Sürekli Kabus Görmek

Sürekli kabus görmek alışagelmedik bir şekilde önümüze çıkabilir. Uykuya dalar dalmaz kabus görebilirsiniz peki neden görüyoruz ve çözümü nedir?

Her Gece Sık Sık Kabus Görmek

Uyku esnasında kabus görmek ve aniden uyanmak hemen herkesin az ya da çok tecrübe ettiği bir durumdur. Kabus görmek oldukça sık görülen bir durum olmasına rağmen çoğu kimse konuyla ilgili yeterince bilgi sahibi değildir. Bu bağlamda; öncelikli olarak kabusun uykunun hangi evresinde ortaya çıktığı ve nasıl oluştuğu üzerinde durmak konunun anlaşılırlığı açısından şüphesiz faydalı olacaktır.

Toplum arasında kötü rüya olarak adlandırılan kabus, uykunun derin uyku olarak isimlendirilen REM evresinde meydana gelen bir durumdur. Kabus görmek çoğu zaman birey üzerinde psikolojik bir baskıya sebep olur.

Ayda bir ya da iki kez kabus gören bireylerin bu durumun üzerinde kafa yormamaları uzmanlar tarafından tavsiye edilen bir durumdur. Fakat, kabus görmek birey için kronik bir hal almış yani birey sürekli kabus görmek problemi ile karşı karşıya kalmış ise, vakit kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalı ve yardım almalıdır.

Neden Kabus Görüyorum?
Neden Kabus Görüyorum?

İnsanlar Neden Kabus Görür?

Bu aşamada kabusun bireyin yaşantısı üzerinde yaptığı etkilerden de bahsetmek gerekir. Bir önceki paragraflarda belirtildiği gibi kabus bireyin üzerinde psikolojik bir baskı oluşturarak rahat bir uyku faaliyetinde bulunmasını engeller. Buna ek olarak; kabus görmek kimi zaman bireyin uykusunun yarım kalmasına neden olur ve bu durum da bireyin uyku düzeninin bozulmasıyla sonuçlanır.

Özellikle doğru zaman diliminde, kesintisiz bir şekilde gerçekleşen uyku faaliyetinin insan vücudu için ne denli önemli olduğu düşünülürse, kabus görmenin doğuracağı olumsuzluklar daha net anlaşılabilir.

Kabus Görmenin Olumsuz Etkileri

Kabus görmenin uykusuzluk problemini doğurduğu varsayımı üzerinden bireyin yaşantısında meydana getireceği olumsuz etkiler sıralanmak isterse;

  • Dikkat dağınıklığı ve bir olaya ya da konuya odaklanamama problemi
  • Kısa süreli hafızada anlık aksamalar.
  • Baş ağrısı ve iştahsızlık
  • Gün içerisinde uyuma isteği
Kabus Görme Nedenleri
Kabus Görme Nedenleri

Sürekli Kabus Görmenin Nedenleri

İlk paragraflarda da üzerinde durulduğu gibi, sürekli kabus görmek problemi ile karşı karıya olan bireylerin vakit kaybetmeden uzman doktor kontrolüne başvurması gerekir. Aksi takdirde bireyin uyku düzeni tamamıyla bozulacak ve yaşam kalitesinde önemli ölçüde düşüşler yaşanacaktır.

Şüphesiz sürekli kabus görmek de birtakım nedenleri bağlı olarak ortaya çıkar ve problemi ortaya çıkartan nedenlerin tespit edilerek ortadan kaldırılması sorunun çözümünün temelini teşkil eder.

Bu bağlamda problemi meydana getirmesi muhtemel olan faktörler şu şekilde sıralanabilir:

  1. Stres: Kabus görmenin nedenleri noktasında stres faktörü ilk sırayı alır. Bireyin aile, iş ya da özel hayatında yaşadığı problemler stres kaynağı olarak uykunun en derin evrelerinde kabus olarak bireye geri dönebilir. Dolayısıyla, stresten uzak bir yaşam sürmek kabusların azalması üzerinde etkili olacaktır ifadesi doğru bir yaklaşım olacaktır.
  2. Kullanılan İlaçlar: Özellikle sakinleştirici etkiye sahip olan antidepresan ve uyku ilaçları, uykunun evreleri üzerinde birtakım değişikliklere sebep olarak kabus görmeyi tetikleyebilir. Bireyin ilaç kullanımını azaltması ya da tamamen bırakması neticesinde kabuslar yavaş yavaş azalır ve sonunda ortadan kalkar.
  3. Sigara ve Alkol Kullanımı: Sigara kullanımı kabus görmeyi dolaylı yoldan tetiklerken, alkol kullanımı doğrudan tetikler. Sigara ve alkol kullanımı solunum ve dolaşım sistemleri başta olmak üzere vücudun tümünde tahribata sebep olarak kabus görmeyi tetikler. Burada genellikle yanlış bilinen bir duruma da açıklık getirmek gerekir. Alkol tüketiminin bireyin kısa süre içerisinde uykuya başlamasını sağladığına inanılsa da alkol, uyku evrelerinin normal işleyişini bozar. Alkol kullanan bireylerin ihtiyaç duyduğu uyku süresinin normalin üzerinde olması da bu durumu ispatlar nitelikte olan bir durumdur.
Sürekli Olarak Kabus Görmek

Toparlanacak olursa; bireyin normal uyku düzenini bozan etkenlerin kabus görmeye sebebiyet verdiğini söylemek doğru olacaktır. Dolasıyla, bu etkenlerin ortadan kaldırılması problemin büyük ölçüde azaltılmasını sağlayacaktır. Nitekim uzman hekimler belirlediği tedavi metodu ile sürekli kabus görmek problemini kısa sürede çözebilmektedir.

2 thoughts on “Sürekli Kabus Görmek”

  1. Çok bilgilendirici bir yazi olmuş. Tesekkurler. Dogru bildiğimizi sandığımız birçok yanlış varmış. Hamilelikte uykunun bu kadar önemli olduğunu bilmiyordum.

  2. Çok bilgilendirici bir yazi olmuş. Tesekkurler. Dogru bildiğimizi sandığımız birçok yanlış varmış. Hamilelikte uykunun bu kadar önemli olduğunu bilmiyordum.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir