Uyku Getirme Taktikleri

Uyku Getirme Taktikleri

Uykusuz kaldığımız şu günlerde uyku getirme taktikleri bizim için çok önemlidir. Uykunun önemiyle beraber uyuma yöntemlerini sizlerle paylaştık.

Uykunun Önemi

Bireyin yaşantısını eksiksiz  bir şekilde devam ettirebilmesini sağlayan faaliyetlerden biri de hiç şüphesiz kaliteli uykudur. Bu kapsamda uykuyu, insan yaşantısının temel ihtiyaçları kapsamında değerlendirilen faaliyetler kapsamına almak gerekir.

Kaliteli bir uyku faaliyetinin insan vücudunda meydana getirdiği olumlu etkiler şu şekilde sıralanabilir;

  • Vücudun fiziksel yönden yenilenmesi ve dokuların onarılması.
  • Günlük yaşamın getirdiği temponun baskının ortadan kaldırılması.
  • Yaralı bölgelerin iyileşme sürecini hızlandırması.
  • Büyüme hormonu salgısını tetiklemesi.
Uyku Getirme Yolları
Uyku Getirme Yolları

“Görüldüğü üzere uykunun vücut üzerinde yaptığı etkiler fiziksel ve zihinsel olarak ikiye ayrılabilir. Her iki yönden de yenilenme ve onarımı tetikleyen uyku faaliyeti, uygun koşullar altında gerçekleştirildiği takdirde vücut için fayda sağlayacaktır. Aksi takdirde, bireyde uykusuzluk problemi ortaya çıkacak ve yaşam standartlarında büyük ölçülü düşüşler meydana gelecektir.”

Dolayısıyla bu noktada kaliteli bir uykuyu meydana getiren etkenlerden bahsetmek gerekir. Kaliteli diğer bir ifadeyle dinlendirici bir uyku için ilk gereken; uyku ortamının fiziksel şartlarının insan vücuduna uygun düzeylerde olmasıdır. Işık, ses ve sıcaklık olarak ifade edilebilen bu fiziksel şartlardan bir ya da birkaçı vücudu olumsuz etkiliyor ise kaliteli bir uykudan bahsetmek mümkün değildir. Bireyin uykuya fiziksel/zihinsel olarak hazır olması ve uyku yattığı saatlerde belirli standartlar yakalaması kaliteli uyku faaliyetinin olmazsa olmazlarındandır.

Dinlendirici bir uyku faaliyetinin olmasını sağlayan şartların oluşmadığı ortamlarda tahmin edilebileceği gibi uykusuzluk problemi ortaya çıkacaktır. Uykusuzluk sorunu ile karşı karşıya olan bireylerin üzerinde durması gereken bir konu hiç şüphesiz uyuma taktikleri ya da uyuma teknikleri olarak ifade edilebilen, uykuya dalmayı kolaylaştıran yöntemlerdir.

Uyumak için ne yapmalı?
Uyumak için ne yapmalı?

Uyuma Yöntemleri

Uyku getirme taktikleri için bireyin uykuya dalamamasının fiziksel ya da zihinsel olmak üzere birçok nedeni olabilir. Özellikle fiziksel etmenlerin etkisinde ortaya çıkan uykusuzluk probleminin ortadan kaldırılmasında uyuma yöntemleri hayli önemli bir yer teşkil eder. İnsomnia hastalığına yakalanmamak için sizler için liste hazırladık.

Yatar yatmaz nasıl uyunulur diyorsanız bu yöntemler şu şekilde listelenebilir;

  • 4/7/8 Uykuya Dalma Tekniği: Her ne kadar karmaşık dursa da bir hayli etkili olan bu teknikte, öncelikli olarak bireyin dilini damağına değdirmesi ve teknik tamamlana dek orada tutması gerekir. Dilini damağına değdiren birey daha sonra 4 saniye sürecince burnundan nefes alırken, daha sonraki 7 saniyede nefesini tutar ve aldığı nefesi yavaşça dışarıya verir. Tekniğin etkisini kısa sürede fark ettirebilmesi adına bir süre aksatılmadan tekrarlanması gerektiği unutulmamalıdır.
  • Kısa Süreli Egzersiz: Bacak ve bel bölgesindeki kasların çalışmasını ve yorulmasını sağlayacak kısa süreli egzersizlerin yapılması vücudun uykuya dalmasını kolaylaştıracaktır. Bu egzersizlerden en popüleri; çömelip kalkma olarak tabir edilen egzersizdir. Baldır ve bel bölgesindeki kasları harekete geçirerek fiziksel yorgunluk meydana getiren egzersiz, uyuma taktikleri noktasında önemli bir ağırlığa sahiptir.
  • 1-2 Dakikalık Masaj: Özellikle el ve ayaklara yapılan masajlarda bireyin sinir sisteminde bir rahatlama meydana getirecek ve böylelikle uykuya dalmasını kolaylaştıracaktır. Yapılan rahatlatıcı masajın kullanımıyla ilgili herhangi bir sınırlandırma olmamakla birlikte bireyin ihtiyaç duyduğu her an masaj ile uykuya dalabileceğini belirtmek gerekir.
  • Bitki Çayı Tüketimi: Fiziksel olarak herhangi bir aktivitede bulunmadan uykuya dalmak isteyen bireyler için hiç şüphesiz en ideal çözüm bitki çayı tüketimi olacaktır. Başta papatya ve çarkıfelek çayı olmak üzere uyuma teknikleri noktasında kullanılabilecek birçok bitki çayı mevcuttur. Burada dikkat edilmesi gereken; bireyin bitki çayı kullanımını anormal boyutlara ulaştırmamasıdır.
Çabuk uyuma yöntemleri
Çabuk uyuma yöntemleri

Çabuk uyuma yöntemlerinin uygulanması

Uyku getirme taktikleri ve tekniklerin uygulanması noktasında büyük aksamalar olmadığı sürece belirtilen uyuma taktiklerini kullanan bireyler, büyük ölçüde uykuya dalma sorunlarına çözüm bulacak ve istediği zaman dilimi içerisinde uyuma tasarrufunu elde edecektir.

Sosyal medyada 11 saniyede uyumanın yolları, 60 saniyede uyumanın yolları diye bir çok yazı paylaşılmakta ancak tahmin ederseniz ki böyle bir şey pek mümkün değildir. En iyisi sağlıklı olarak uyumaktır.

Uyku getiren yöntemler nelerdir
Uyku getiren yöntemler nelerdir

Uyku Getiren Yiyecekler

Düzensiz uyulan uyku hayatıma birçok olumsuz faktörleri getirebilir. Siz de uyuyamıyorsanız ve uyumak için ne yapılmalı diye düşünüyorsanız, aşağıda belirtmiş olduğumuz yiyecek ve içecekleri hayatınıza sokmakta fayda var. Uyku getirme taktikleri için en önemli taktiklerden birisi olan yiyecekleri sizler için listeledik.

Muz

Muzun içinde bulunan triptofan ve magnezyum uykunun temel ögelerini oluşturmaktadır. Uzman doktorlar yatmadan önce magnezyum, B vitamini gibi mineralleri almanın sağlıklı ve kaliteli bir uyku için oldukça önemli olduğunu söylüyorlar. Dolayısıyla muz tüketmenin uykusuzluğu gidermeye yardımcı olduğu da gözlemlenmiştir. Uykuya dalmaya zorlandığınız zamanlarda bir adet muz yiyerek bu problemi çözebilirsiniz.

Vişne Suyu

Vişne suyunuz saymakla bitmek faydaları vardır. Bir bardak vişne suyu günlük almamız gereken A vitamininin %65’ini, C vitamininin ise %40’ını sağlamaktadır. Aynı zamanda vişne suyu oldukça kuvvetli bir antioksidan kaynağıdır. Uykuya dalmayı kolaylaştırması ile bilinen vişne suyu aynı zamanda uyku kalitesini de arttırmaktadır.

Badem

Badem için en sağlıklı kuru yemiş diyebiliriz. Badem bizi fosfor, manganez, mineral ihtiyaçlarımı karşılayan önemli bir besindir. Düzenli olarak badem tüketmek ise kalp ve diyabet gibi rahatsızlıkların önüne geçilmesine yardımcı olur. Aynı zamanda uykuya dalmakta problem çeken kişilere de oldukça önerilmekte olan badem, uyku düzenleyici hormon olarak da bildiğimiz melatonin hormonu açısından iyi bir kaynaktır.

Yulaf

Daha çok kahvaltılarda kullanılmakta olan yulafı, günün son saatlerinde tüketmek çok daha faydalıdır. Yulaf diğer tahıllar gibi insülin üretimini tetikleyen bir besindir ve bu da kan şekerimizi arttırıp doğal olarak uykumuzu getirir. Uyku problemli çekenler için yulaf çok iyi bir seçenek olabilir.

Ayrıca bir diğer makalemizde uyku getirme duasını sizlerle paylaştık.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir