Uyku Bölünmesinin Nedenleri

Beynin uykuya dalamaması ile birlikte oluşan uyku bölünmesinin nedenleri sizler için bukuyor ve uykuya dalamama sorununa çözüm buluyoruz.

Uyku Bölünmesinin Etkileri

Uyku bölünmesi birçok farklı nedenden ötürü ortaya çıkan ve kaliteli bir uyku önündeki en büyük engellerden bir tanesidir.

Uyku bölünmesini ortaya çıkartan nedenler ile uykusuzluk hastalığını doğuran nedenler büyük ölçüde benzerlik gösterir. Bunun sebebi ise; uykuya engel olan etkenlerin temelinde sinir sisteminin sürekli uyarılıyor olmasının yatmasıdır.

Uyku bölünmesinin temel etkilerini sıralamak istersek;

 • Bireyin kas, iskelet ve sinir sistemi üzerinde baskı oluşturması.
 • Dikkat dağınıklığıyla birlikte ortaya çıkan motivasyon ve ilgi kaybı.
 • Nadir de olsa başlangıç seviyesinde depresyon.
 • Organların ve dokuların onarımlarının gecikmesi.

Uyku bölünmesini temel etkilerine bakıldığında bireyin iş ve özel hayatında ne ölçüde olumsuzluklara sebep olacağını tahmin etmek zor olmayacaktır. Bu bağlamda; problemi ortaya çıkartan nedenler üzerinde durmak konu bütünlüğü açısından faydalı olacaktır.

Uyku Neden Bölünür?
Uyku Neden Bölünür?

Uyku Bölünmesinin Nedenleri

İlk paragraflarda da belirtildiği gibi uyku bölünmesinin nedenleri için ortaya çıkan sebepler ile uykusuzluk nedenleri örtüşür. Bir diğer ifadeyle; aslında uykusuzluğun ortaya çıkmasına sebep olan nedenler aynı zamanda uyku bölünmesini de meydana getiren nedenlerdir.

Bu nedenleri şu şekilde listelemek mümkündür:

Bireyin sahip olduğu hastalıklar

Solunum ve dolaşım sisteminden kaynaklı hastalıklar uyku bölünmesinin temel nedenlerinden bir tanesidir. Örneğin; astım hastası bireylerin % 70’ i geceleri en az bir kez uykusundan uyanır. Buna ek olarak; damar daralması ya da genişlemesi hastalığına sahip olan bireyler de bu kapsama dahil edilebilir.

Uyku ortamının fiziksel şartlarının yetersiz olması

Uykuya yatılan ortamında fiziksel şartlar bakımından yetersiz olması da uyku bölünmesi üzerinde etki sahibidir.

Uyku Bölünmesi Nedenleri
Uyku Bölünmesi Nedenleri
Günlük yaşamın getirdiği zihinsel yük

Özellikle baskı altında olan bir pozisyonda çalışan bireylerde, iş hayatındaki kritik eşikler esnasında uyku bölünmesinin görülmesi gayet doğaldır. Bu durumun temel nedeni; sinir sisteminin aktif olarak çalışması ve beyni meşgul etmesidir.

Birey yaşantısı üzerinde büyük ölçüde olumsuzluklara sebep olan her problemde olduğu gibi uyku bölünmesinde de, sorunu teşkil eden nedenlerin ortadan kaldırılması tedavinin temel esası olacaktır.

Gece Uykudan Uyanmak

Gece sebepsiz yere uyanmak ve bunun sürekli hale gelmesi yorgun ve sizi depresyona sokacak kadar zor bir hale gelebilir. Eğer gece sebepsiz yere uyanıyor ve sonra tekrar uykuya dalmakta zorlanıyorsanız bu mutlaka çözülmesi gereken bir sorundur. Genel olarak insanların uyuduklarından yaklaşık 4-6 saat arası bir zamanda uyanmaları oldukça normaldir.  Eğer her gece uyanmaktan şikayetçiyseniz yapmanız gerekenler:

 • Gün içerisinde yaşadığınız olaylardan dolayı strese girdiyseniz yatağa bu streslerle birlikte girmemelisiniz.
 • Uyumadan önce ağır yemekler ve gıdalar tüketmemelisiniz.
 • Yatmadan önce cep telefonlarınızla çok fazla zaman geçirirseniz uykunuzu olumsuz yönde etkileyecektir.
 • Uyku, rutini sever. Uyuduğunuz ve uyandığınız saatlerin standartlaşması gerekir.
Geceleri uykumdan uyanıyorum ne yapmalıyım?
Geceleri uykumdan uyanıyorum ne yapmalıyım

Uykudan Erken Uyanmak

Uykudan erken uyanmanın nedenleri oldukça önemlidir. Eğer idrar yapma gereksiniminden dolayı erkenden uyanıyorsanız uyumadan önce sıvı tüketiminin azaltılması gerekecektir. Erken uyanmanın bir diğer nedeni uykunuzu alıyor olmanız olabilir. Ancak bu oldukça düşük bir ihtimaldir.

Sigara kullanan kişilerde ve özellikle gece sigara tüketimi sizleri daha erken saatlerde ve uykunuzu tam olarak almamış şekilde uyandırabilecektir. Bu nedenle genel sağlığınızı olumsuz etkileyen sigaranın bırakılması gerekmektedir.

Eğer uyuduğunuz oda sabah güneşini direkt olarak alan bir konumda ise erkenden uyanmanıza neden olabilir. Sabahları odalarınızın daha loş bir ışık seviyesinde olmasını sağlayarak daha uzun süreler uyuyabilirsiniz. Bunun gibi önlemler sayesinde sabah erken uyanma sorunu çözülebilecektir.

Uyku bölünmesi çözümü nedir?
Uyku bölünmesi çözümü nedir?

Uyku Bölünmesi Nasıl Ortadan Kaldırılır?

Problemin nedeninde olduğu gibi tedavisinde de uykusuzluk ile paralellik gösteren bir durum mevcuttur.

Uyku bölünmesini ortadan kaldırabilecek faaliyetleri şu şekilde sıralamak mümkündür:          

Bitkisel kürlerin kullanımı

Bireyin kesintisiz bir uyku faaliyetinde bulunabilmesinin önünü açan temel faaliyetlerden bir tanesi bitkisel çay kullanımıdır. Papatya çayı, kediotu çayı, çarkıfelek çayı ve şerbetçiotu çayı bunların en popülerleri ve etkilileri arasında gösterilebilir.

Elbette bitkisel çay tüketmeden önce bireyin hekim kontrolüne başvurması ve durumu bildirmesi gerekir.

Düzenli periyotlarla spor yapılması

Kas-iskelet sisteminin hareket ettirilmesi tahmin edilebileceği gibi spor yapılması ile doğrudan ilişkili bir durumdur. Elbette burada bahsedilen spor faaliyeti profesyonel anlamda yapılacak bir faaliyet değildir.

Bireyin günlük periyotlar yirmi-otuz dakika dahi yürüyüş yapması uyku bölünmesinin ortadan kaldırılmasında etkili olacaktır.

İlaç kullanımı

Her ne kadar tavsiye edilmese de uyku bölünmesinin ortadan kaldırılmasına yardımcı olacak etkenlerden bir tanesi de sakinleştirici ya da uyku ilacı kullanımıdır. İlaçların karaciğer üzerinde bıraktığı olumsuz etki dikkate alındığı takdirde ilaç kullanımının ne ölçüde doğru olduğu tartışmaya açık bir konudur.

Tüm bunlara ek olarak; bireyin hijyen kurallarına ek olarak beslenmesi, alkol ve sigara tüketiyorsa vakit kaybetmeden bu alışkanlığından vazgeçmesi ve uyku saatlerinde belirli bir standart oturtması da uyku bölünmesi çözümünde etkili olacak faaliyetlerdir.

Uykunuz bölündükten sonra yatağa yatınca uykum kaçıyor diyorsanız ilgili makalemizi okumanızı da öneririz.

2 thoughts on “Uyku Bölünmesinin Nedenleri”

 1. Mehmet Coşan

  En önemli unsurlardan birtanesi uyku düzeni erken yatıp erken kalkarak bunu düzene sokabilirsiniz bence olur.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir