Uyku apnesi nedir ve nasıl tedavi edilir

Uyku Apnesi Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Uyku apnesi nedir, nasıl tedavi edilir, uyku apnesi nasıl anlaşılır ve uyku apnesi için hangi doktora gidilir gibi bir çok soruyu sizler için detaylı olarak cevap verdik.

Uyku Apnesi Nedir ve Nasıl Oluşur?

Çoğu zaman komik gibi görünse de bireyin uyku esnasında horlaması solunum sisteminde meydana gelen çeşitli bozuklukların nedeni olabilir. Bu noktada özellikle gürültülü horlamaya ayrı bir parantez açmak gerekir. Çünkü; yapılan istatistiksel çalışmalar gürültülü horlayan bireylerin % 30’ unda uyku apnesi ortaya çıktığını ispat etmiştir. En basit ifadeyle uyku apnesi nedir dersek; solunumun uykuda kısa süreli olarak durmasını ifade eder.

Bireylerde uyku esnasında üst solunum yollarını açan ve kapatan kaslarda gevşeme olur. Uyku apnesine sahip olan hastalarda ise belirtilen gevşeme durumu çok fazla olduğundan bireyin nefes alması güçleşir. Soluk alıp vermenin güçleşmesi ile sinir sistemi beyne uyarı göndererek soluk alıp vermenin arttırılmasını sağlar. Bu durum gece boyunca onlarca kez tekrarlanarak bireyin etkin bir uyku faaliyetinde bulunmasını büyük ölçüde engeller. Uyku apnesi; uykusuzluğu tetiklemesinin yanında kalp krizi, kalp yetmezliği ve yüksek tansiyon gibi rahatsızlıkların da nedeni haline gelebilir. Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda uyku apnesinin vakit kaybetmeden tedavi edilmesi gerektiği açıkça görülür.

Uyku apnesi nedir ve testi var mıdır
Uyku apnesi nedir ve testi var mıdır

Uyku Apnesi Testi

Vücut sistemlerinin genel çalışma yapısını bozan ve bu doğrultuda bireyin yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen tüm hastalıklarda olduğu gibi uyku apnesinde de, hastalığın boyutunun tam anlamıyla teşhis edilebilmesi adına uygulanması gereken test ya da testler vardır.

Tıbbi ifadesi “Polisomnografi” olan uyku apnesi testi, bireyin gece uykusu esnasında beyindeki elektriksel iletim sinyallerini  ve solunum faaliyetlerini kaydederek, hastalığın kapsamı ve etki derecesi hakkında detaylı bir fikir oluşturmanın önünü açan test olarak tanımlanabilir.

Uykun tedavi metodunun belirlenmesi adına yapılacak bu test hayli kritiktir. Bu nedenle, bireyin apne testinin öneminin farkında olması ve hekim tavsiyeleri doğrultusunda gerekli birtakım önlemleri alarak teste hazır hale gelmesi gerekir. Aksi takdirde doğru bir tedavi takvimi belirlenmesi ve hastalığın etki derecesini azaltacak önleyici faaliyetlerin tespit edilmesi hayli zorlaşacaktır.

Uyku apnesi testi kapsamında gözlemlenen vücut faaliyetlerini şu şekilde sıralamak mümkündür;

 • Bacak bölgesindeki hareketler.
 • Kalp atım hızı.
 • Horlamanın uykunun hangi döneminde ortaya çıktığı.
 • Uykunun evreleri ile göz hareketleri arasındaki ilişki.
 • Sinir sistemi ve beyin arasındaki ilişki.

Görüldüğü üzere uyku apnesi testi, uyku esnasında vücudu birçok farklı açıdan inceleyerek hastalığın tüm detayları ve etki noktaları hakkında bilgi sahibi olmaya imkan verir. Dolayısıyla uyku apnesi testiyle ilgili varılabilecek en genel ifade; uyku apnesinin vücut sistemlerinde meydana getirdiği olumsuzlukların tüm detaylarıyla tespitine imkan verdiği için hastalığın ortadan kaldırılmasında kritik bir rol oynadığıdır.

Test esnasında kaydedilen her anın yorumlanması sırasında gece uykusu boyunca solunumda hangi problemlerin ortaya çıktığı ve bu problemlerin ne sıklıkla görüldüğü, vücuttaki oksijen miktarı ile kalp atış hızı arasındaki ilişki temelli bir yorumlama yapılır ve bu değerlendirmenin sonucu olarak uygun tedavi takvimi belirlenerek gerekli işlemlere başlanır.

Uyku apnesi cihazı nedir
Uyku apnesi cihazı nedir

Uyku Apnesi Cihazı

Uyku apnesinin tedavisinde kullanılan cihazları temel olarak;

 • Uyku apnesi maskesi.
 • Solunuma yardımcı cihaz
 • Uyku apnesi aksesuarları

şeklinde sıralanabilir.

Uyku apnesi tedavisi nasıl olur
Uyku apnesi tedavisi nasıl olur

Uyku apnesi maskesi seçiminde belirleyici olan temel nokta; bireyin ağızdan mı yoksa burundan mı nefes aldığıdır. Bireyin nefes aldığı bölgeye göre maskenin tasarımı tamamıyla değişkenlik gösterdiğinden bu husus oldukça kritiktir. Maske seçiminde dikkat edilmesi gereken bir nokta da, maskenin bireyin yüz yapısına uyumlu olmasıdır. Aksi takdirde uyku esnasında rahatsız edici bir etkiye sahip olan maske, kalitesiz bir uykunun ortaya çıkmasını tetikleyebilir.

Solunuma yardımcı cihaz seçiminde ise hastalığın şiddeti belirleyici olur. Örneğin; kimi hastalarda sabit ve hafif ölçülü bir oksijen desteği yeterliyken, kimi hastalarda daha yüksek basınçlar gerekebilir. Dolayısıyla solunuma yardımcı cihazın doğru bir şekilde seçilebilmesi adına mutlaka hekim tavsiyelerine başvurulması gerekir. Aksi takdirde fayda getirmemesinin yanında bireye uyku esnasında birçok zarar da verecektir.

Uyku apnesi cihazları kapsamında genel bir değerlendirme yapmak gerekirse; hastanın kendine en uygun cihazın seçimini yapmak için birkaç kritik faktörü göz önünde bulundurması gerektiğini ifade etmek gerekir.

Uyku apnesi için hangi doktora gidilir?

Uyku apnesi hastalığı için uzman bir doktora danışmanız şart. Uyku bozuklukları için nörologlara danışabilirsiniz. Uyku apnesi için gideceğiniz bölüm ise nörolojidir. Sizler için uyku apnesi testi yapacaklar ve gerekli tanıyı koyacaklardır.

Uyku apnesi nasıl önlenir?
Uyku apnesi nasıl önlenir

Uyku Apnesi Nasıl Önlenir?

Hastalığın önlenmesinde bir önceki paragrafta ifade edilen cihazlar kullanılabileceği gibi bireyin yaşantısında yapacağı birtakım değişiklikler de etkili olacaktır. Bu aşamada önleyici faktörler ile etki derecesini azaltıcı faktörler arasında ayrım yapmak gerekir. Örneğin; solunumu kolaylaştıran bant vb. nesnelerin kullanımı uyku apnesinin etki derecesini azaltacaktır. Buna ek olarak; birey sigara ya da alkol tüketiyor ise bu alışkanlıklarından en kısa sürede vazgeçmeli ve besin değeri yüksek gıdaların tüketilmesine özen göstermelidir.

Besleme tarzındaki değişimlerin yanı sıra bireyin düzenli aralıklarla spor yapması da, uyku apnesinin önüne dolaylı olarak geçecektir. Burada dolaylıdan kasıt bir önceki paragrafta ifade edildiği gibi etki derecesini azaltacağıdır. Spor yapmak, kas ve iskelet sisteminin rahatlamasını sağlayarak kaliteli bir uyku faaliyetine büyük katkı sağlar. Bu açıdan bakıldığında uyku apnesi ile sağlıklı bir yaşam arasındaki ilişkinin normlarını daha net görmek mümkündür.

Uyku apnesinin tedavisi var mıdır?
Uyku apnesinin tedavisi var mıdır?

Uyku Apnesi Tedavisi

Bireyin çoğu zaman gece uyanmalarını hatırlamaması, uyku apnesinin teşhisini zorlaştıran en önemli ve yegane etmendir.  O nedenle uyku apnesi belirtileri hakkında bilgi sahibi olmak problemin teşhisini kolaylaştırıcı bir etki yapar. Bu bağlamda uyku apnesi belirtilerini sıralamak istersek:

 • Gürültülü horlama
 • Gün içerisinde odaklanamama problemi, depresif tavırlar ve gergin bir ruh hali
 • Baş ağrısı veya mide bulantısı
 • Hafızada zamanla meydana gelen tahribatlar

Uyku apnesinin tedavisi noktasında en etkili yöntem uyku apnesi cihazlarıdır. Bu cihazlar problemi yaşayan bireylerin uyku esnasındaki solunum faaliyetlerinin arttırılması amacıyla tasarlanmıştır. Genellikle maske şeklinde tasarlanan bu cihazlar bireyin uyku apnesi problemiyle mücadelesinde başarıya ulaşmasının yolunu açarak, bireyin geceleri rahat bir şekilde uyumasını sağlar. Bu problemi çözmek için uyku bozuklukları merkezi hakkında ilgili yazımızdan bilgi alabilirsiniz.

4 thoughts on “Uyku Apnesi Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?”

 1. Güzel bir bir makale olmuş bence çoğu insansa uyku apnesi sorunu var belkide bu makaleyi okuyarak bu sorunundan kurtulan birçok insan olucsktir basarilsr

 2. Merhaba ,bazen uyuyamıyorum bununla ilgili olabilir mi?
  Yazınız için,bizi bilgilendiriniz için teşekkürler.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir