Uyku için dua uyku duası

Uyumak İçin Dua (Uyku Duası)

Uyku duası, uyku uyumak için okuyacağımız duadır. Çocuğunuz için ya da kendiniz için okuyabilirsiniz. Uyumak için uygulanan diğer tekniklerden birisidir.

Uyku Problemi

Uyku problemi; bireylerin % 90’ ının yaşantısında kimi zaman kısa süreli kimi zaman da uzun süreli karşı karşıya kaldığı, bireyin sosyal yaşantısında olumsuz yönde önemli değişimlere sebep olan bir problem olarak tarif edilebilir.

Uyumak için dua
Uyumak için dua

Elbette vücuttaki faaliyetleri olumsuz etkileyen her problemde olduğu gibi uyku probleminde de sorunun ortaya çıkışını tetikleyen ana ve yan etmenler mevcuttur. Uyku problemini tetikleyen temel etkenler şu şekilde sıralanabilir:

  1. Uykuya yatılan yerin fiziksel şartlarının insan vücuduna uygun olmaması.
  2. Uyku saatlerindeki büyük dalgalanmalar.
  3. Uykudan önce sindirim sisteminin faaliyetlerini sekteye uğratacak ölçüde besin tüketimi.
  4. Bireyin iş ya da özel hayatında yaşadığı olumsuzların beyin fonksiyonlarını tetiklemesi ve bireyin uykuya dalmasını engellemesi.
  5. Vücudun herhangi bir noktasındaki fiziksel ağrı.

Uyku probleminin temel nedeni olarak nitelendirilen bu 5 faktörün ortadan kaldırılması tahmin edilebileceği gibi problemin çözümü noktasında da bir hayli belirleyici olacaktır. Şimdi uyku için uyku duasına geçelim.

Hemen uyumak için dua
Hemen uyumak için dua

Uyku Probleminde Dua

Sorunun ortadan kaldırılmasında birçok farklı teknik mevcuttur ve bu teknikler arasında yapılacak tercih sorunun hangi aşamada olduğuna göre değişkenlik gösterecektir. Bu teknikler arasına; ilaç tedavisi, egzersizler, bitkisel çaylar ve dua dahil edilebilir.

Burada duaya ayrı bir parantez açmak gerekir. Kimi uzmanlar duayı belirtilen gruba dahil etmezken kimileri bireyin maneviyatıyla ilgili bir durum olduğunu ve iyi hissediliyorsa yapılmasını tavsiye etmiştir.

Uyku için uyku duası denildiğinde hiç şüphesiz akıllara Hz. Muhammed’ in şu hadisi gelir:

Uyumaya niyetli olan yatağına uzan ve şunları söyle; “Senin büyüklüğüne sığınıyor ve senden şifa istiyorum. Bütün nefsimle sana yöneldim ve indirdiğin kitaba, peygambere şüphesiz iman ediyorum.”

Bu hadise ek olarak uykudan önce Fatiha, İnşirah ve İhlas Sureleri’ nin okunması da uyku problemine çözüm bulacak uyku dualarındandır. Ayrıca uykusuzluk için Esmaül hüsna da okunabilir.

Çabuk uyumak için okunması gereken dualar
Çabuk uyumak için okunması gereken dualar

Çabuk Uyumak İçin Okunacak Dua

Çabuk uyumak için okunacak dua ile kısa süreler içerisinde uykuya daldığınız mutlaka olmuştur. Dini olarak inançlarımızın bir sonucu olarak her durumda dua edilmesi sıkça rastlanılan durumlar arasında yer almaktadır. Hz. Muhammet’in hayatı ve Kuran ışığında yaşanılan durumlara uygun şekilde okunması gereken dualar vardır.

Peygamber Efendimizin uyumadan önce okumuş olduğu duaları okumak istediğiniz uyku halini kısa sürede bulmaya yardımcı olabilir. Uyku süresi boyunca ölüme ve dolayısıyla Allah’a en yakın olduğumuz zamanlardandır. Bilincin açık olmaması ve uyanamama gibi bir ihtimalin her zaman baki olması nedeniyle uyumadan önce dua okunması alışkanlığı da doğabilmektedir. İnançlarımızın bir gereği olarak sünnet olarak adlandırılan Peygamber Efendimizin yaptıklarını yapmak da bu noktada önemli olacaktır.

Kuran içerisinde bulunan surelerden de okuyarak uykuya dalabilirsiniz. Bunun için Fatiha Suresi ve İhlas Suresini 7’şer kez okuyabilirsiniz. Bununla birlikte İnşirah Suresi de uykusuzluk konularında en çok okunan sureler arasında yer almaktadır.

Korkmadan Uyumak İçin Dua

Uykusuzluk çekilmesinin bir nedeni de geceleri korkuyor olmaktır. Korkmadan uyumak için dua okunması da tercih edilen yöntemler arasında yer almaktadır. Uyumadan önce okuyacağınız dualar sayesinde korkmadan sabahların olduğu da karşılaşılan durumlar arasında yer almaktadır.

Uykuda korkan birisinin sorusu üzerine Peygamber Efendimiz “Allah’ın gazabına uğramaktan, O’nun cezâsından, kullarının şerrinden ve bana gelmelerinden Allah’ın tam kelimelerine sığınırım.” şeklinde tercüme edilecek ve Arapça’sı “Euzü bi-kelimatillahi’t-tammeti min gadabihî ve ikâbihî ve şerri ibâdihî ve min hemezati’ş-şeyetîni en yahdûrun.” Olan duanın edilmesi gerektiğini buyurmuşlardır. Bu şekilde okuyacağınız uyku duası ve sureler sayesinde korkmadan uyuyabilirsiniz.

Ayrıca diğer makalelerimize göz atarak uykusuzluk hastalığının çözüm yöntemlerine bakabilirsiniz uykusuzluğun ileri seviye gittiği taktirde doktorunuza danışmayı unutmayın.

2 thoughts on “Uyumak İçin Dua (Uyku Duası)”

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir