Sürekli uyku hali nasıl geçer

Sürekli Uyku Hali Nasıl Geçer?

Sürekli uyku hali hepimizin gün içerisindeki büyük derdidir. Peki sürekli uyku hali nasıl geçer? Kronik uyku problemi olabilir ya da gözlerde ağırlığın psikolojik bir nedeni olabilir.

Uyku Hali Hakkında

Gün içerisinde sürekli uyku hali, halk arasında önemli bir problem değilmiş gibi görülse de uzmanlar bu durumun hastalık olduğu ve bireyin sağlığını ciddi ölçüde tehdit ettiği noktasında fikir birliği etmiştir. Sürekli uyku hali en basit ifadeyle; günlük hayatının içerisindeki en ufak boşlukları dahi değerlendiren ve kendi deyimleri ile “İki dakika kestireyim bir şey olmaz.” diyen bireylerin yaşadıkları durum olarak ifade edilebilir.

Baş ağrısıyla birlikte sürekli uyku hali
Baş ağrısıyla birlikte sürekli uyku hali

Elbette bu durumun en temel nedeni; bireyin geceleri kaliteli bir uyku alamaması ya da tamamıyla uykuya dalamamasıdır. Belirtilen temel nedeni tetikleyen birçok değişik faktör mevcuttur. Toparlanacak olursa, bireyin geceleri uyku ihtiyacını karşılayamaması ve bunun neticesinde gün içerisinde sürekli uyku haline sahip olmasının nedenleri şu şekilde sıralanabilir:

  • Uykuya dalmadan önce besin tüketimi.
  • Aşırı alkol ya da sigara tüketiminin doğurduğu solunum yolu rahatsızlıkları.
  • Uykuya dalınan ortamın ısı, ışık ve ses yönünde rahatsız edici etkilere sahip olması.
  • Uykuya yatılacak olan yatağın konfor durumu ve kullanılan yastığın yüksekliği ve rahatlığı.(Solunum yolu rahatsızlığına sahip olan bireylerin uyku esnasında başlarının yüksekte olması tavsiye edilir.)
  • İş ya da özel hayatın getirdiği baskının sinir sistemi üzerindeki olumsuz etkisi.
  • Vücudun herhangi bir bölgesinde meydana gelen fiziksel ağrılar.
  • Psikolojik nedenler
Sürekli uyku hali neden olur
Sürekli uyku hali neden olur

Bakıldığında bireyde sürekli uyku hali oluşumunu tetikleyebilecek olan birçok faktör mevcuttur. Bu durum da problemin ortadan kaldırılmasını belirli bir ölçüde zorlaştırır.

Sürekli uyku hali probleminin yok edilmesinde temel esas; bireyin yaşantısını belirli tertipler üzerine oturtmasıdır. Bir örnekle açıklamak gerekirse; bireyin uykuya yatacağı ve uykudan kalkacağı saatlerinde belirli olması ve her gün ufak tefek değişiklikler de olsa bu saatlerde belirtilen faaliyetlerde bulunması, sürekli uyku halinin ortadan kaldırılmasında önemli bir etken olacaktır. Şimdi “Sürekli uyku hali nasıl geçer?” sorusuna cevap verelim.

Sürekli Uyku Hali Nasıl Geçer?

Sürekli uyku hali, insanı çileden çıkarabilecek bir durumdur. Bazen çok önemli işlerimiz olduğunda ya da en önemlisi araç kullanmak durumunda olduğumuzda bu durum oldukça can sıkıcı bir hale gelebilir. Sürekli uykunun neden olduğu birçok sebep olabilir. Öncelikle neden uykulu olduğumuzu anlamamız sonra da sürekli uyku hali çözümü bulmamız gerekmektedir. Aşağıda verilmiş olan bilgiler, sürekli uyumanıza sebebiyet veren sorunlarla baş etmenize yardımcı olabilir.

Bol Su Tüketin

Çoğu rahatsızlığın sebebi vücudumuzun eksiklerini giderememesidir. Su ise vücudumuzun ihtiyacı olan en önemli maddedir ve her gün en az iki litre olarak alınması gerekmektedir. Susuzluk uykunun temel nedeni olabilir. Susuzluk tansiyonu düşürür ve birçok fonksiyonu yavaşlatarak uyku hissinizi arttırıyor olabilir. Dolayısıyla uyandıktan sonra içeceğiniz bir bardak ılık su, sizin güne daha dinç ve mental olarak daha sağlıklı başlatacaktır.

Sürekli uyku halinin çözümü nedir?
Sürekli uyku halinin çözümü nedir?
Kahve ve Çaya Dikkat Edin

Gün içinde sıkça tüketilmekte olan kahve ve çay, birçok bireyler için vazgeçilmez içeceklerdir. Fakat kafein içeren bu içecekler çok sık tüketildiği taktirde hem çarpıntı hem de gece uykusuzluk yaratabilirler. Bundan ötürü de sabaha dinç başlayamayız. Güne dinç bir başlangıç yapamazsak da gün içinde sürekli uyku halinde olabiliriz. Eğer kahve ve çaya her gün içmek isteyecek kadar düşkünseniz, sabah tüketmeniz çok daha yararlı olacaktır. Psikolojinize de iyi gelecektir.

Hareketsizlikten Uzan Durun

Özellikle masa başı işi olanların çok fazla yaşadığı bir durum olan hareketsizlik, gün içerisinde halsiz ve sürekli uykuda olma faktörünün temel nedenlerinden biridir. Sürekli oturdukça enerjimiz azalır ve enerjimiz azaldıkça da hareket isteğimiz de azalmış olur. Böylelikle sürekli uykumuz gelir ve vaktimizi verimli geçiremeyebiliriz. Dolayısıyla masa başı çalışanı da olsanız günlük yapmanız gereken hareketlere özen gösterip hareketsiz kalmamaya çalışın.

Kahvaltıyı İyi Yapın

Kahvaltı günün en önemli öğünüdür ve mutlaka vaktinde ve uygun bir şekilde yapılmalıdır. Güne kahvaltısız başlamak sizi halsiz ve yorgun hissedebilir. Bu da uykusuzluğu peşinde getirecektir. Dolayısıyla sağlıklı olarak yapılmış kahvaltı sizi güne daha formda hazırlayacaktır.

Aydınlık ve Oksijeni Bol Ortamlar Tercin Edin

Az ışıklı ve havasız olan ortamlar, genellikle uyku halini beraberinde getirecektir. Çalışma ortamınızı her zaman aydınlık tutmaya çalışın ve bol bol havalandırmayı unutmayın. Hatta eğer mümkünse aralıklı olarak dışarıya çıkıp rahatlayın. Bu enerjinizi çok daha yükseltecek ve sürekli uyku halinde olmaktan uzaklaştıracaktır.

Ayrıca Sürekli Uyuma İsteği makalemizi okuyarak uyuma isteğinize nasıl karşı koyabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir