok yararlı olacaktır. Ayrıca kan basıncını da azaltan potasyum sayesinde, geceleri  çok daha rahat ve sakin uyku uyuyacaksınız. Fındık, meyve, kurutulmuş meyveler, yoğurt, salatalık, patates, domates, avokado, yeşil yapraklı sebzeler, kereviz, yulaf ve balık potasyum bakımından zengin gıdalardır. Diyet ve besin listelerinize ekleyerek bu gıdaları bol miktarda tüketmelisiniz.

B6 Vitamini

Daha iyi bir gece uykusu için vücudunuzun gereksinim duyduğu en önemli vitaminlerden bir tanesi de B6 vitaminidir. Stresin azalmasına ve sinir sisteminin rahatlamasına yardımcı olan B6 vitamini, daha rahat ve sakin uyku için mutlaka tüketilmesi gerekenler arasında. Muz, yoğurt, kaju fıstığı, fıstık ezmesi, badem, avokado, balık, domates, ıspanak, yulaf ve yumurta bu vitamin bakımından oldukça zengin gıdalar olup beslenmenizde mutlaka yer alması gereken gıdalardır.

Protein

Stres hormonu krtizol’ü azaltıcı etkiye sahip ve amino asitler bakımından zengin olan bu vitamin, harika geceler ve mükemmel uykular için tüketmeniz gerekenler arasında yer almaktadır. Yağsız et, yumurta, fasulye, yulaf, yeşil yapraklı sebzeler, yoğurt ve deniz ürünleri protein bakımından zengindir.

Demir

Daha iyi bir gece uykusu için son ama en önemli besin olan demir, olmazsa olmazlardandır. Demir eksikliği sürekli uyumanıza rağmen uykusuzluk ve yorgunluğa sebep olur. Sürekli uyku açlığı yaşamamak ve daha mükemmel ve verimli uyku uyumak için demir bakımından zengin gıdalar tüketmek gerekmektedir.  Günlük diyet ve beslenme planlarınıza dahil edebileceğiniz demir içeren gıdalar şunlardır: Brokoli, kırmız et, böbrek ve karaciğer başlıca demir kaynaklarıdır.

Ayrıca Uykusuzluk İçin Şifalı Bitkiler yazımızı da okumanızı öneririz. Eğer ki hamilelik gibi bir durumunuz varsa Hamilelikte Uyuyamama Çözümü yazımızı okuyabilirsiniz, unutmayın hamilelikte her şey doktor gözetiminde olmalıdır.

2 thoughts on “Sağlık Açısından Uykuya İyi Gelen Besinler”

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir