Uyku düzensizliği nasıl giderilri

Uyku Düzensizliği Nasıl Giderilir?

Uyku düzensizliği nasıl giderilir diyorsanız gerek uykusuzluğa bitkisel çözüm gerek doğal yollarla uykuya dalamama sorununa çözüm buluyoruz.

Düzensiz Uykunun Etkileri

Vücut dengesini ve yapısını bozan tüm sorunlarda olduğu gibi uykusuzlukta da birden çok tedavi metodu kullanılabilir. Bu metotların içerisinden hangisinin tercih edileceği ise tamamen problemi yaşayan bireyin inisiyatifine bırakılmış bir durumdur.

Uyku düzensizliği nasıl düzelir
Uyku düzensizliği nasıl düzelir

Uykusuzluk probleminin kronikleşmiş olarak ifade edilebilmesi için bireyin, haftalık periyotlarda en az üç kez uykusuzluk ile karşı karşıya kalması gerekir. Belirtilen oranda uykusuzluk sorunu ile karşı karşıya kalan bireyler için durumun oldukça ciddi olduğunu söylemek yanlış bir ifade olmaz.

Düzensiz uykunun birey yaşantısına etkileriyle ilgili olarak üzerinde durulması gereken; düzensiz uykunun, uykusuzluk problemi doğurduğu ve bunun neticesinde birçok olumsuzluğun ortaya çıktığı olmalıdır. Uyku düzensizliğin zararları için şüphesiz düzensiz uyku denildiğinde ilk akla gelen; gündüzleri boş bulduğu her an uyuklayan fakat geceleri yani asıl uykuya dalması gereken saatlerde bir türlü uyuyamayan bireylerdir. Bu durumun en büyük etkisi; beynin gece ve gündüz kavramı noktasında aldatılması dolayısıyla da bireyin biyolojik saatinin bozulmasıdır.

Yapılan araştırmalar neticesinde düzensiz uyku ile yaşamını sürdüren bireylerde kalp krizi, damar tıkanıklığı vb. gibi ölümcül nitelik taşıyan hastalıkların görülme ihtimalinin % 35 oranında arttığı tespit edilmiştir. Dolayısıyla tam da bu aşamada sorulması gereken soru; “Düzensiz uyku nasıl önlenir?” sorusudur.

Uyku düzensizliği nasıl giderilir
Uyku düzensizliği nasıl giderilir

Düzensiz Uyku Nasıl Önlenir?

Bireyin yaşantısının belirli bir döneminde uyku düzeninin bozulması gayet doğal bir durumdur. Doğal olmayan ise bu düzen bozukluğunun kısa süreli bir durum olarak kalmaması ve günlerce hatta haftalarca devam etmesidir. Uyku düzensizliği nasıl önlenir?

Özellikle gündüzleri her bulduğu boşlukta uyuma eğilimi gösteren bireylerin irade göstererek gündüzleri uyumamaları gerekir. Aksi takdirde gece uykusundan mahrum kalınır ve bu durumun vücut üzerinde bir hayli yıpratıcı etkisi olur.

Düzensiz uykunun önlenmesinde hiç şüphesiz doğru saatlerde uyumanın yanında kaliteli bir uyku da etkin rol oynar. Peki ya uyku düzensizliği nasıl önlenir? Kaliteli bir uyku için temel şartları şu şekilde sıralamak mümkündür:

  • Uykuya yatılacak ortamında fiziksel özellikleri.
  • Bireyin uykuya ne kadar hazır olduğu.
  • Bireyin fizyolojik ve psikolojik yapısı.

Belirtilen bu şartlardan biri dahi sağlanmadığı takdirde dinlendirici bir uyku değil yorucu bir uyku ile karşılaşılması muhtemel olacaktır. Uyku her ne kadar basit bir faaliyet gibi gözükse de insan vücudu için hayati bir önem taşıdığı unutulmamalı ve uyku düzeninin sağlanmasının üzerinde önemle durulmalıdır.

Düzensiz uyku nasıl önlenir
Düzensiz uyku nasıl önlenir

Uykusuzluk problemi nasıl aşılır?

Uykusuzluk bireyin yaşam kalitesinde keskin düşüşlere sebep olabileceğinden bir an önce tedavi edilmesi gerekir. Bu doğrultuda geliştirilen uyku düzenliğinin giderici etkiye sahip olan uykusuzluk önleme yolları şu şekilde sıralanabilir:

  • Öncelikli olarak bireyin yatağa boş bir mideyle girmesi gerekir. Uykudan önce sindirimi zor besinlerin tüketimi uykusuzluk problemini meydana getiren faktörlerin başında gelir. Bu nedenle bu sorunu ortadan kaldırabilecek önerilerin başında bireyin uykuya yatmadan önce ağır besinler tüketmemesi gelir.
  • Günlük hayatın getirisi olan sorunlara sahip olan bireyler bu problemleri yatağa taşımamalıdır. Bu noktada uzmanlar tarafından önerilen; bireylerin ailesi ve arkadaşları ile bu sorunları konuşarak sinir sistemini rahatlatmasıdır. Belirtilen yöntemin getirileri araştırmalar ile ispatlanmıştır.
  • Bireyin günlük periyotlarla 20-30 dakika egzersiz yapması da uykusuzluğu ortadan kaldırmaya yardımcı olan etmenlerde biridir. Yapılan egzersiz kas ve sinir sisteminin hafiflemesine yardımcı olur, böylece birey kaliteli ve etkin bir uykuya kısa sürede kavuşabilir.
  • Bitkisel çayların tüketimi denenebilir. Özellikle papatya çayı, limon çayı ve çarkıfelek çayı uykusuzluğu ortadan kaldırıcı etkileri ile bir hayli tercih edilen bitkisel karışımlardır.
Uykusuzluk problemi tedavisi
Uykusuzluk problemi tedavisi

Görüldüğü gibi uyku düzensizliğinin tedavisinde birçok farklı öneri mevcuttur. Bireyin bu önerilerin hemen hepsini aynı anda yerine getirmesi uykusuzluk sorununun kısa süre içerisinde çözümüne büyük katkı sağlayacaktır. Uyku düzensizliği nasıl giderilir sorusuna cevap vermiş olduk peki ya önlemezsek ne gibi sorunlar karşımıza çıkıyor birde onları inceleyelim.

Uyku Düzensizliğinin Neden Olduğu Rahatsızlıklar

Uyku ve su vücudumuzun en çok ihtiyaç duyduğu şeylerdir. Dolayısıyla biz bunları sağlamazsak vücudumuzda birtakım dengeler bozulup fonksiyonlarımız işlemez hale gelebilir. Bu yüzden düzenli olarak uyumaya oldukça önem göstermeliyiz. Aksi taktirde aşağıda belirtilen birtakım kötü sonuçlar meydana gelebilir. Düzensiz uyku nelere yol açar?

İnme Riski Artar

Amerika’da yapılmış olan araştırmalara göre yetersiz ve az uyuyan kişilerde inme görülme riski, düzenli uyuyanlara göre %50 kat daha fazladır. Yetersiz uyku vücut direncini sarsarak inmeye sebebiyet verebilir.

Obeziteye Sebep Olabilir

Geceleri uyumakta zorlanan ya da düzensiz olarak uyumakta olan insanların iştahları düzenli uyuyanlara göre çok daha açıktır ve daha yüksek kalorisi olan yiyecekleri yeme isteği artar. Aynı zamanda düzensiz uyumak birçok sağlıklı hormonun salgılanmasını da etkilediği için obezite ile savaş çok daha zor olabilir. Yapılmış olan araştırmalara göre düzenli ve kaliteli uyku uyumayan bireylerin leptin ve grehlin seviyelerinde gözle görülebilir değişiklikler görülmüştür ve bu hormonların asıl görevi ise iştahı düzenlemektir.

Diyabet Ortaya Çıkabilir

Hastalık Kontrol Merkezi isimli bir kurumun yapmış olduğu araştırmalara göre, düzensiz ve kalitesiz bir uyku, bireyde diyabet gibi birtakım kronik hastalıkların meydana gelme riskini arttırmaktadır. Yetersiz ve düzensiz uyku çeken kişiler, insülin hormonuna karşı çok daha az duyarlı olurlar.

Hafıza Kaybına Neden Olabilir

Düzensiz uyku, sizi çok daha unutkan ve aynı zamanda zor konsantre olan sinirli bir birey haline getirebilir. Fakat işin az bilinen bir tarafı vardır ve bu da yetersiz uykunun uzun zamanda kavrama problemlerine neden olabileceğidir. Düzensiz bir uykuya sahip olmak beyinde bulunan dokuların kayıplara uğramasına neden olur ve bu da unutkanlığı ve dalgınlığı beraberinde getirir.

Kanser Riski Artar

Gece uykusu çok önemlidir ve 22.00 ile 03.00 arasında vücudumuz çok önemli hormonla salgılamaktadır. Bu hormonlardan bazıları bizi kanser hastalığından korumak amaçlı salgılanan hormonlardır. Düzenli bir uykumuz olmadığında ise vücudumuz bu hormonları salgılamaz ve kanser gibi birtakım zorlu hastalıklara yakalanma riskimiz daha da artar. Bu araştırma yaklaşık olarak 2000 kişide yapılmıştır ve kansere sebebiyet veren birtakım kötü hücreler düzensiz uyku uyuyan insanlarda görülmüştür.

Grip ve Soğuk Algınlığı Problemleri Daha Kolay Meydana Gelir

Uyku, kişinin bağışıklık sistemi açısından en ihtiyaç duyduğu şeydir. Düzensiz ve kalitesiz bir uyku ise kişinin bağışıklık sistemini olumsuz etkilemiş olduğu için grip gibi rahatsızlıklara çok daha kolay yakalanmasına sebebiyet verebilir.

İdeal uyku saatleride oldukça önemli bir etkendir. İdeal uyku saati nasıl olmalı? yazımızı okuyarak daha fazla bilgi alabilirsiniz

2 thoughts on “Uyku Düzensizliği Nasıl Giderilir?”

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir