Uyku bozuklukları merkezi

Uyku Bozuklukları Merkezi

Uyku doktoru araştırıldığında karşımıza uyku bozuklukları merkez çıkmaktadır. Sizlere öncelikle uyku bozukluğunu tanımlayıp daha sonra uyku bozuklukları merkezi hakkında bilgi vereceğiz.

Uyku Bozukluğu Hakkında

Bireyin yaşantısının belirli dönemlerinde karşı karşıya kaldığı uyku bozukluğu kısa sürede ortadan kaldırıldığı takdirde vücutta herhangi bir tahribata sebebiyet vermezken, kronik hal aldığı takdirde fizyolojik ve psikolojik yönden birey sağlığını büyük ölçülerde tehdit eder vaziyete gelir. Bu bağlamda bakıldığında uyku bozukluğunun teşhis ya da tespit edildiği anda tedavi edilmesi problemin büyümesinin engellenmesi noktasında kilit noktayı oluşturur.

Uyku bozuklukları merkezi nedir
Uyku bozuklukları merkezine neden gidilir

Gerek iş gerekse de özel hayatta bireyin birçok olumsuzlukla karşılaşmasının sebebi olan uyku bozukluğunun olumsuz etkilerini şu şekilde sıralamak mümkündür:

 • Sinirsel gerginliğin meydana getirdiği tahammülsüzlük, sabırsızlık ve kolay sinirlenme hali.
 • Kısa süreli unutkanlıklar.
 • Özellikle sırt ve bacak kaslarında sızı şeklinde meydana gelen ağrı.
 • Dalgınlık ve geriye dönük olayların hatırlanmasında zorlanma.
 • Dikkat toplayamama ve gün içerisinde sürekli uykuya yatma isteğinin getirdiği sersemlik.
 • Sıralanan 5 faktöre bakıldığında, uyku bozukluğunun bireyin yaşantısında büyük kırılmalara neden olabilecek sorunlar meydana getirebileceği şüphesiz yanlış bir ifade olmayacaktır.
Uyku bozuklukları merkezi nerede olur
Uyku bozuklukları merkezi nerede olur

Uyku Bozuklukları Merkezi

Vücudun sistemsel faaliyetleri üzerinde olumsuz etki yaratan her problemde olduğu gibi uyku bozukluklarında da sorunun çözümü noktasında uygulanabilecek tedavi yöntemleri araştırılmış ve birtakım sağlık kuruluşları bu yöntemlerin uygulanmasına öncülük etmiştir. Uyku bozuklukları merkezini olarak isimlendirilen bu kurumlar (nöroloji) , uyku bozukluğunun birey yaşantısında doğurduğu olumsuzlukların ortadan kaldırılmasını temel hedef edinmiştir. Bu noktada uyku bozuklukları merkezi tarafından uygulanan tedavi metotlarından genel ifadelerle bahsetmek konu bütünlüğü açısından gerekli olacaktır.

Tahmin edilebileceği gibi tedavinin kilit noktasını; bireyin geceleri kaliteli bir uyku faaliyetinden bulunmasını sağlamak oluşturur. Bunun için genellikle bireyin beslenme ve yaşam tarzının düzenlenmesi, uyku getiren bitki çayları ve çeşitli egzersizler tercih edilir. Uyku bozuklukları merkezi tarafından belirlenen tedaviyi aksatmadan uygulayan bireylerin 15-20 gün aralığında uyku bozukluğu probleminden % 90 oranında kurtulacağı istatistiksel veriler ile kanıtlanmıştır.

Uyku Bozuklukları Merkezi Nerede Olur?

Uyku sorunları yaşayan kişilerin sorunlarından kurtulabilmeleri için mutlaka uyku bozuklukları merkezine gitmeleri gerekmektedir. Gittiğiniz merkezlerde uyku düzeniniz, geceleri uyuma ve uyanma durumlarınız ve bunun gibi sorunların belirlenebileceği birçok durum kontrol edilerek sorunların çözümü için uygulanması gereken tedavilere ilişkin işlemler yapılabilecektir. Peki ama uyku bozuklukları merkezi nerede olur?

Birçok hastanenin bünyesinde uyku bozukluklarına ilişkin teşhis ve tedavi işlemlerini yapabilecek merkezler bulunmaktadır. Bulunduğunuz il içerisinde devlet hastaneleri ile birlikte özel hastanelerin de bu şekilde uyku merkezleri bulunmaktadır. Neredeyse bütün illerde uyku bozukluklarına ilişkin işlem yapabilecek merkezler var desek çok da yanlış olmaz.

Uyku bozuklukları yaşayanların gittikleri uyku bozukluğu merkezinde uyku halindeyken tam olarak nasıl sorunlar yaşandığı, gece boyunca ne kadar uyku halinde ne kadar uyanık kaldığı, bu uyku halinin ne kadarı REM uykusu durumunda olduğu ve bunun gibi uyku ile ilgili olarak teşhis edilebilecek olan bütün durumlar incelenebilmektedir. Birçok farklı makineye bağlanarak farklı kayıtların yapılabilmesine imkan sağlayan bu merkezler sayesinde yaşadığınız sorunlardan kurtulma imkanı da bulabileceksiniz.

Uyku testi sonucu ne zaman çıkar?
Uyku testi sonucu ne zaman çıkar?

Uyku Testi

Uyku testlerinin yapılabildiği uyku bozuklukları merkezlerinde bağlı bulunduğunuz cihazlardan istenilen sonuçlar alınabilmektedir. Bununla birlikte özel odalarda uyuma şansı tanınmasından dolayı gece boyunca yaptığınız hareketleri test edebileceklerdir.

Uyku hayatımızın en önemli evrelerinden birisidir. Yeteri kadar uyunmaması ya da gereğinden fazla uyunması gibi durumlar istenmeyen sonuçların doğmasına neden olabilecektir. Bu nedenle uyku durumunda yaşanan değişikliklerle ilgili olarak mutlaka uyku testi yapılması gerekecektir. Yapılacak olan test sayesinde sorunun temeline inebilme şansı da sağlanabilecektir. Uyku testi yaptırmanızı ya da uyku bozukluğu merkezine gitmenizi gerektirecek olan durumlara bakacak olursak:

 • Uyandığınız zaman yeteri kadar dinlenmediğinizi hissediyorsanız,
 • Uykusuzluktan dolayı unutkanlık, konsantrasyon bozukluğu ya da yorgunluk hissediyorsanız,
 • Etrafınızdan sürekli olarak horladığınıza dair şikayet alıyorsanız,
 • Uyuduğunuzda soluğunuz kesiliyorsa,
 • Kısa sürede yorulma ya da gün içerisinde uyuklamalarınız oluyorsa,
 • Araba kullanırken dikkatinizde azalma oluyorsa,
 • Gereksiz yere çabuk sinirleniyorsanız uyku bozukluğu yaşıyorsunuz demektir.

Bu durumda mutlaka bir uyku bozukluğu merkezine giderek sorunlarınızın çözülmesini sağlayabilirsiniz.

Uyku birimi (Uyku bozuklukları) laboratuvarı
Uyku birimi (Uyku bozuklukları) laboratuvarı

Uyku Merkezi Olan Hastaneler

Uyku merkezi olan hastaneler neredeyse bütün illerde hizmet vermektedir. Devlet hastanelerinin kendi bünyelerinde hizmet veren uyku bozuklukları merkezlerinde istediğiniz gibi işlem yaptırabilecek ve yaşadığınız uyku sorunlarının çözülmesini sağlayabilirsiniz. Devlet hastanelerinin yanı sıra özel hastanelerin kendi bünyelerinde de uyku bozuklukları merkezleri bulunmaktadır.

Yaşadığınız uyuma sorunlarının birçok farklı nedeni olabilir. Bunlar fizyolojik nedenler olabileceği gibi psikolojik nedenler olarak da karşımıza çıkmaktadır. Bunun tespit edilebilmesi için öncelikle araştırmaların doğru yapılması gerekmektedir. Bu araştırmaların yapılabilmesi için hizmet veren uyku merkezi olan hastaneler gerekli testleri yaparak hastalığınızın teşhis ve tedavisini yapabileceklerdir. Siz de bu şekilde hastalıklarınızdan kurtularak istediğiniz gibi rahat uykuya dalabileceksiniz.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir