uyku getiren rahatlatıcı teknik asmr

Uyku Getiren Rahatlatıcı Teknik: ASMR

ASMR yani Autonomous Sensory Meridian Response, Türkçe adıyla Özerk Duyu Meridyen Tepkisi beyninizle resmen dans ederek uykunuzu getirir ve çok kısa zamanda uyumanızı sağlar. Bu yazımızda sizlere ASMR’in ne olduğunu, ne zaman popülerleştiğini, ASMR kategorilerini ve öneri videolarını aktaracağım.

ASMR Nedir? Daha rahat uyumak için nasıl videolar izlemeli?

ASMR Nedir?

Öncelikle ASMR’in ana vatanı uzak doğu desek daha doğru olur tabii bunun yanında Amerika ve çok az da olsa İtalya var desek yalan olmaz. Çok sağlam İtalyan YouTube kanalları mevcut sizlere yazının ilerleyen zamanlarında paylaşacağım. ASMR videolarında ya da ses dosyalarında; kullanıcı iyi bir kulaklıkla tüm ortam sesini tüm dikkatiyle dinler, varsa rahatlatıcı videoyu izler ve yakın zamanda bir mayışma, bir uyku hali gelir. Bir çok insan ASMR’i sadece uyku için değil rahatlama ve bilumum zevk(!) leri içinde kullanmaktadır.

Öncelikle sizlerle söylemeliyim ki yapılan bir araştırmaya göre “white noise” yani beyaz ses kurutma makinesi & elektrikli süpürgesi sesi bebeklerin uykuya dalmasın da çok etkili bir yöntem. Sebebi ise anne karnında bu sesin duyulması. Çok şaşırtıcı gelebilir ancak anne karnında bu ses duyuluyor ve bebekler bu sesi hala hatırladığı için uyuyabiliyor. Aslında bırakın bebekleri bizlerde bu sese aşığız ve bizlerde bu sesi duyunca uykumuz geliyor işte bu bir ASMR örneğidir. Bir çok insan elektrikli süpürge sesinden nefret etse de bazılarımız bu sese aşık!

En rahatlatıcı ASMR videoları hangileridir?

ASMR Türleri Nelerdir?

ASMR’e bir çok örnek verebiliriz. Bunlar sırasıyla; white noise (insanın hoşuna giden hafif gürültülü sesler), tüylü cisimlerle ses çıkarılması, öpücük, kulağa fısıldanması, kafaya masaj videosu, el parmaklarıyla hareketler, roleplay (bir doktor ya da sekreterin sizinle fısıldayarak konuşması – rol yapması), nesnelerden çıkan garip sesler, yemek yemek – sakız çiğnemek, rahatlatıcı doğa sesleri ve bir çok masaj ASMR videolarına örnek olabilir.

Bu ASMR türlerinin en çok tutulanları kuşkusuz; kulağa fısıldanması, masaj yapılması ve white noise’dır.

Uyku Getiren ASMR Videoları

Yukarıdaki bahsettiğimiz gibi bir çok ASMR türü ve videosu mevcut. Öncelikle sizlere popüler YouTube kanallarından bahsedeceğim daha sonra her bir tür için ASMR videosu paylaşacağım.

Türk ASMR YouTube Kanalları

Tabuhan ASMR: Türkçe ve İngilizce olmak üzere bir çok ASMR videosu mevcut. Bu işi uzun yıllardır yapıyor ve neredeyse tüm türleri denemiş bulunmakta. Yabancı hayran kitlesi oldukça fazla kesinlikle öneririm.

Moonlight Whispering: Kanalı henüz 1 yıllık olmasına rağmen çok güzel no talking ve roleplay videoları var, sesi rahatlatıcı.

Pamuk ASMR: Henüz az videosu bulunmasına rağmen son derecede kaliteli işler çıkaran bir Youtuber genellikle fısıltılı videoları yüklemeyi tercih ediyor.

Diğer Türkçe ASMR kanalları bize kızmasın, yorumda YouTube kanallarını belirtirlerse kendilerini eklemekten şeref duyarız ne de içerik son derecede kısıtlı Türkçe ASMR açısından. 🙂

Yabancı ASMR YouTube Kanalları

Milleaccendini ASMR: Saç kurutma makinesi videoları son derecede meşhur ve YouTube kanalıyla çok ilgili.

ASMR Darling: YouTube bu kategorinin kraliçesi diyebiliriz, her türden videosu var.

MassageASMR: Genellikle masaj üzerine videolar çekiyor ve canlı mankenler kullanıyor tepkileri görebilirsiniz. 🙂

Yabancılara verilecek bir çok örnek mevcut bu yüzden bir çırpıda kendilerini listelemeyi tercih ediyorum.

Bu kadar ASMR kanalına örnek verdikten sonra artık videolarına örnek vermeye başlayalım. Örnekler Türkçe – İngilizce karışık olacaktır kafanızda bir şeyler oluşsun diyedir siz kendi YouTuberınızı kısa sürede bulabilirsiniz. 🙂

Parmak hareketleriyle beyninize bir nevi hükmedecek bir video. Uykunuzun geleceğine emin olabilirsiniz.

Hem sesli hemde el hareketleriyle hipnoz olmamak mümkün değil.

Bir nevi rol yapılmış olan dikkatle dinlediğinizde masallar diyarına gidebileceğiniz videolardan birisi.

Çeşitli fısıltılar ve kulağınıza tıklamalarla(?) hemen mayışabilirsiniz.

Saç kurutma makinesi sesinin bir çoğumuzun uykusunu getireceğinden bahsetmiştik.

Çeşitli nesnelerin sesinin çıkarıldığı bir başka video daha.

Hipnoz eden mesleklerden biriside; ayakkabı boyacılığı.

Son olarak klasikleşmiş olan doğal seslerle sizi baş başa bırakalım.

Gördüğünüz üzere bir çok ASMR türü bulunmakta ve gece uyuyamıyorsanız yapmanız gereken tek şey telefonunuzdan YouTube’a bağlanıp kulaklığı takıp yorganın içine gömülmek. 🙂

Ayrıca Uyku Getiren Şeyler yazımızda uyku getiren diğer tüm şeyleri görebilirsiniz.

Yorumlar

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir