uyku bölünmesi nasıl önlenir

Uyku Bölünmesi Nasıl Önlenir?

Gece mışıl mışıl uyurken yatağınızdan uyku bölünmesi sebebiyle karşılaşıyorsanız sabahlara kadar uyuyamıyor ve uyku bozukluğunuz mevcutsa uyku bölünmesi nasıl önlenir? yazımız tam sizler için.

Uyku Bölünmesi Hakkında

Kaliteli bir uyku çekememenin zararlarını hemen herkes tecrübe etmiş ve belirtilen durum hakkında az ya da çok fikir sahibi olmuştur. Gün içerisinde biriken tüm olumsuzlukların vücuttan uzaklaştırılması ve sinir sistemi faaliyetlerinin düzenlenmesinde görev alan uykudan, etkin bir şekilde yararlanılamamasının nedenlerinden bir tanesi de; uyku bölünmesi problemidir.

Uyku bölünmesi için ne yapılmalı
Uyku bölünmesi için ne yapılmalı

Uyku bölünmesi sorununu ortaya çıkartan ve bunun neticesinde uykunun kalitesini düşüren birçok faktör saymak mümkündür. Fakat bu faktörlerden en temeli; bireyin solunum sisteminde bulunan rahatsızlıklar ve uyku öncesi besin tüketimidir. Uyku bölünmesi nasıl önlenir? sorusuna besin tüketimiyle cevap verebiliriz.

Bu noktada uyku öncesi besin tüketimine ayrı bir parantez açmak gerekir. Sindirim sistemini olumsuz etkileyen bu durumun önüne geçmek tamamen bireyin inisiyatifine kalmıştır. Uykuya dalmadan 1 ya da 2 saat önce bireyin sindirimi zor besinleri tüketmekten vazgeçmesi, uyku bölünmesinin önüne geçilmesi açısından yeterli olacaktır.

gece uykudan uyanıyorum

Uyku bölünmesi bireyin vücudunda elbette birtakım problemlerin ortaya çıkmasında aktif olarak rol oynar. Gün içerisinde hissedilen fiziksel ve zihinsel yorgunluk, cinsel isteksizlik ve özellikle gündüzleri olan baş ağrısı bunlardan en önemlileridir.

Uyku Bölünmesine Solunum Sistemi Etkisi

Uyku bölünmesi sorununun temelini genellikle solunum sistemi rahatsızlıkları oluşturur. Öyle ki bu rahatsızlıklar kimi zaman uykuyu bölmese dahi horlama sebebi olarak ortaya çıkabilir. Uyku esnasında ortaya çıkan solunum sistemi bozuklukları; gece terlemesi, ağızda acı bir tat ve boğazda yanma şeklinde kendini belli eder.

Bu noktada belirtilmesi gereken bireyin farkında olmasa dahi uyku esnasında uykusunun bölünebileceğidir. Dolayısıyla bir önceki paragrafta belirtilen faktörler üzerinde durulması elzemdir. Uyku esnasında solunum sisteminde meydana gelen bozukluklar, uyku apnesi adı altında bir hastalık grubu olarak ele alınır. Bu durumun getirdiği olumsuz etkilerin ortadan kaldırılması için bitkisel ya da ilaç tedavi yöntemleri tercih edilebilir.

Uykum var ancak uyuyamıyorum
Uykum var ancak uyuyamıyorum

Uykum Var Ama Uyuyamıyorum

Uykusuzluk sorunu yaşayan kişilerin genel olarak söyledikleri şey “uykum var ama uyuyamıyorum” olmaktadır. Bu durumun birden fazla nedeni olabileceği gibi geçici durumlardan da yaşanıyor olabilir.

Uykusuzluk çağımızın en önemli hastalıklarından birisidir. Bu sorunu yaşayan kişilerin ortak sorunlarından birisi yatağa yattıktan sonra uyuyamamaktır. Bunun yaşanmasının altında çok önemli nedenler olabilir. Uykusuzluk bir hastalığın sonucu olabilir. Bu hastalıkların en önemlisi uyku apnesidir. Bilinenin aksine uykusuzluğun tek sebebi psikolojik nedenler ya da stres değildir. Bu nedenle kesinlikle uzun süren sorunlarda sağlık kuruluşlarına başvurmak gerekmektedir.

1 ile 4 hafta arasında süren uykusuzluk sorunları kısa süreli uykusuzluk grubuna girmektedir. Farklı hastalıklar ya da son dönemlerde yaşanılan olumsuz durumların bir sonucu olabilir. Ancak bu gerekçelerin de kısa süre içerisinde düzeltilmesi gerekmektedir. Aksi durumda kronikleşen uyku sorunları ile uğraşmak zorunda kalabilirsiniz.

Geceleri uykum kaçıyor ne yapmalıyım?
Geceleri uykum kaçıyor ne yapmalıyım?

Gece Uykudan Uyanma

Gece uykudan uyanma gün içerisinde sizin uykusuz olmanıza neden olabilecek rahatsızlıklar arasında yer almaktadır. Belirli nedenlerden dolayı geceleri uykunuzun bölünmesi ve hatta tekrar uyuyamama gibi sorunlar yaşanmaktadır. Bu durumların yaşanmasındaki nedenin doğru tespit edilerek gerekenlerin yapılması yaşadığınız bu sorunu ortadan kaldıracaktır.

Geceleri özellikle korkarak uyanmak sıkça karşılaşılan durumlar arasında yer almaktadır. Görülen rüyaların etkisiyle olabileceği gibi farklı nedenlerden dolayı da korkulabilecektir. Gece uyanmalarında gerçekleşebilecek olan en kötü durumlardan birisi gece terörüdür. Geceleri nedensiz olarak uyanarak çığlıkların atıldığı ve aşırı korku durumlarının yaşandığı gece terörü tedavi edilmesi gereken hastalıklar arasında yer almaktadır.

Geceleri alışkanlık haline gelen ve her gün aynı saatte gerçekleşen uyanmalar da size zor anlar yaşatabilecektir. Bu alışkanlığın bir ileri seviyesi de uyandıktan sonra tekrar uyuma zorluğu yaşanmasıdır. Bu zorluğun yaşanmaması ve hayatınızın daha da zor bir hale gelmemesi için zamanında müdahale edilmesi gerekmektedir.

Uyumakta zorlananlar ne yapmalı?
Uyumakta zorlananlar ne yapmalı?

Uyuyamayan İnsanlar Ne Yapmalı?

Uyuyamama sorunun çözümü için “uyuyamayan insanlar ne yapmalı?” sorusunun cevaplandırılabilmesi gerekmektedir. Yaşadığınız uykusuzluk durumunun neden olduğunu bulduğunuzda aslında sorunun cevabını da vermiş olacaksınız. Eğer nedenlerini biliyorsanız bu durumda bu nedenin ortadan kaldırılabilmesi için uğraşmanız gerekecek. Ancak nedenini bilmediğiniz durumlarda yapmanız gereken en önemli şey bir sağlık kuruluşuna başvurmak olacaktır.

Uyku sorunları için özel ya da devlet hastanelerinin bünyelerinde uyku merkezleri oluşturulmuştur. Bu merkezlerde uykusuzluk sorunlarının çözümü için gerekli testler yapılarak teşhis koyulmaya çalışılır. Yapılacak testler, uyku halindeki vücut fonksiyonlarınızdaki değişiklerin incelemesi gibi birçok farklı durum incelenmektedir. Yapılan incelemeler sonucunda sizin hastalığınızın tedavisi de oluşturulabilmektedir.

Sağlık kuruluşlarından alacağınız olumlu sonuçların dışında kendi imkanlarınızla da uykusuzluk sorunlarınızı çözebilirsiniz. Bu alacağınız ılık bir duş, masaj ya da yatak odanızın ışıklarını kapatmanız gibi oldukça basit çözümler olabilir. Ancak bazı durumlarda bu sorunun çözümü sizin yeteneklerinizi aşabilir. Uykusuzluk sorununun çözümü için bu noktada doktora gitmeniz gerekmektedir.

Gece kendiliğinden uyanmak neden olur?
Gece kendiliğinden uyanmak neden olur?

Gece Sebepsiz Yere Uyanmak

Gece sebepsiz yere uyanmak size zor anlar yaşatacak ve yeteri kadar uyumadığınızdan dolayı gündüzleri uykusuzluk yaşamanıza neden olabilecektir. Bunun gibi gece nedensiz uyanmaları ve aynı zamanda uykusuzluk sorunu yaşamanız durumunda kendi hayatınızda yapmanız gereken değişiklikler var demektir. Uyku bölünmesi nasıl önlenir diyorsanız değişiklere hep birlikte bakalım;

  • Gün içerisinde yaşadığınız stresleri gece yatağınıza taşımamalısınız. Stresli olduğunuz günün gecesinde uykuya dalmakta zorluk yaşayabileceğiniz gibi uyuduktan sonra geceleri uyanabileceksiniz. Bu nedenle sorunsuz bir uyku için kafanızı boşaltmanız gerekmektedir.
  • Gece uyanmanıza neden olacak şekilde sindirim sisteminizi bozacak olan gıdaları tüketmemelisiniz. Özellikle aşırı yağlı ve sindirimi zor yemekleri yatmadan birkaç saat önce tüketmemeye dikkat etmelisiniz.
  • Uyumadan önce teknolojik cihazlarla ilişkinizi tamamen kesmelisiniz. Telefon, televizyon, tablet ya da bilgisayar gibi cihazlarla uyumadan önce ne kadar çok vakit harcarsanız uykuya dalmakta o kadar zorlanacağınız gibi gece uyanmalara da sebep olabileceksiniz.
  • Eğer evde çalışmanızı gerektirecek bir iş sahibiyseniz uyuyana kadar bu işi yapmaya devam etmemelisiniz. Kafanızın boşalması ve vücudunuzun uykuya hazırlanabilmesi için çalışmayı uyumadan belirli bir süre önce bırakmalısınız.
  • Uykuyla ilgili bir rutine sahip olmalısınız. Hangi saatte uyuduğunuz ve hangi saatte uyandığınız genel olarak aynı olmalı. Eğer bu saatlerde düzensizlik varsa uyuyamama ile birlikte geceleri anlamsızca uyanmalarla da karşılaşabilirsiniz.

Gece uykudan uyanma nedenleri çok farklı olabilir. Geceleri uyanmamak ve uykusuzluk sorunu yaşamamak için yapmanız gerekenler yukarıdaki şekilde sıralanabilir. Eğer bunları uygulamanıza rağmen geceleri uyanmaya devam ediyorsanız bir sağlık kuruluşuna başvurmanız gerekmektedir. Aksi durumda yaşadığınız bu sorun yaşam kalitenizi de olumsuz yönde etkileyecektir.

Alacağınız küçük önlemlerle birlikte hayatınızı düzene sokarak uyku problemlerinin çoğunu çözebileceğinizi bilmelisiniz. Vücut uykuyla birlikte birçok fonksiyonu gerçekleştirebilmek için belirli bir düzen içerisinde varlığını sürdürmek ister. Bu nedenle belirli bir düzen içerisinde yaşamınıza devam ederseniz uykusuzluk sorunları ile birlikte neredeyse bütün sorunlarınızı giderebileceksiniz.

Ayrıca Uyumak İçin Dua (Uyku Duası) yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

1 thought on “Uyku Bölünmesi Nasıl Önlenir?”

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir