Uyku Apnesi Belirtileri

Uyku apnesi nedir

Uyku apnesi nedir? tedavisi var mıdır? belirtileri nelerdir sorularını sizler için yanıtladık.

Vücut için hayli gerekli olan uyku faaliyeti esnasında meydana gelen uyku apnesi en basit ifadeyle, solunum sisteminin anlık sürelerde durmasını ifade eder. Bireye bağlı olarak solunumun durma süresi 5 ile 10 saniye arasında değişkenlik gösterir.

Uyku Apnesi Belirtileri

Uyku apnesinin en önemli belirtisi horlamadır. Elbette, her horlama uyku apnesi nedeniyle ortaya çıkmaz. Kronik horlama olarak ifade edilen yani bireyin birkaç hafta boyunca uyku esnasında horlaması, uyku apnesinin varlığına işaret eder.

Horlamaya ek olarak ortaya çıkan uyku apnesi belirtileri  şu şekilde sıralanabilir;

  • Bireyin geceleri üç ya da dört kez idrara kalkması nedeniyle uykusunun bölünmesi.
  • Uyku esnasında terleme ve uyandıktan sonra görülen ağız kokusu.
  • Bireyin dinlendirici ve yenileyici bir uyku faaliyetinde bulunamaması neticesinde yataktan deyim yerindeyse yorgun kalkması.
  • Midede yanma ve rahatsızlık hissi.(Reflü)

Burada midede yanma ve rahatsızlık hissine ayrı bir parantez açmak gerekir. Uyku apnesi, kas-iskelet sistemine ek olarak mideyi de hayli olumsuz etkiler. Dolayısıyla reflü hastalarının da, uyku apnesi noktasında risk kapsamına dahil edildiğini belirtmek gerekir.

Uyku Apnesi Neden Olur?
Uyku Apnesi Neden Olur?

Uyku Apnesinin Etkileri

“Hiç şüphesiz uyku apnesinin bireyin iş ya da özel hayatında meydana getireceği olumsuz etkileri değerlendirirken uyku faaliyetinin vücut için önemini dikkate almak gerekir. Vücut dokularının yenilmesi ve bireyin zihinsel olarak rahatlamasını sağlayan uykunun, uyku apnesi nedeniyle sürekli bölünmesi neticesinde ortaya çıkan en büyük problem; bireyin gün içerisinde yaşayacağı dikkat ve uzun süreli odaklanamama eksikliğidir.”

Bu durum her ne kadar birey için ciddi problemler doğuran bir hastalık gibi görünmese de durum bunun tam aksidir. Yapılan çalışmalar neticesinde uyku apnesinin iş ve trafik kazalarını önemli ölçüde arttırdığı tespit edilmiştir. Buna ek olarak; uyku apnesi, toplumda %3-4 görülme sıklığı ile hayli ciddi problem olarak varlığını sürdürmektedir.

Meydana getirmesi muhtemel olumsuz etkiler dikkate alındığında, uyku apnesinin vakit kaybedilmeden tedavi edilmesi gereken bir hastalık olduğu açık şekilde görülür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir