Uyku apnesi nedir ve nasıl tedavi edilir?

Uyku Apnesi Belirtileri

Uyku apnesi nedir? tedavisi var mıdır? uyku apnesi belirtileri nelerdir sorularını sizler için yanıtladık.

Vücut için hayli gerekli olan uyku faaliyeti esnasında meydana gelen uyku apnesi en basit ifadeyle, solunum sisteminin anlık sürelerde durmasını ifade eder. Bireye bağlı olarak solunumun durma süresi 5 ile 10 saniye arasında değişkenlik gösterir.

Uyku apnesi belirtileri nelerdir
Uyku apnesi belirtileri nelerdir

Uyku Apnesi Belirtileri

Uyku apnesinin en önemli belirtisi horlamadır. Elbette, her horlama uyku apnesi nedeniyle ortaya çıkmaz. Kronik horlama olarak ifade edilen yani bireyin birkaç hafta boyunca uyku esnasında horlaması, uyku apnesinin varlığına işaret eder.

Horlamaya ek olarak ortaya çıkan uyku apnesi belirtileri  şu şekilde sıralanabilir;

  • Bireyin geceleri üç ya da dört kez idrara kalkması nedeniyle uykusunun bölünmesi.
  • Uyku esnasında terleme ve uyandıktan sonra görülen ağız kokusu.
  • Bireyin dinlendirici ve yenileyici bir uyku faaliyetinde bulunamaması neticesinde yataktan deyim yerindeyse yorgun kalkması.
  • Midede yanma ve rahatsızlık hissi.(Reflü)

Uyku apnesi belirtileri için burada midede yanma ve rahatsızlık hissine ayrı bir parantez açmak gerekir. Uyku apnesi, kas-iskelet sistemine ek olarak mideyi de hayli olumsuz etkiler. Dolayısıyla reflü hastalarının da, uyku apnesi noktasında risk kapsamına dahil edildiğini belirtmek gerekir.

Uyku apnesinin yan etkileri nelerdir
Uyku apnesinin yan etkileri nelerdir

Uyku Apnesinin Etkileri

“Hiç şüphesiz uyku apnesinin bireyin iş ya da özel hayatında meydana getireceği olumsuz etkileri değerlendirirken uyku faaliyetinin vücut için önemini dikkate almak gerekir. Vücut dokularının yenilmesi ve bireyin zihinsel olarak rahatlamasını sağlayan uykunun, uyku apnesi nedeniyle sürekli bölünmesi neticesinde ortaya çıkan en büyük problem; bireyin gün içerisinde yaşayacağı dikkat ve uzun süreli odaklanamama eksikliğidir.”

Bu durum her ne kadar birey için ciddi problemler doğuran bir hastalık gibi görünmese de durum bunun tam aksidir. Yapılan çalışmalar neticesinde uyku apnesinin iş ve trafik kazalarını önemli ölçüde arttırdığı tespit edilmiştir. Buna ek olarak; uyku apnesi, toplumda %3-4 görülme sıklığı ile hayli ciddi problem olarak varlığını sürdürmektedir.

Meydana getirmesi muhtemel olumsuz etkiler dikkate alındığında, uyku apnesinin vakit kaybedilmeden tedavi edilmesi gereken bir hastalık olduğu açık şekilde görülür.

Uyku apnesi nedir ve nasıl anlaşılır
Uyku apnesi nedir ve nasıl anlaşılır

Uyku Apnesi Nasıl Önlenebilir?

Uyku apnesi problemi, basit önlemler ile engellenebilir bir durumdur. Bu hastalığın en önemli faktörü şüphesiz fazla kilolardır. Uyku apnesini engellemek için yapılması gereken en önemli şey kilo vermekten geçer. Bunun dışında alkol ya da uyku ilaçları gibi maddelerden kaçınmak da uyku apnesini engelleyebilir. Aynı zamanda sigara kullanıyorsanız uyku apnesine yakalanma riskiniz çok daha fazladır. Horlamayı azaltan spreyler ya da batlar malesef bu problemin tedavisi için yeterli olan çözümler değildir.

Uyku apnesi için hangi doktora gidilir
Uyku apnesi için hangi doktora gidilir

Uyku Apnesi Tedavisi

Öncelikle uyku apnesinin tedavisinde hasta obeziteye yakın ise, bu durum aşılmalıdır. Çünkü bu rahatsızlığa neden olan en önemli faktör kilodur. Eğer solunum yollarında darlık mevcut ise hastanın muhakkak KBB uzmanları tarafından incelenmesi gerekmektedir. Uyku apnesinin sebebi sadece kilo değil, üst solunum yollarında mevcut olan daralma da olabilir.

Uyku apnesinin asıl tedavisi, hava yollarını açık tutmaktan başlar. Bunun için basınçlı hava veren cihazlar kullanılmaya başlar. PAP ismi verilen bu cihazlar üst solunum yollarının uyku esnasında açık kalmasını sağlar ve bu şekilde uyku apnesi önlenebilir. Bu cihazlar gece boyunca yüzde kalırlar ve başta biraz rahatsız edici gibi görülebilir. Fakat bu cihazların yararlarını da göz ardı etmemek gerekir. Pozitif Hava yolu Basıncı cihazlarını kullanmakta olan her uyku apnesi problemi çeken hastalar, geçmişe göre çok daha kaliteli bir uyku aldıklarını ve günlerinin daha verimli geçmekte olduğunu belirtmiştir. Yaşam kalitesinin artması için uyku apnesi problemine bir çare bulmak gerekir.

Ayrıca uyku apnesi nedir ve nasıl tedavi edilir yazımızda detaylı olarak uyku apnesinin tedavisine değindik. Okumanızı tavsiye ederiz.

1 thought on “Uyku Apnesi Belirtileri”

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir