Uyku bozukluğu nasıl giderilir ve tedavisi nedir

Uyku Bozukluğu Nasıl Giderilir? Tedavisi Nedir?

Uyku problemi özellikle yaz günlerinde karşımıza çıkmaktadır peki uyku bozukluğu nasıl giderilir? nedenleri ve tedavisi nelerdir? tüm bu sorunların cevaplarını sizler için derledik.

Uyku Bozukluğu Hakkında

Uyku bozukluğu ya da uyku problemi en genel ifadeyle; bireyin uyku için yeterli imkana ve zamana sahip olmasına rağmen kaliteli bir uyku faaliyetinde bulunamaması olarak tanımlanabilir. Uyku bozukluğu, bireyin yaşam kalitesinde önemli ölçülerde düşüşlere sebep olur. Bu nedenle de vakit kaybetmeden tedavi edilmesi gereken bir problemdir.

Uyku bozukluğu tedavisi nasıl olur
Uyku bozukluğu tedavisi nasıl olur

Uyku bozukluğunun nedenlerini fizyolojik ve psikolojik olmak üzere ikiye ayırmak mümkündür. Psikolojik nedenlerin ortadan kaldırılması fizyolojik nedenlere kıyasla daha zordur. Bu nedenlerin mümkün mertebede ortadan kaldırılması problemin tedavisinde belirleyici olacaktır.

Uyku Bozukluğu Tedavisi

Uyku bozukluğu tedavisi noktasında birey; yaşam tarzında birkaç köklü değişiklik yapmak zorundadır. Aksi takdirde uyku bozukluğu probleminden dolayı yaşadığı sorunlardan kurtulamayacaktır. Bireyin yapması gereken değişikliklerin başında beslenme tarzını ve uyku saatlerini düzenlemesi gelir.

Uyku bozukluğu nasıl geçer
Uyku bozukluğu nasıl geçer

Uyku bozukluğu nasıl giderilir? Uykuya dalmadan 1.5-2 saat kadar önce besin tüketiminin kesilmesi gerekir. Aksi takdirde sindirim sistemi uyku esnasında da faaliyette olmaya devam edecek, bu durumda da bireyin kaliteli bir uyku çekmesi mümkün olmayacaktır. Bunun için Sağlık Açısından Uykuya İyi Gelen Besinler yazımızı okuyabilirsiniz.

Uyku bozukluğu tedavisinde ikinci olarak birey; uykuya dalma ve uykudan kalkma saatlerinde büyük değişiklikler yapmamalıdır. Bu durum tıbbi olarak şartlı koşullandırma şeklinde ifade edilir. Vücut bir dönem boyunca aynı saatte uyumaya ve aynı saatte uyanmaya başladığında biyolojik saatini bu standartlara göre ayarlayacaktır.

Kullanılacak tedavi metodunu etkileyen en önemli faktör uyku bozukluğunun derecesidir. İleri derecelerde uyku bozukluğu yaşayan bireylerde ilaç tedavisi kullanımı gündeme alınabilecekken, başlangıç aşamasında uyku problemi olan bireylerde ise bitkisel çaylar ve egzersiz metotları tercih edilir.

Genel olarak bakıldığında; uyku bozukluğu tedavisi, aksatılmadan uygulandığı takdirde başarıya ulaşır. Dolayısıyla bireyin uzun soluklu bir tedavi için kendini hazır hissetmesi ve kararlılığı da uyku bozukluğu tedavisi noktasında belirleyici olacaktır.

Uykusuzluk testi nasıl yapılır?
Uykusuzluk testi nasıl yapılır?

Uyku Bozukluğu Testi

Uyku bozukluğu testi yaparak yaşadığınız uyku sorunlarının durumunu görebilirsiniz. Uykusuzluğunuza neden olan durumların incelenerek teşhis ve tedavi yöntemlerini kolaylıkla bulabilirsiniz. Bu durumu kendi imkanlarınızla çözebileceğiniz gibi eğer uzun süreli yaşadığınız uykusuzluk sorunları varsa profesyonel destek alabilirsiniz.

Uykusuzluk yaşamanızın nedenlerinden birisi uyku apnesi olabilir. Uyuduğunuz süre içerisinde nefessiz kalmanız ve bu nedenle sürekli olarak uyanmanız kaçınılmaz olacaktır. Bu hastalığın bir sonucu olarak da ne kadar uyursanız uyuyun kendinizi sürekli olarak uykusuz ve yorgun hissetmenize neden olmaktadır. Uyku bozukluğunu yaşayıp yaşamadığınızın bir kanıtı olarak aşağıdaki durumları yaşayıp yaşamadığınızı kontrol edebilirsiniz:

  • Sürekli olarak kendinizi yorgun hissetmeniz,
  • Kendinizi aşırı sinirli hissetmeniz,
  • Son dönemlerde yüksek tansiyon sorunu yaşamanız,
  • Kendinizi depresyonda hissetmeniz,
  • Gün içerisinde sürekli yaşadığınız unutkanlık durumları,
  • Herhangi bir işe ya da duruma konsantre olamamanız,
  • Sizin kontrolünüz dışında yaşadığınız aşırı kilo alma ya da kilo kayıpları gibi durumların yaşanması sizin uyku bozukluğu sorununuz olduğunu gösterecektir.

Yaşadığınız bu durumlara neden olan uyku apnesi hastalığının mutlaka tedavi edilmesi gerekmektedir. Zamanında tedavi edilmeyen bu hastalık ilerleyen süreçlerde sizi ölüme götürecek olan kalp hastalıkları da dahil olmak üzere birçok hastalığa neden olabilecektir. Teşhisin yapılması ile birlikte tedavi edilebilmeniz için tıp gerekli olan tedavi yöntemlerini size sağlayabilecektir. Yaşadığınız olumsuz durumların nedenlerini bulabilmek için evde uyku testi yapabileceğiniz gibi sağlık kuruluşlarından da bu konuda destek alabilirsiniz.

Ayrıca Uykusuzluk Neden Olur? Çözüm Önerileri makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir