Uyku Getirme Taktikleri

Uyku Getirme Yolları

Uykunun Önemi

Bireyin yaşantısını eksiksiz  bir şekilde devam ettirebilmesini sağlayan faaliyetlerden biri de hiç şüphesiz kaliteli uykudur. Bu kapsamda uykuyu, insan yaşantısının temel ihtiyaçları kapsamında değerlendirilen faaliyetler kapsamına almak gerekir.

Kaliteli bir uyku faaliyetinin insan vücudunda meydana getirdiği olumlu etkiler şu şekilde sıralanabilir;

  • Vücudun fiziksel yönden yenilenmesi ve dokuların onarılması.
  • Günlük yaşamın getirdiği temponun baskının ortadan kaldırılması.
  • Yaralı bölgelerin iyileşme sürecini hızlandırması.
  • Büyüme hormonu salgısını tetiklemesi.

“Görüldüğü üzere uykunun vücut üzerinde yaptığı etkiler fiziksel ve zihinsel olarak ikiye ayrılabilir. Her iki yönden de yenilenme ve onarımı tetikleyen uyku faaliyeti, uygun koşullar altında gerçekleştirildiği takdirde vücut için fayda sağlayacaktır. Aksi takdirde, bireyde uykusuzluk problemi ortaya çıkacak ve yaşam standartlarında büyük ölçülü düşüşler meydana gelecektir.”

Dolayısıyla bu noktada kaliteli bir uykuyu meydana getiren etkenlerden bahsetmek gerekir. Kaliteli diğer bir ifadeyle dinlendirici bir uyku için ilk gereken; uyku ortamının fiziksel şartlarının insan vücuduna uygun düzeylerde olmasıdır. Işık, ses ve sıcaklık olarak ifade edilebilen bu fiziksel şartlardan bir ya da birkaçı vücudu olumsuz etkiliyor ise kaliteli bir uykudan bahsetmek mümkün değildir. Bireyin uykuya fiziksel/zihinsel olarak hazır olması ve uyku yattığı saatlerde belirli standartlar yakalaması kaliteli uyku faaliyetinin olmazsa olmazlarındandır.

Dinlendirici bir uyku faaliyetinin olmasını sağlayan şartların oluşmadığı ortamlarda tahmin edilebileceği gibi uykusuzluk problemi ortaya çıkacaktır. Uykusuzluk sorunu ile karşı karşıya olan bireylerin üzerinde durması gereken bir konu hiç şüphesiz uyuma taktikleri ya da uyuma teknikleri olarak ifade edilebilen, uykuya dalmayı kolaylaştıran yöntemlerdir.

Uyumak için ne yapmalı?
Uyumak için ne yapmalı?

Uyuma Yöntemleri

Bireyin uykuya dalamamasının fiziksel ya da zihinsel olmak üzere birçok nedeni olabilir. Özellikle fiziksel etmenlerin etkisinde ortaya çıkan uykusuzluk probleminin ortadan kaldırılmasında uyuma yöntemleri hayli önemli bir yer teşkil eder.

Bu yöntemler şu şekilde listelenebilir;

  • 4/7/8 Uykuya Dalma Tekniği: Her ne kadar karmaşık dursa da bir hayli etkili olan bu teknikte, öncelikli olarak bireyin dilini damağına değdirmesi ve teknik tamamlana dek orada tutması gerekir. Dilini damağına değdiren birey daha sonra 4 saniye sürecince burnundan nefes alırken, daha sonraki 7 saniyede nefesini tutar ve aldığı nefesi yavaşça dışarıya verir. Tekniğin etkisini kısa sürede fark ettirebilmesi adına bir süre aksatılmadan tekrarlanması gerektiği unutulmamalıdır.
  • Kısa Süreli Egzersiz: Bacak ve bel bölgesindeki kasların çalışmasını ve yorulmasını sağlayacak kısa süreli egzersizlerin yapılması vücudun uykuya dalmasını kolaylaştıracaktır. Bu egzersizlerden en popüleri; çömelip kalkma olarak tabir edilen egzersizdir. Baldır ve bel bölgesindeki kasları harekete geçirerek fiziksel yorgunluk meydana getiren egzersiz, uyuma taktikleri noktasında önemli bir ağırlığa sahiptir.
  • 1-2 Dakikalık Masaj: Özellikle el ve ayaklara yapılan masajlarda bireyin sinir sisteminde bir rahatlama meydana getirecek ve böylelikle uykuya dalmasını kolaylaştıracaktır. Yapılan rahatlatıcı masajın kullanımıyla ilgili herhangi bir sınırlandırma olmamakla birlikte bireyin ihtiyaç duyduğu her an masaj ile uykuya dalabileceğini belirtmek gerekir.
  • Bitki Çayı Tüketimi: Fiziksel olarak herhangi bir aktivitede bulunmadan uykuya dalmak isteyen bireyler için hiç şüphesiz en ideal çözüm bitki çayı tüketimi olacaktır. Başta papatya ve çarkıfelek çayı olmak üzere uyuma teknikleri noktasında kullanılabilecek birçok bitki çayı mevcuttur. Burada dikkat edilmesi gereken; bireyin bitki çayı kullanımını anormal boyutlara ulaştırmamasıdır.

“Tekniklerin uygulanması noktasında büyük aksamalar olmadığı sürece belirtilen uyuma taktiklerini kullanan bireyler, büyük ölçüde uykuya dalma sorunlarına çözüm bulacak ve istediği zaman dilimi içerisinde uyuma tasarrufunu elde edecektir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir