Uyku getiren çaylar

Uyku Getiren Çaylar

Yazı İçeriği

Uyku Problemi İçin Başlıca Öneriler

Vücutta meydana gelen her problemde olduğu gibi uyku probleminde de birden çok çözüm yöntemi mevcuttur. Uzmanların çoğunluğu tarafından kabul gören ve uyku problemi üzerinde etkili olduğu ispatlanmış yöntemler şunlardır:

  • Düzenli periyotlarla egzersiz yapılması. Özellikle sırt ve bel kaslarının çalıştırılmasına özen gösterilmesi.
  • Yaşam tarzının belirli standartlara oturtulması. Örneğin; her gün aynı saatte uyku için yatağa girilmesi ve aynı saatten yataktan çıkılması.
  • Beslenme alışkanlıklarının düzenlenmesi. Bu aşamada, uyku için yatağa girilmeden 1-1.5 saat önce besin tüketiminin kesilmesinin oldukça önemli bir faktör olduğu belirtilmelidir.
  • Alkol ve sigara tüketiliyorsa mümkünse tamamen bırakılması, değilse olabildiğince azaltılması.
  • İş ve özel hayatın getirdiği zihinsel yüklerden kurtulmak amacıyla bireyin mümkün mertebede sosyalleşmesi ve toplumsal yaşama karışması.
  • Uykuyu tetikleyici faaliyet yapan bitkisel çayların tüketilmesi.
  • Sakinleştirici ilaçların kullanılması.

Görüldüğü üzere uyku probleminin tedavisi noktasında; egzersiz, bitkisel çaylar, yaşam ve beslenme tarzının düzenlenmesi olmak üzere birçok farklı öneri mevcuttur. Bu önerilerin her biri problem üzerinde ayrı bir ağırlığa sahip olmakla birlikte, bitkisel çaylara ayrı bir parantez açmak gerekir.

Uyku yapan bitki çayları nelerdir
Uyku yapan bitki çayları nelerdir

Bitkisel çaylar, uyku probleminin çözümünde diğer yöntemler ile kıyaslandığında daha kısa sürede etkili olmasıyla ön plana çıkmakta ve bunun neticesinde daha çok tercih edilmektedir. Uyku getiren bitkisel çaylar olarak nitelendirebileceğimiz bu karışımları şu şekilde sıralamak mümkündür:

Kedi Otu Çayı

Depresyon faaliyetlerini azaltan ve sindirimi kolaylaştırıcı bir etkiye sahip olan kezdi otu çayı, uykusuzluk probleminin tedavisinde en sık tercih edilen karışımların başında gelir. Kediotu bir bitkidir ve uyku yetersizliğinin yanı sıra anksiyete içinde kullanılır. Çalışma şekli beyin ve sinir sisteminde sakinleştirici görev almaktır. Kapsül kullanıyorsanız yatmadan 45 dakika önce 2 gram kurultmuş kediotu kökü kullanmalısınız. Kediotu çayı için ise 1 çay kaşığı kurutulmuş kedi otu kökünü 10 dakika demleyip süzdükten sonra yatmadan 45 dakika önce içmelisiniz.

Ihlamur

Sinir sisteminin yatışması, kasların gevşemesi ve bacak ağrılarının hafifletilmesine iyi gelmesi ile ıhlamur, getirdiği rahatlatıcı etki ile uyku getiren çaylar arasında üst sıralarda yerini alır.

Uyku getiren çaylar nelerdir
Uyku getiren çaylar nelerdir

Papatya Çayı

Boğaz ağrılarının hafiflemesi ve mide üşütmelerinin giderilmesi amacıyla kullanılan papatya çayı, kas-iskelet sisteminde yaptığı düzenleyici etkiler ile uykusuzluğun tedavisinde de aktif olarak kullanılan bir bitkisel karışımdır.

Limon Otu (Melisa Otu)

Özellikle akdeniz ikliminde bolca bulunan limon otu uyku düzeninin ayarlanmasında oldukça etkilidir. Bunun yanı sıra cildin daha parlak bir görünüm almasınada olanak sağlar. Melisa otu ile çay hazırlayabilir ve gargara yapabilirsiniz.

Tüm bu çayların yanı sıra yüksek oranda melatonin içeren fındık ve cevizde tüketebilirsiniz. Melatoninin bir diğer ismi ise karanlıklar hormonudur. Vücudun biyolojik saatini korumakla hükümlüdür. Vişne, kiraz, fındık ve ceviz melatonin içeren besinlerdir.

1 thought on “Uyku Getiren Çaylar”

  1. Papatya çayından ben çok fayda buldum herkese tavsiye ederim çok güzel bir rahatlama geliyor ve güzel ve kaliteli bir uyku meydana geliyor

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir