Uyku için dinlendirici müzikler

Uyku İçin Dinlendirici Müzikler

Büyükler için ya da bebekler için farketmezsizin bir çoğumuz uyku için dinlendirici müzikler aramaktayız. Sizlere müziğin uykuda önemli rolünü anlattık ve müzik tavsiyeleri yaptık.

Neden Uyurken Müzik Dinlemeli?

Yetişkinlerde %32 civarında kronik uykusuzluk hastalağına rastlanmıştır. Günümüzün belki de 3de1ini geçirdiğimiz uykuyu kaybetmek hiç koay olmayacaktır.Müzik dinlemek uyumanızı kolaylaştırabilir işte bu yüzden dolayı çevrimiçi raporları gözetleyerek sizlere uygun şarkılar hazırladık. Dünyamızda nasıl müzik ruhun gıdasıdır deniliyorsa gece yatarken ruhumuzu aç bırakmak asla olmaz.

Uykusuzluk bazı durumlarda yıkıcı olabilir ve bize psikolojik olarak zarar verebilir. Uykusuzluk sağlığımız için çok önemlidir ve sağlık birimlerine uykusuzluk amacıyla başvuran bir çok hasta bulunmaktadır.

Geceleri uyumakta zorluk çekmek bir çok insanın ortak noktasıdır. Gün içerisinde kafamıza taktığımız bazı şeyler, hayatın zorlukları ya da sağlıksal problemler uyumamıza engel olabilir. İşte bu noktada uyumamıza yardımcı olacak müzikler devreye giriyor.

Eğer ki REM uyku evresini kaçırırsak vücut istenmeyen tepkiler gösterecektir bu durumu müzik dinleyerek atlamak mümkün. İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre insanlar müzik dinleyerek uyumanın işe yaradığına inanıyor ve işte bu yüzden dolayı sizler için uyku için dinlendirici müzikler çalma listesi hazırladık.

Uyku için ruhu dinlendiren müzikler
Uyku için ruhu dinlendiren müzikler

Rahatlatıcı Müzik Dinlerken Yapmanız Gerekenler

Uyku için müzik dinlerken bir kaç hususa önem vermelisiniz.

  1. Ortopedik bir yatak tercih edin.
  2. Yumuşak bir yastık tercih edin.
  3. Oda olabildiğince karanlık olsun.
  4. Kulaklık kulağınızı acıtmasın.
  5. Müziğin sesini çok açmayın.

Güzel bir yatak ve güzel bir yastık, size rahat uyku vaat edecektir. Odanın aydınlık olması gözlerini alacağından uykunuzu açabilir, ayrıca telefondan müziği dinliyorsanız telefonun ışığını en kısık hale getirmelisiniz.

Uyku için dinlendirici müzik dinlerken kulaklık ya da hoparlör kullanabilirsiniz ancak bizim tavsiyemiz kulaklık olacaktır. Ortopedik bir kulak içi kulaklık kullanıp dışarının sesini tamamen bloke edip kendinizi tamamen müziğe verebilirsiniz. Bu esnada müziğin sesini çok açıp, rahatsızlık duymamaya özen gösterin.

Uyku getiren müzikler
Uyku getiren müzikler

Ruhu Dinlendiren Müzikler

Sizler için uyku verici müzikler listesi hazırladık. Bu uyku müzikleri 15 dakikalıkta olabilir, 1 saatlikte, 10 saatlikte. Genellikle YouTube aracılığı ile dinlendirici uyku müzikleri dinliyorsanız; mobil uygulama müzik bittiğinde kapanacaktır. Buda sabah uyandığınızda şarjınız gitmemiş anlamına gelmektedir.

İşte bilim adamlarının uyku getiren müzik önerileri;

2 saatlik dinlendirici uyku müziği

1 saatlik derin uyku müzikleri

8 saatlik ruhu dinlendiren müzikler

8 saatlik uyku terapi müzikleri

8 saatlik büyükler için uyku müzikleri

Şimdi gözlerinizi kapatıp arkanıza yaslanın, rahat hissedin ve sadece dinleyin. Sizler için hazırladığımız bu playlistler uyumanızı kolaylaştıracaktır.

Bu paylaştığımız müzikler doğanın güzelliğini ve yumuşaklığını vurgulayan müziklerdi. Ancak birde ASMR adında bir teknik mevcuttur ki şiddetle tavsiye ediyoruz. Uyku getiren rahatlatıcı teknik: ASMR
yazımızda tüm bunlara değindik.

Sizlere paylaştığımız bu müziklerle uyumanın yanı sıra uyku düzensizliğini gidermeyi unutmayın. Sizler için hazırladığımız Uyku Düzensizliği Nasıl Giderilir? makalesini okuyabilirsiniz.

Sizinde uyumak için farklı yöntemleriniz varsa ya da farklı müzik türü önerileriniz varsa yorum bırakabilirsiniz. İyi uykular dileriz. 🙂

4 thoughts on “Uyku İçin Dinlendirici Müzikler”

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir