Uyku bozukluğu için hangi doktora gidilmeli?

Uyku Bozukluğu İçin Hangi Doktora Gidilmeli?

Uyku bozukluğu için hangi doktora gidilmeli? Eğer ki ileri seviyede uyku problemi çekiyorsanız bir doktora ya da bölüme gözükmeniz gerekebilir.

Uyku Problemi ve Nedenleri Hakkında

Çeşitli nedenlerden ötürü bireyin yaşantısının bir döneminde en az bir kez uyku problemi yaşadığı veriler ile kanıtlanmış bir olgudur. Uyku problemi; bireyin uykuya uygun zamanı ve ortamı olmasına rağmen sağlıklı ve etkin bir uykuya yatamaması olarak ifade edilebilir. Elbette uykuya dalamamak bir sorun olduğu gibi uykudan uyanamamak da uyku problemi kapsamında ele alınır.

Uyku bozukluğu sebepleri nelerdir
Uyku bozukluğu sebepleri nelerdir

Özellikle ergen yani gelişim çağında olan bireylerde uyku, kemik gelişimi başta olmak üzere vücut fizyolojisi üzerinde birçok önemli görev üstlenir. Elbette uyku problemini meydana getiren çeşitli nedenler mevcuttur. Bu nedenleri şu şekilde sıralamak ve detaylandırmak mümkündür:

  • Uyku saatlerin birey tarafından düzenlenememesi.
  • Uyku için yatağa girmeden önce sindirilmesi zor besinlerin tüketilmesi.
  • Gün içerisindeki yoğun temponun sinir sistemi üzerinde baskı yaratması.
  • Kafein içerikli besin gruplarının tüketilmesi.
  • Alkol ve uyuşturucu gibi bağımlılık yaratan maddelerin kullanılması.
  • Uykuya dalmadan önce zihinsel gerginliğin giderilememesi.

Nedenlerine bakıldığında uyku probleminin temelini sinirsel aktivitelerin meydana getirdiği görülür. Bu bağlamda bakıldığında uyku problemini ortadan kaldıran çözümler, sorunu meydana getiren nedenlerin ortadan kaldırılması üzerine kurulmuştur.

Uykusuzluk için hangi doktora gidilir
Uykusuzluk için hangi doktora gidilir

Uzun süre devam eden uyku problemleri kronik olarak nitelendirilir. Kronik yani bir haftalık periyotta en az üç kez uyku problemi yaşayan bireyler için durum daha da ciddidir. Uykusuzluğun yaşantılarına yaptığı olumsuz etkileri ortadan kaldırmak isteyen bireyler, sağlık kuruluşlarının nöroloji polikliniğine başvurmalıdır. Çünkü; uyku, bireyin zihinsel faaliyetleri üzerinde büyük tahribatlara sebep olabilir.

Yine uyku problemini meydana getiren nedenlerin sinirsel faaliyetler olduğu göz önünde bulundurulursa nöroloji bölümünün sorunun çözümü ile ilgilenmesini anlamak zor olmayacaktır. Sistematik bir tedavi yöntemiyle uyku probleminin ilaç dahi kullanılmadan tümüyle doğal yollarla ortadan kaldırılması mümkündür.

Uyku bozukluğu için hangi doktora gidilmeli? kısacası uyku bozukluğuna sahip olduğunuzu düşünüyorsanız bir nörologa danışmanız gerekmektedir. Uykusuzluk için gidilecek bölümün adı ise nörolojidir.

Uyku bozukluğu için gidilecek doktor ve bölüm
Uyku bozukluğu için gidilecek doktor ve bölüm

Uyku Bozukluğuna Neden Olan Hastalıklar

Bazen ne yaparsak yapalım uykusuzluğu doğal yollar ile engellenmeyi başaramıyoruz. Fakat bu sizi çaresizliğe kaptırmasın çünkü birtakım tıbbi yöntemler ile uykusuzluk problemini çözmek mümkün. Uzmanlarla görüşerek hangi uyku hastalığına sahip olduğunuzu öğrenebilir ve uygun tedavi yönteminden yararlanabilirsiniz. Birtakım uyku hastalıkları ve tedavi yöntemleri aşağıda verildiği gibidir.

Obstrüktif Uyku Apnesi

Bu rahatsızlık en çok rastlanan rahatsızlıktan biridir ve solunumun durması ile ilişkilidir. Tedavi edilmezse ölüme kadar ilerleyebilir ve mutlaka uzmanlara gözükmek gerekir. Tedavisi ise genelde ameliyat ya da ilaç kullanarak gerçekleşiyor. Bazı durumlarda hastaya solunum makinesi de bağlanabiliyor.

Rem Uyku Bozukluğu

Rem uyku bozukluğu problemi yaşayan kişiler rüyaların dışına çıkıp kendilerini rüyada sanıp birtakım hareketler yapabilirler. Bu durum kimi zaten tehlikeli bir hale de gelebilir. Bu rüyalar genellikle sabah karşı vakitlerde görülür ve kişi istemeden bir başkasına da zarar verebilir. Tedavisi ise genelde kas gevşetici ile gerçekleşiyor. Fakat gerekli durumlarda uzmanların tavsiyesi ile melatonin içeren anti depresan kullanımı da gerekebiliyor. Aynı zamanda rem uyku bozukluğu yaşayan hastaların uyuduğu ortamlardan kesici aletlerin de alınmış olması oldukça önemlidir.

Narkoplesi

Narkoleptik bir kişinin normal bir düzeni yoktur. Farkına varmadan gün içreisinde ya da herhangi bir iş ile meşgulken bir anda uykuya dalabilirler. Bu durum araç kullanımında gerçekleşirse oldukça tehlikeli sonuçlar doğurabilir ve mutlaka tedavi edilmelidir. Tedavisi ise mutlaka ilaç ile sağlanır. Bunun dışında çok düşük bir ihtimal ise davranış terapisi de zaman zaman işe yaramaktadır.

İnsomnia

İnsomnia rahatsızlığı en çok tehliteli uyku rahatsızlığı olabilir. İnsomnia hastaları genelde hiç uyuyamazlar, uykuya dalmakta zorluk çekerler ve bunun sonucunda bağışıklık sistemlerini zayıflatırlar. Hastalığa sebep olan şey ise beyinde bulunan birtakım protein içeren hücrelerinin şeklinin bozuk olması ve zarar görmesidir. Tedavi edilmezse ölüme kadar ilerleyebilir. Tedavisi ile terapi ve ilaç ile yapılmaktadır. İlaçlarla beraber birtakım alışkanlıkların değiştirilmesi ve uyku için düzenli bir alanın yaratılması gerekmektedir.

Patlayan Kafa Sendromu

Patlayan kafa sendromunda, kişi uyku evresine geçmeye çalışırken kafasının içerisinde şiddetli sesler duyar ve aniden irkilir. Bu durumdan etkilenen kişile genelde sesler duymaktan uyuyamazlar ve uyku bozukluğu meydana gelir. Tedavisi için de ilaç gerekebilir. Aynı zamanda alkol ve maddelerden uzak durmak, stresi azaltmak da yardımcı olacaktır.

4 thoughts on “Uyku Bozukluğu İçin Hangi Doktora Gidilmeli?”

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir