Tedavi Edilmeyen Depresyon Nelere Sebep Olur?

Tedavi Edilmeyen Depresyon Nelere Sebep Olur? Son yıllarda sıkça görülen psikolojik rahatsızlıklardan bir tanesi olan depresyon, insan hayatını ciddi şekilde etkilemekte ve çeşitli sorunların oluşmasına neden olmaktadır. Genel olarak stres ya da travmatik olaylar sonrasında kişi depresyona girebilmekte ve bu süreci ağır bir şekilde atlatabilmektedir. Depresyonun her bireydeki yansıması farklı olmakla birlikte etkileri genel olarak benzerdir. Bazı kişiler kendilerini çok daha hızlı toparlayabilse de bazı kimseler tedavi edilmediği sürece ağır bir depresyon içerisinde kalmaktadır.

Depresyon tedavisi, depresyonun orta ve ağır şiddette olduğu depresyonlarda oldukça önemli bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Depresyonda olan kişilerin yaşantıları bu durumdan olumsuz bir şekilde etkilendiği için özellikle orta ve ağır şiddette depresyon içerisinde olan kişilerin doktora gitmesi ve doktor tarafından belirlenmiş olan tedavi yöntemine uygun bir yaşantı içerisinde olması gerekmektedir. Depresyonda olan kişinin içerisinde bulunduğu durumun önemsenmemesi, kişinin daha farklı sorunlar ile baş başa kalmasına neden olabilmektedir. Tedavi edilmeyen depresyon kişinin intihara eğilim göstermesine bile sebebiyet verilebilmektedir. Birçok kişi depresyonun önemli bir psikolojik rahatsızlık olduğunun farkına varamayabilir. Fakat depresyonun tedavi edilmemesi, depresyon içerisinde bulunan kişinin depresyonunun ilerlemesine ve farklı sorunlar ile baş başa kalmasına neden olabilir. Peki ama depresyon nedir? Depresyon belirtileri nelerdir?

Depresyon Nedir ve Depresyonun Belirtileri Nelerdir?

Depresyon; stres, travmatik olaylar, işsizlik, genetik nedenler gibi çeşitli sebeplerden ötürü kişinin mutsuz olmasına ve hayattan zevk alamamasına neden olmaktadır. Kişinin çevresine olan ilgisi azalmaya başlamakta, bu nedenle kişi zamanla hiçbir şey yapmak istememektedir. Çevresinden uzaklaşan ve yalnızlaşan kişi, ilerleyen dönemlerde intihara bile eğilim gösterebildiği için depresyonun önemsenmesi gerekmektedir.

Depresyonun birçok belirtisi bulunmaktadır. Depresyon iyileşme belirtileri gösteren kişiler, aşağıda sıralanmış olan belirtilerin bir ya da birkaçını yaşadıklarını ifade etmektedir. Depresyon belirtilerini genel olarak aşağıdaki gibi sıralamak mümkündür:

 • Mutsuzluk, nedensiz ağlama, umutsuzluk duyları
 • Düşünme, konuşma ya da hareket etmede gözle görülen bir yavaşlama
 • Kaygı, huzursuzluk, ajitasyon
 • En basit konularda bile öfke patlamaları yaşanması
 • Sinirlilik
 • Odaklanma problemleri
 • Kararsızlık
 • Hobi, spor ya da cinsellik vb. aktivitelere karşı ilgisizlik
 • Sık ya da tekrarlayan ölüm ve intihar düşünceleri, intihara teşebbüs
 • Sırt ya da baş ağrısı gibi sebebi belirsiz ağrılar
 • Çok uyumak ya da uykusuzluk gibi uyku problemleri
 • Yorgunluk ya da enerji eksikliği
 • İştahta azalma ile birlikte gelen kilo kaybı ya da çok yeme

Yukarıda belirtilmiş olan semptomlar, kişinin normal yaşantısının aksamasına ve bir süre sonra kişinin iletişim sorunu yaşamasına neden olmaktadır. Depresyon geçirenlerin yorumları, bu belirtilerin yaşantılarını oldukça olumsuz bir şekilde etkilediğine dairdir. Oldukça ciddi sonuçlara yol açabilen depresyonun uygun tedavi yöntemleri ile tedavi edilmesi mühimdir. Bu nedenle yukarıdaki belirtilerin birkaçını maruz kalan kişilerin zaman kaybetmeden doktora görünmesi ve var olan problemleri doktora aktarması gerekmektedir. Zamanında tedavi edilmeyen depresyon ağırlaşmakta ve kişinin çok daha fazla sorun yaşamasına neden olmaktadır.

Depresyon Tedavisi

Depresyon tedavisi için depresyon belirtilerinden birkaçını göstermesi halinde doktora görünmesi gerekmektedir. Tedavinin uygulanması için ilk önce depresyon tanısının konulması gerekmektedir. Tanı yöntemlerinin ilki fiziksel muayenedir. Çünkü bazen depresyona fiziksel bir sorun neden olabilir. Bu nedenle ilk önce fiziksel muayene yapılmakta ve altta yatan bir problemin olup olmadığı belirlenmektedir. Fiziksel muayene sonrasında laboratuvar testlerine geçilebilmektedir. Doktorun uygun görmesi halinde kan testi yapılabilmektedir. Kan testinin yanı sıra tiroid bezlerinin test edilebilmesi gerekebilmektedir.

Bir sonraki aşama olarak psikiyatrik değerlendirme gerçekleştirilmektedir. Depresyon tedavisi hususunda belki de en önemli aşama psikiyatrik değerlendirme kısmıdır. Bu aşamada kişiye duygu durumu, düşünce ve davranışların belirlenebilmesi adına çeşitli sorular sorulmakta olup bu soruların cevaplarına yönelik tanı konulmaktadır. Bu nedenle bu aşamanın oldukça mühim olduğunu söylemek mümkündür. Bireye sorulan sorular anket şeklinde de sunulabilmektedir. Depresyon tedavisi için kişilerin yaşadıkları durumları saklamadan doktora anlatması oldukça mühimdir. Çünkü doktor, kişiye yönelik öğrendiği bilgiler ile kişinin tedavi sürecini belirlemektedir. Tanı sürecinin tamamlanması ile birlikte tedavi kısmına geçilmektedir.

Depresyon tedavisi için genellikle ilaç ve psikoterapi yöntemleri kullanılmakta olup bu yöntemler kişilerin içerisinde bulundukları duruma göre değişiklik gösterebilmektedir. Tedavinin ilk aşamasında doktor hastaya psikiyatrik belirtileri hafifletmek adına düşük dozlu ilaçlar verebilmektedir. İlaçların yanı sıra kişiler genellikle psikolog ve psikiyatristten de destek alabilir. Genellikle psikolog eşliğinde hastaya psikoterapi tedavisi de uygulanmakta, bu sayede kişi kendini çok daha rahatlamış hissetmektedir. Kişinin depresyon belirtilerini göstermesi durumunda doktora başvurması ve var olan sorunların tedavi edilmesi için doktorun önerdiği tedavi yöntemlerini uygulaması gerekmektedir.

Tedavi Edilmeyen Depresyon Nelere Sebep Olur?

Tedavi edilmeyen depresyonun süresi belirsizdir. Bazı kişilerde kısa sürebilir fakat depresyonun ağırlaşması ile birlikte bu durumun ömür boyu sürmesi de mümkündür. Duygular, kişi için oldukça önemli unsurlardan bir tanesidir. Duygulardaki değişimler, kişinin sıkıntılı bir süreç içerisine girmesine neden olabilmektedir. Bu nedenle depresyonda görülen mutsuzluk, üzüntü, keyifsizlik gibi duygudurumlarının uygun şekilde tedavi edilmesi gerekmektedir.

Bazı kimseler depresyon tedavisi konusunda sıcak bakmamakta, psikiyatr ya da psikoloğa gitmenin olumsuz bir durum olduğunu düşünmektedir. Fakat depresyondan kurtulanlar, hayatın normal akışına ayak uydurabilmek için tedavinin oldukça önemli olduğunu ifade etmektedir. Depresyon semptomlarının çok daha fazla ilerlememesi adına kişilerin doktora görünmesi ve doktorun uygun gördüğü tedavi yöntemleri ile tedavi olması gerekmektedir.

Depresyon Tedavi Edilmezse Hangi Sorunlar Görülür?

Tedavi edilmeyen depresyon kişinin pek çok sıkıntı ile baş başa kalmasına neden olabilmektedir. Depresyonun tedavi edilmemesi; kişinin sosyal yaşantısının durma noktasına gelmesine neden olabilir. Bunun yanı sıra kişinin çevresindeki kişilerle iletişim kurması zorlaşır ve kişi yalnızlaşır. Yalnızlaşan bir kişi ise kendi içerisine çekilir. Hayattan zevk alamaz, hiçbir şey yapmak istemez. Bilindiği üzere insanların birbirleri ile iletişim halinde olması oldukça önemlidir.

İletişim, kişilerin var olan sıkıntılarının azalmasını sağlar. Bu nedenle iletişim halinde olmayan ve yalnızlaşan bir kişi yavaş yavaş hayattaki amacını da sorgulamaya başlayabilir. Bu ise kişinin boşluğa düşmesine neden olabilmektedir. Bu sorunların hepsi oldukça ciddidir. Bu nedenle depresyon içerisinde olan kişiye depresyon tedavisi uygulanmalıdır. Uygun tedavi yöntemi ile birlikte kişi zamanla normal yaşantısına dönebilmekte, bu ise kişinin rahatlamasına neden olmaktadır.

Tedavi Edilmeyen Depresyon Nelere Sebep Olur? içeriğimizin yanı sıra, Depresyon bipolara sebep olur mu? başlıklı içeriğimiz de ilginizi çekebilir.

Kaynak: Wikipedia

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir