Uyku Bölünmesinin Nedenleri

Uyku Bölünmesi Nedenleri

Uyku Bölünmesinin Etkileri

Uyku bölünmesi birçok farklı nedenden ötürü ortaya çıkan ve kaliteli bir uyku önündeki en büyük engellerden bir tanesidir.

Uyku bölünmesini ortaya çıkartan nedenler ile uykusuzluk hastalığını doğuran nedenler büyük ölçüde benzerlik gösterir. Bunun sebebi ise; uykuya engel olan etkenlerin temelinde sinir sisteminin sürekli uyarılıyor olmasının yatmasıdır.

Uyku bölünmesinin temel etkilerini sıralamak istersek;

– Bireyin kas, iskelet ve sinir sistemi üzerinde baskı oluşturması.

– Dikkat dağınıklığıyla birlikte ortaya çıkan motivasyon ve ilgi kaybı.

– Nadir de olsa başlangıç seviyesinde depresyon.

– Organların ve dokuların onarımlarının gecikmesi.

Uyku bölünmesini temel etkilerine bakıldığında bireyin iş ve özel hayatında ne ölçüde olumsuzluklara sebep olacağını tahmin etmek zor olmayacaktır. Bu bağlamda; problemi ortaya çıkartan nedenler üzerinde durmak konu bütünlüğü açısından faydalı olacaktır.

Uyku Neden Bölünür?
Uyku Neden Bölünür?

Uyku Bölünmesinin Nedenleri

İlk paragraflarda da belirtildiği gibi uyku bölünmesini ortaya çıkartan nedenler ile uykusuzluk nedenleri örtüşür. Bir diğer ifadeyle; aslında uykusuzluğun ortaya çıkmasına sebep olan nedenler aynı zamanda uyku bölünmesini de meydana getiren nedenlerdir.

Bu nedenleri şu şekilde listelemek mümkündür:

– Bireyin sahip olduğu hastalıklar: Solunum ve dolaşım sisteminden kaynaklı hastalıklar uyku bölünmesinin temel nedenlerinden bir tanesidir. Örneğin; astım hastası bireylerin % 70’ i geceleri en az bir kez uykusundan uyanır. Buna ek olarak; damar daralması ya da genişlemesi hastalığına sahip olan bireyler de bu kapsama dahil edilebilir.

– Uyku ortamının fiziksel şartlarının yetersiz olması: Uykuya yatılan ortamında fiziksel şartlar bakımından yetersiz olması da uyku bölünmesi üzerinde etki sahibidir.

– Günlük yaşamın getirdiği zihinsel yük: Özellikle baskı altında olan bir pozisyonda çalışan bireylerde, iş hayatındaki kritik eşikler esnasında uyku bölünmesinin görülmesi gayet doğaldır. Bu durumun temel nedeni; sinir sisteminin aktif olarak çalışması ve beyni meşgul etmesidir.

“Birey yaşantısı üzerinde büyük ölçüde olumsuzluklara sebep olan her problemde olduğu gibi uyku bölünmesinde de, sorunu teşkil eden nedenlerin ortadan kaldırılması tedavinin temel esası olacaktır.”

Uyku Bölünmesi Nasıl Ortadan Kaldırılır?

Problemin nedeninde olduğu gibi tedavisinde de uykusuzluk ile paralellik gösteren bir durum mevcuttur.

Uyku bölünmesini ortadan kaldırabilecek faaliyetleri şu şekilde sıralamak mümkündür:          

– Bitkisel kürlerin kullanımı: Bireyin kesintisiz bir uyku faaliyetinde bulunabilmesinin önünü açan temel faaliyetlerden bir tanesi bitkisel çay kullanımıdır. Papatya çayı, kediotu çayı, çarkıfelek çayı ve şerbetçiotu çayı bunların en popülerleri ve etkilileri arasında gösterilebilir.

Elbette bitkisel çay tüketmeden önce bireyin hekim kontrolüne başvurması ve durumu bildirmesi gerekir.

– Düzenli periyotlarla spor yapılması: Kas-iskelet sisteminin hareket ettirilmesi tahmin edilebileceği gibi spor yapılması ile doğrudan ilişkili bir durumdur. Elbette burada bahsedilen spor faaliyeti profesyonel anlamda yapılacak bir faaliyet değildir.

“Bireyin günlük periyotlar yirmi-otuz dakika dahi yürüyüş yapması uyku bölünmesinin ortadan kaldırılmasında etkili olacaktır.”

– İlaç kullanımı: Her ne kadar tavsiye edilmese de uyku bölünmesinin ortadan kaldırılmasına yardımcı olacak etkenlerden bir tanesi de sakinleştirici ya da uyku ilacı kullanımıdır. İlaçların karaciğer üzerinde bıraktığı olumsuz etki dikkate alındığı takdirde ilaç kullanımının ne ölçüde doğru olduğu tartışmaya açık bir konudur.

Tüm bunlara ek olarak; bireyin hijyen kurallarına ek olarak beslenmesi, alkol ve sigara tüketiyorsa vakit kaybetmeden bu alışkanlığından vazgeçmesi ve uyku saatlerinde belirli bir standart oturtması da uyku bölünmesi çözümünde etkili olacak faaliyetlerdir.

Cevabı “Uyku Bölünmesinin Nedenleri”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir